Látky podporující mozek

Učení je v plném proudu. Stejně s ním stres z různých zkoušek a úkolů, co musíte plnit. Je vhodné pohlídat si látky, které nastartují mozek.

Mozekhttps://www.biomineraly.cz/ferrotone-zelezo/

Jak se říká, „sídlo rozumu i citů“. Mozek je řídicí orgán nervové soustavy. Řídí a kontroluje tělesné funkce, jako je činnost srdce, trávicího traktu, schopnost pohybu, řeči, ale i samotného myšlení či vnímání emocí. Díky mozku myslíme, cítíme, vzpomínáme a zapomínáme. Vybíhají z něj nervové dráhy, aby mohly jako nervy pokračovat do celého těla a řídit veškeré činnosti. Zároveň mozek zpracovává informace přicházející z vlastního těla i vnějšího světa. Informace jsou předávány elektrochemickou cestou mezi neurony. Každá část mozku má svou specializovanou funkci.

Látky na podporu činnosti mozku

Lecitin – látka patřící mezi fosfolipidy, která je masově používána zejména pro podporu mozkových funkcí. Díky své schopnosti pročišťovat cévy, snižovat krevní tlak, je důležitý jako prevence proti mozkovým příhodám. Zlepšuje paměť a zvyšuje koncentraci. Najdeme ho v sojových bobech, játrech, vejcích, arašídech a pšeničných klíčcích.

Zajímavost: některé studie dokonce udávají, že při dlouhodobém a pravidelném podávání lecitinu může dojít ke zvýšení IQ až o 10 bodů.

Železo – prvek, který je pro tělo nezbytný. Množství železa najdeme v lidském těle, v červeném krevním barvivu nazývaném hemoglobin. Ten je součástí červených krvinek, jejichž úkol je jasný: zajistit přenos kyslíku z plic do ostatních tkání. Dále má příznivý účinek na činnost mozkových vln. Nachází se nejvíce v játrech, mořských plodech, luštěninách a červeném mase.

Kyselina listová – vitamín skupiny B rozpustný ve vodě. Předchází zhoršování mentálních funkcí včetně ztráty paměti a demence. Kyselina listová se nachází např. v játrech, listové zelenině, brokolici, paprice.

Draslík – zajišťuje prakticky veškeré funkce v lidském organismu. Snižuje krevní tlak, zajišťuje svalový tonus, napomáhá celkové stabilitě vnitřního prostředí a v neposlední řadě ovlivňuje nervový systém. Nalezneme ho v banánech, rajčatech, obilných klíčcích a např. ve vařených bramborech.

Zajímají vás podobné články? Můžete se podívat třeba na Alkohol nebo tráva? kde se dovíte, že vědci konečně přišli na to, co je pro náš mozek škodlivější. Možná vás zaujme recenze CBD oleje Zelená země nebo 7 důvodů proč vyzkoušet guaranu. 

Foto: sxc.hu

Podobné články