Metal nejsou jen černé hadry a mastné vlasy, říkají metalové kapely

Kombinace metalu a módy může být pro někoho naprostá fantazmagorie, vždyť s metalovou scénou módní trendy naprosto nesouvisí! Metal poslouchají a hrají individua, která se zasekla v módních trendech 80. let, preferující černé barvy a mastné dlouhé vlasy, v lepším případě. V tom horším kopírující oděv a make up Marilyna Mansona. Je tomu však tak doopravdy?

Nedalo mi to a rozhodla jsem se metalové scéně podívat na zoubek z hlediska fashion trendů. Nejdřív jsem vyzpovídala pár našich a zahraničních kapel.

Žádný náš metal band nemá stylistu ani nikoho, kdo by jejich image usměrňoval nebo upgradoval, a že by sledovali fashion trendy se taky zrovna říct nedá. Rovněž zahraniční kapely většinou stylistu nemají, ale do jejich image jim zasahuje fotograf, eventuelně vizážista, který je dál nasměruje. A co jsem fakt nečekala, že většina vyzpovídaných zahraničních bandů se o fashion trendy aktivně zajímá. Ptala jsem se kapel, zda je pro ně podstatné, aby jejich image byla v souladu s módními trendy a zda si myslí, že platí klišé metal = černé oblečení a mastné vlasy.

Jake Pitts (Black Veil Brides, USA): Hodně metalových kapel opravdu razí cestu „černého oblečení a mastných vlasů“, protože jsou líní si vymýšlet vlastní image. Podívej se na velké rock´n´roll kapely jako Montley cruel nebo Kiss a řekni mi, že tam není žádný styl. Jestli chceš hrát ve známý kapele, musíš nabídnout komplex kvalitní hudby, stylu, image a propagace. Podívej na tu mou, máme naprosto odlišnou image a módní styl od ostatních. Móda se objevuje skoro ve všem, co děláme, jak se projevujeme, závisí to pouze na tom, jak moc kreativní chceme být.

Nicki Kin (Vains of Jenna, USA): Metal je hudební styl, ve kterém nezáleží, jak jsi starý nebo mladý. Pokud ho máš rád, tak ho máš rád. Můžeš se oblékat, jak chceš. A co se týče metalových kapel, jsou tu dva směry old metal (tradiční pojetí módy – černé oblečení, ostny, mastné vlasy) a new metal.

Shawn Vincent Martello (Sins of America, USA): Není pravda, že je metal o černém oblečení a mastných vlasech. Pokud nosíš elasťáky a hadry, tak je to mimo. Ale tak je to všude.

Acey Slade (Acey Slade and Dark Party): Metalová móda jde mimo čas. Každý hudební žánr má svůj styl i předsudky. Je pouze na nás, jestli je změníme a proniknou pak mezi české fanoušky.

Magnus Möller (Star rats, SWE): Černé oblečení a mastné vlasy je pouze jeden z módních trendů, který k metalu patří, avšak setkáš se s ním u kapel možná tak po koncertě. Já taky nosím černé oblečení, ale to je mimo koncerty. Značkové černé věci já rád. A mastné vlasy, no snad ty mé tak nevypadají! Oh a Pink Floyd styl je kravina.

Gulash (Soulsick, CZ): Jasně, že módu řešíme. Nemyslím si, že by byl metal o černým oblečení a mastných vlasech, ale spousta těch „black“ to bere opačně. Jak nemáš rozervaný černý rifle prošpikovaný sychrama,bagány se žralokem a tejden neumytý vlasiska, nejseš metloš. Móda jde dopředu ruku v ruce s časem.

Fuxxo (Head2down, SK): V naší kapele jsme v podstatě každý člen individuum co se týče vlivu hudby a tím pádem i oblečení a stylu. Mám k stylu liberální názor, neřeším, kdo co nosí, protože si taky nosím, co chci a kombinuji si víc stylů v jeden. Nemám rád striktní pravidla týkající se hudby, oblíkaní či jakéhokoliv umění a rád kombunuji to, co se odráží v naší tvorbě. Z trendů si vybírám to, co se mi líbí a je mi jedno jestli je to v kurzu nebo ne, ani v kapele to neřeší, jde nám o to, abychom spolu ladili, a to především hudebně. Když se zamyslím nad trendy v Head2Down, je to mix metalu, skate, old school hc a nejakých nu-metalových a rap core prvků. U metalu si musíme uvědomit, že metal už není pouze metal, vývojem se metalové styly křížily a rozvíjely, což se odrazilo i na oblečení, vizáži atd. Černé barvě a dlouhým vlasům zůstali věrní snad jen death metalisti, už i black metalové kapely používají výstřednější oblečení a varianty, ale základem pořád zůstává černá a dlouhé vlasy. V dnešní době s rozvojem metal core se v mnohém odlehčil styl od klasických trendů, dokonce i rifle, přiléhavé trička a ofiny získaly svůj prostor. Ale jak jsem už řekl, hlavní by měla být hudba, i když pohled na takový Slipknot jako na komando šílenců..hmm…

Myslím, že jste si názor udělali sami na to, jak se věci mají. Uzavírat článek svými závěry však nebudu, protože již v dalším článku se dočtete, jak módu ve spojení s metalem vidí fotografové, stylisté a fanoušci metalových kapel.

Fotografie poskytly jednotlivé zpovídané metalové kapely.

Autorkou textu je Kittie Lay.

Podobné články