Přinášíme vám přehledné srovnání nejznámějších mezinárodních zkoušek z angličtiny – FCE, CAE, IELTS a TOEFL. Pomůžeme vám s výběrem té nejvhodnější zkoušky přesně podle vašich potřeb. Mezi hlavní výhody těchto zkoušek patří jejich všeobecné mezinárodní uznání. Proto jsou užitečnější než všeobecné státní jazykové zkoušky, a to i přesto, že vyjdou asi o 1 000 Kč dráž. Kromě toho také nahradí povinnou zkoušku z angličtiny na vysokých školách.
FCE, CAE a CPE
Tyto britské zkoušky pořádá společnost Cambridge ESOL Examinations (ESOL – English for Speakers of Other Languages). Než se zaregistrujete, musíte znát svou úroveň a zhodnotit na kterou zkoušku si troufáte. Zkouška FCE (First Certificate of English, 4 350 Kč) odpovídá podle společného evropského referenčního rámce pro jazyky úrovni B2. Testovací centra v ČR se nacházejí v British Council v Praze, Brně, Olomouci, Ostravě a Zlíně. Termíny jsou vypisovány dvakrát ročně, vždy na jaře a na podzim. CAE (Certificate in Advanced English, 4 500 Kč) je pokročilejší (úroveň C1). Nejvyšší úrovní je pak CPE (Certificate of Proficiency in English, 4 650 Kč), který odpovídá evropské úrovni C2. FCE a CAE lze dělat klasickou papírovou formou anebo na počítači; CPE má jen papírovou formu. Největší výhodou těchto britských zkoušek je jejich časově neomezená platnost. Takže pokud chcete mít certifikát dokazující vaši znalost angličtiny na celý život, pak jsou CAE, FCE a CPE správná volba. Mezi nevýhody patří malá četnost termínů, neboť zkoušky lze skládat jen dvakrát ročně a navíc je třeba se zaregistrovat dlouho dopředu. Další nevýhodou je dlouhý termín dodání výsledků a certifikátů. Na výsledky se čeká 4 týdny a na certifikáty až 8 týdnů.
IELTS – International English Language Testing System
Tento zkouškový systém se vám bude hodit v případě, že si chcete podat přihlášku na jednu z britských univerzit. Jako cizinci musíte dokázat že umíte dostatečně dobře anglicky a k přihlášce na vysokou školu přiložit výsledky zkoušky IELTS. Ale pozor, každá univerzita a každý studijní program vyžadují jinou úroveň angličtiny. V průměru vysoké školy ve Velké Británii vyžadují minimální skóre 6,5 bodů, což odpovídá úrovni C1. Zkoušky IELTS pořádá Cambridge ESOL Examinations ve spolupráci s British Council a v ČR vypisují termíny jednou za měsíc. Na rozdíl od FCE a CAE je ale test stejný pro všechny úrovně a zaplatíte tak jednotnou cenu 4 850 Kč. Pak záleží jen na vás jakého skóre dosáhnete. Protože platnost vašeho skóre na IELTS je omezena na dva roky, většinou tuto zkoušku skládají studenti před přihlášením na zahraniční vysokou školu a výsledky přiloží k přihlášce.
TOEFL iBT – Test of English as a Second Language
Testy TOEFL provozuje americká nezisková společnost pro testování ve školství ETS (Educational Testing Service), která je největší svého druhu na světě. TOEFL je vyžadován hlavně americkými a kanadskými univerzitami. Hlavní výhodou je jeho rychlost a praktičnost; TOEFL iBT (Internet-Based Testing) totiž probíhá na počítači a termíny jsou velmi časté. Testovací centra TOEFL iBT se nacházejí v Praze a v Ostravě, přičemž v Praze lze zkoušku skládat každý týden. Výsledky jsou k dispozici velmi rychle – nejpozději do 13 dní. Stejně jako u IELTS i zde se přihlašujete na jednotný test, v ceně 240 $ (4 860 Kč), a svou úroveň zjistíte podle počtu získaných bodů. Výsledky jsou opět platné jen dva roky a společnost ETS je posílá přímo té vysoké škole, kvůli níž zkoušku skládáte. Snad jedinou nevýhodou TOEFL je, že zkouška trvá 4 hodiny bez přestávky a samozřejmě může zklamat i technika. Možná si také říkáte jak probíhá část speaking… ano, může to být trochu zvláštní, ale mluvíte do mikrofonu před počítačovou obrazovkou a předstíráte, že mluvíte s lidskou osobou.
Pro ty z vás, které angličtina a věci okolo zajímají, jsme připravili i další články. Zkuste si přečíst třeba 9 zajímavostí o angličtin, nebo porovnání kurzů online angličtin, či Jak správně vybrat jazykový kurz.
Foto: Wikimedia Commons