Maturita v září? Nic není ztraceno!

Patříte mezi dvacet procent studentů, které čeká v září oprava státní maturity? Západočeská univerzita vám otevírá dveře. Vstoupíte?

Ministr školství Josef Dobeš se ještě před vyhodnocením státních maturit nechal slyšet, že bude vyjednávat  o podmíněném přijetí na vysoké školy pro všechny ty, kteří nebyly úspěšní u prvního pokusu státní maturity. Zástupcům univerzit se to už v té době příliš nezamlouvalo a ohrazovali se, že podmínky přijetí jsou jasně dané a není v jejich zájmu je obejít. Bezvýhradně proti byla zejména Univerzita Palackého společně s Vysokou školou ekonomickou v Praze, kde se mluvčí školy Jan M. Rolenc vyjádřil, že přijetím studenta bez úplného středního či úplného středního odborného vzdělání by jednal v rozporu s příslušným zákonem.

Dříve to možné bylo

 Ač za doby, kdy se zkoušky dospělosti vykonávaly „postaru“,  byla možnost dostat se na vysokou školu i v případě opravné maturity ze září, letošním maturantům se tato varianta poněkud ztížila. Podle současného harmonogramu totiž ti, kteří u maturit neuspěli napoprvé, budou skládat opravné zkoušky na konci září a vysvědčení pak získají na přelomu října a listopadu. V tu dobu však je na některých školách akademický rok plně zahájen. A ohrazovat se, že jste byli jednou přijati, tak máte právo na studium, nelze. Nesplnili jste totiž podmínky.

Vsaďte na Západočeskou univerzitu v Plzni

fakulta elektrotechnická ZČU

Od Dobešova výroku uběhlo několik měsíců a jeho návrhu je zatím nakloněna Západočeská univerzita v Plzni (ZČU). Tam na fakultě elektrotechnické a ekonomické není opravná maturita v září problém. Bonusem na elektrotechnické fakultě pak je, že není třeba vědomostních testů, stačí pouze dobrý průměr. Ten stačil i ekonomické, která však měla druhé kolo přijímacího řízení pouze do konce července. Uchazeči pak nastoupí společně s ostatními studenty do prvního ročníku řádného studia a v nejbližším možném termínu doloží úředně ověřenou kopii maturitního vysvědčení. Poté se již stanou právoplatnými studenty.

Stejně tak i strojní fakulta ZČU pořádá druhé kolo přijímaček. Tady se ale navíc musíte poprat i s přijímacím pohovorem, který proběhne v polovině září. Ostatní fakulty bohužel opravný termín státních maturit v úvahu neberou, zejména z kapacitních důvodů.

Důležitá data pro vás: 

12. srpna – uzávěrka druhého kola pro přijímací řízení na fakultu elektrotechnickou ZČU

 14. srpna – uzávěrka druhého kola pro přijímací řízení na fakultu strojní ZČU

Foto by Wikipedia, morguefile.com

Podobné články