Lurdy a zázračná voda

Navštivte jedno z nejdůležitějších římskokatolických poutních míst světa!

Toto jihofrancouzské město leží v podhůří Pyrenejí. Je známé pro svoji legendu o zjevení Panny Marie. Podle pověsti se v roce 1858 zjevila malé Bernadettě blízko jeskyně, u které Bernadetta sbírala dříví. Po tomto prvním zjevení ji viděla ještě několikrát, ale Panna Marie se nezjevila nikomu jinému než jí. Podle této pověsti jí také přesvědčila vyhloubit jamku, ze které vytryskla voda, která vyléčí všechny nemoci a zranění. Bernadetta se snažila zde vybudovat svatyni a Napoleon III. po naléhání ustanovil, že se jedná o zázrak.

Jeskyně, kterou navštěvuje mnoho turistů!

Do Lurd přichází spoustu poutníků, kteří věří na zázraky. Voda, která zde pramení, totiž uzdraví všechny nemocné, kteří sem dojdou pěšky. Jeskyně Massabielle stojí na břehu řeky a je ozdobena sochou Panny Marie. Poutníci si mohou sáhnout na skálu, zapálit si svíčku nebo si natočit léčivou vodu do svých vlastních nádob. Ve vodě se můžete také vykoupat a to v nedalekých lázních.

Krásná katedrála láká poutníky.

Lidé, které zde potkáte, budou převážně turisté, jeptišky nebo věřící, místních obyvatel bude opravdu málo. Kromě jeskyně můžete navštívit baziliku Notre Dame du Rosaire de Lourdes (česky Růžencová bazilika), která se může pyšnit titulem jedné z nejnavštěvovanějších francouzských bazilik. Katedrála totiž pojme až 1 500 věřících. Při návštěvě se vám možná bude zdát, že jsou Lurdy přeplácané a že než dojdete do středu města, potkáte tolik obchůdků, že z toho budete možná otráveni. Tento pocit vás ale jistě přejde, když vstoupíte do Notre Damu a začne na vás působit atmosféra, kterou jsem vícekrát nezažila.

Lurdy v obležení turistů.

 

I přesto, že nejsem duchovní, pro mě byla návštěva Lurd obrovským zážitkem a každému bych jí doporučila. 

Zaujal vás článek? Navštívili jste zajímavá poutní místa? Napište nám!

 

Foto: Wikipedia.org

Podobné články