Menstruační kalíšky: 8 důvodů, proč je začít používat

Vyměňte hygienickou vložku za ekologický menstruační kalíšek. Jak ho zavést a proč ho začít používat?
jak vybrat menstruační kalíšek

Blíží se doba vaší menstruace a vy stále přemýšlíte, jestli zůstat u hygienických vložek a tamponů nebo je nahradit ekologičtější variantou? Menstruační kalíšky jsou stále vyhledávanější alternativou jednorázových hygienických potřeb a my vám dnes povíme hned 8 důvodů, proč přemýšlet nad jejich nákupem.

Co je kalíšek na menstruaci?

Menstruační kalíšek je hygienická pomůcka vyrobená z lékařského silikonu, latexu nebo TPE. Má tvar kalíšku a zavádí se přímo do pochvy, kde se pod tlakem „přicucne“ k poševní stěně a v průběhu dne zachytává krev. Po několika hodinách jeho obsah vylijete do toalety, důkladně ho omyjete a můžete ho zavést znovu. Nezapomeňte na pravidelnou sterilizaci!

Menstruační kalíšek není jednorázový a můžete ho při správné údržbě používat několik let.   

8 důvodů proč používat menstruační kalíšek?

1. Odlehčíte naší planetě od plastů

Během jednoho menstruačního cyklu spotřebuje každá žena okolo 20-30 vložek nebo tamponů, zatímco menstruační kalíšek vám vydrží 5 15 let. Za tu dobu ušetříte naší planetě okolo 1 800 – 5 400 kusů hygienických potřeb obsahující plasty.

ekologické menstruační kalíšky

2. Kalíšek vydrží několik let

Menstruační kalíšek na rozdíl od jednorázových potřeb vydrží několik let. Při správné údržbě se životnost uvádí okolo 5-15 let. Jen si to představte – 15 let nemusíte kupovat vložky a tampony.

3. Pro lepší hygienu a zdraví

Tampony brání samočistě těla, vložky vám mohou dělat opruzeniny na intimních místech. Ale menstruační kalíšek nevysušuje poševní sliznici a je šetrný k vaginálnímu prostředí. Navíc nezadržuje krev nepřirozeně uvnitř těla, ale nechává ji volně odtékat. Některé ženy se dokonce zbavily mykóz a zánětů močového měchýře.

4. Ušetříte

Ano, pořizovací cena menstruačního kalíšku je oproti balíčku vložek vyšší, ale několik let pak nemusíte kupovat nic jiného, takže ve finále ušetříte.

výhody menstruačního kalíšku

5. Jednoduchá údržba

Další výhodou je snadná údržba. Kalíšek po vyjmutí stačí omýt a po každém menstruačním cyklu vyvařit v horké vodě. Někteří výrobci a prodejci dodávají k menstruačnímu kalíšku i speciální nádobku, ve které můžete rychle kalíšek vyvařit například v mikrovlnce.

6. Volnost pohybu

Menstruační kalíšek můžete používat kdykoli. Chcete jít sportovat? Žádný problém! Půjdete v létě do bazénu? Klidně! A dokonce ho můžete aplikovat bez jakýkoliv problémů i na noc.

výhody kalíšku na menstruaci

7. Zbavíte se chemie

Zkoumali jste někdy, z čeho jsou tampony a vložky vyrobené? Mají v sobě chemické látky spojené s bělením bavlny, parfémy, ftaláty, superapsorbční látky, syntetické materiály a další fuj věci. Pokud patříte mezi citlivější dívky a chemii se vyhýbáte obloukem, zvolte menstruační kalíšek z lékařského silikonu.

8. Svěžest bez zápachu

Všimli jste si někdy, že neparfemované hygienické vložky při kontaktu s krví zapáchají? Na tohle můžete u kalíšku zapomenout. Při používání totiž nevylučují žádný zápach.  

Jak menstruační kalíšek vybrat?

Při nákupu vás bude zajímat materiál, velikost, tvar stopky, cena a design kalíšku. Každý výrobce může mít jiné číslování, a proto se vždy podívejte do tabulky velikostí.   

Menší kalíšek bude vyhovovat dívkám drobnější postavy, pannám, sportovkyním, dívkám se slabší menstruací a těm, které ještě nerodily. Větší kalíšek na menstruaci je určen spíše ženám, které za sebou mají porod nebo trpí silnější menstruací. Doporučuje se i ženám se sedavým zaměstnáním nebo silnější postavou.

Důležitá je i stopka kalíšku. Pomocí ní totiž vytáhnete kalíšek z pochvy. Ženy s níže položeným čípkem potřebují kalíšek s nižší stopkou. Nováčkům bude vyhovovat delší stopka, protože vyndání je pohodlnější. A zkušenější uživatelky nakupují kalíšek s krátkou stopkou nebo úplně bez stopky.    

Jak správně zavést menstruační kalíšek?

Zavádění menstruačního kalíšku vyžaduje praxi. Spousta dívek to vzdá po prvním pokusu, ale základ je nevzdat se! Doporučujeme si vyzkoušet zavádění kalíšku nanečisto před menstruací. V tomto případě použijte lubrikační gel, aby šel kalíšek snadněji zavádět. Při menstruaci jsou poševní stěny vlhčí, takže lubrikant používat nemusíte.

Jak správně zavést menstruační kalíšek?

Jak správně vyjmout kalíšek?

Obsah kalíšku vyprázdněte podlé síly menstruace jednou za 4 až 12 hodin. Výrobci menstrual cups doporučují prvních pár měsíců vylévat obsah kalíšku ve stejnou dobu, kdy jste měnila tampon. Postupně si upravíte čas podle vaší potřeby.

Jak správně vyjmout kalíšek?

O tomto tématu jsme již psali ve článku Menstruační kalíšek – ano x ne? Pokud máte s menstruačním kalíškem problémy, ale chcete se chovat ekologicky, vyzkoušejte třeba menstruační kalhotky. A když už ekologie, tak nezapomínejte používat ekologické věci pro osobní hygienu a třeba i na úklid bytu a praní.

Podobné články