„Mami? Jak se dělají děti?“

Kluky nosí čáp a holky vrána. Nebo je to jinak? Děti mají různé teorie. Jde o jejich nepřekonatelnou fantazii nebo domyšlené vysvětlení rodičů? Kdy a jak je ideální probírat s dětmi toto téma?

Když máte doma nebo v okolí dítě ve věku kolem dvou až šesti let, každý den můžete očekávat tu nemilou otázku, na kterou dospělí tak neradi odpovídají: „Jak se dělají děti?“. Ihned se ve hře objeví další otázka, a to jak odpovědět. Je dítě dost vyspělé na to, přiblížit ho k reálu nebo bude lepší vymyslet si pohádku? Obojí má své klady, ale i negativa.


Děti nosí čáp!

Nejčastější odpovědí, a dle mého názoru ne úplně nejlepší, je ohraná pohádka většiny rodičů, všech knížek a pohádek pro děti: děti nosí čáp! Jenže to je stejná pohádka, jako je Ježíšek, jen pro dítě méně bolestivá. Ať už dítěti napovídáte jakoukoliv pohádku, ať už o čápech a vránách nebo kouzelných vílách, jež bratříčka vyčarovaly, jednou se pravdu dozví. Reakce může být různá – od lhostejnosti (kterou si každý rodič bude přát) až po vztek a obrovské zklamání – stejně jako u Ježíška.

 


Jak se množí motýlci?

Výborný příklad je ve filmu „Kameňák“, kde otec vysvětluje synovi, jak se dělají děti na příkladu zvířátek. Je to dobrý způsob, dítě to bude zajímat a bude spíše sledovat než se dotazovat. Další hodně časté vysvětlení může děti hodně zmást: „Víš zlatíčko, to se mají rodiče rádi a dávají si hodně pusinky a pak mají děťátko“. Děti ví, že dítě je sice krásné, ale je to starost… a hlavně brečí. Jsou si jisti, že ho nechtějí, takže po tomto vysvětlení se můžou bát dát komukoliv pusu, aby neměly miminko.

 

Pokud nechcete dětem nic vysvětlovat, je tu ještě jedna možnost. Pusťte jim Krtečka, díl: Krtek a miminka. Jen bude třeba vysvětlit, že ten proces je pomalejší.

 

Rozhodla jsem se udělat průzkum mezi dětmi, které mi odpověděly na mou otázku „Jak se dělají děti?“. Zjistila jsem, že jinak odpovídají děti, které mají mladší sourozence a jinak ti, kteří mají starší.

Tyto děti mají (nebo budou mít) mladšího sourozence:

Kubíček, 3 roky: „Maminka má v bříšku pokojíček a tam vyrostl Kubíček. A teď tam roste Filípek a až vyroste, tak přijde ven.“

Filípek, 4 roky: „Je to jako s ředkvičkama. Tatínek zasadil semínko do maminky, a když už to bylo hotovo, tak maminku odvezl do porodnice, zatlačila a Elenka vylezla mamince z pipiny.“


Honzík má starší sourozence a Evička zase žádného:

Honzík, 6 let: „Přinese je čáp. A pak je někam odnese…“

Evička, 6 let: „Miminko se narodí v břiše, a pak se vyprdne.“

 

Máte nějaké vtipné zážitky s řešením této otázky s dětmi? Podělte se o ně s námi.

 

Foto: sxc.hu
Video: youtube.com

Podobné články