Margaríny – chemie, nebo příroda?

Margaríny, to je věčné téma. Jsou opravdu tak zdravé? Nebo jsou opravdu tak škodlivé?

Jak se na něj přišlo

Margarín je tu s námi již od roku 1869 díky Napoleonovi III. Tíživý nedostatek másla donutil tehdejší chytré hlavičky ve Francii vynalézt alternativu, aby mohli bez problémů zásobovat armádu a nejlépe, aby to také dlouho vydrželo. Nejednalo se ale o výrobek s rostlinnými tuky, nýbrž s živočišnými. Výroba spočívala v oddělení hovězího loje a jeho smíchání s teplým mlékem. Po zchlazení vznikla bílá hmota s perlovým nádechem. První průmyslovou výrobu rozjely dvě holandské firmy v roce 1872. Postupně nahrazovaly živočišný tuk levnějšími a dostupnějšími alternativami – začal se využívat rybí a rostlinný olej. Sto let po objevení byly margaríny velkou konkurencí másla v Evropě, avšak třeba takoví Kanaďané se tehdy od „módního výstřelku“ distancovali a v roce 1948 dokonce vydali celostátní zákaz jejich výroby, který trval až do roku 1990.

A jak se margarín vyrábí?

Po internetu kolují mnohé zprávy, které jsou z drtivé většiny hoaxy, tedy poplašné zprávy. Zrovna nedávno jsem si na sociální síti Facebook početla, jak se margaríny vyrábí chemickými procesy nebo že se do nich přidává ropa. To ovšem pravda není. Ve zkratce se margaríny vyrábí smícháním vody a rostlinných olejů do homogenní směsi, poté se nechají krystalizovat v chlazených válcích a současně se mechanicky zpracovávají hnětením – podobně jako máslo.

Použité suroviny po jednotlivých obdobích.

Neviditelný diacetyl

Abychom neměli pouze bílou hmotu bez chuti a zápachu, přidává se diacetyl, který má silnou máslovou chuť a zároveň margarín hezky obarví – někdy společně s beta-karotenem. Tato látka je často diskutovaná, její výpary jsou totiž pro zdraví nebezpečné. V margarínu se vám už nevypaří, můžete být klidní, ale zpozorněte při přípravě máslového popcornu v mikrovlnné troubě – v roce 2012 vyhrál soud Američan, který si po mnoho let takto máslový popcorn připravoval, což mu způsobilo konstriktivní bronchiolitidu. Vyhrál přes sedm milionů dolarů.

Největším propadákem u margarínu byly takzvané trans-mastné kyseliny. Díky několika studiím v Evropě i USA se zjistilo, že tyto látky jsou zdraví škodlivé, zvyšují riziko kardiovaskulárních onemocnění a diabetes druhého typu. Dnes ale mohou margaríny obsahovat nejvíce jedno procento těchto látek, takže si jejich milovníci mohou oddychnout.

Máslo je v teplé kuchyni nenahraditelné!

Margaríny a hubnutí

Pokud si myslíte, že když si dáte margarín místo másla, tak zhubnete, jste na omylu. Margaríny obsahují kolem 70 procent tuku a máslo 81 až 83 procent. Z toho vyplývá, že si moc nepomůžete – pro naše těla je to tuk jako tuk. Význam má spíše pro spotřebitele, kteří bojují s vysokým cholesterolem. Rostlinné tuky totiž žádný cholesterol neobsahují, na rozdíl od těch živočišných. Důležitý je také obsah nenasycených mastných kyselin v rostlinných tucích, které hladinu cholesterolu snižují. Živočišné tuky naopak obsahují nasycené mastné kyseliny a ty lidský cholesterol zvyšují.

Margarín osobně používám, bojuji s vysokým cholesterolem, ale máslo nenahradí nic – především při vaření, když rozpustíte lžíci másla na pánvi a provoní vám celou kuchyň, a tím i celé jídlo!

 

A co vy, používáte margaríny, nebo máte raději máslo? Diskutujte s námi na Facebooku!


Foto: sxc.hu, Lenka Rudolfová, StudentPoint

Podobné články