Místo premiéry představují tvůrci filmu „K2 vlastní cestou“ malou ochutnávku

I v době nejisté premiéry jsme se rozhodli uveřejnit trailer našeho filmu o jedinečném úspěchu horolezkyně Kláry Kolouchové.  Chceme divákům připomenout, že každá cesta, i ve složitých časech, má svůj cíl a ten má mnohdy šťastný konec, říká režisérka Jana Počtová.

Vloni v létě Klára Kolouchová zdolala nejobávanější horu světa K2 a stala se tak první Češkou, která stála na vrcholech třech nejvyšších hor, včetně Mt. Everestu. Režisérka Jana Počtová s ní přes dva roky film „K2 vlastní cestou“ připravovala a právě v těchto dnech, přesně 16. dubna, měl být snímek uveden do kin. V době plánované premiéry tvůrci zveřejňují alespoň upoutávku k filmu.

„Klářin příběh má v sobě sílu sám o sobě. Během dokončování jsem si ale uvědomila, že je v lecčems aktuální i pro současnou situaci a mohl by být pro nás pro všechny inspirativní. Jakkoliv to možná může znít nabubřele,“ říká režisérka Jana Počtová, autorka ceněných dokumentů Generace singles a Nerodič.  „Klára se totiž nikdy nevzdala, vždycky našla vnitřní sílu jít dál, překonat i ty nejtěžší překážky a nakonec vylezla na kopec, který se jevil v mnoha momentech zcela nedosažitelný.

Nebezpečnou horu K2 zdolala Klára Kolouchová až na třetí pokus. Její první výpravu smetla lavina, při druhém pokusu ji zradilo zdraví. Také během loňského třetího výstupu nastal okamžik, kdy osud její expedice visel doslova na vlásku.

„Dnes, tak či onak, máme před sebou svoji osobní Kdvojku všichni. Cesta je plná překážek. Kláři příběh by mohl být povzbuzením,“ doufá Jana Počtová.

Napoprvé to nevyšlo ani s premiérou filmu v kinech, to je ale podle horolezkyně Kláry Kolouchové ta nejmenší a v kontextu dneška zanedbatelná překážka. „Před rokem touhle dobou jsem byla uprostřed vysokých hor, v extrémních podmínkách mimo veškerou civilizaci. Tam si vždy znovu uvědomím, co všechno jsem doma brala jako samozřejmé a jak moc mi to chybí. Že žijeme v báječné době, která nám nabízí neskutečně moc – až moc. A že si toho občas nevážíme. A teď ten extrém zažíváme všichni u nás doma, právě uprostřed té civilizace. A společně se těšíme na návrat do normálu,“ říká Klára Kolouchová, jež je zároveň manželkou a matkou, která vychovává dvě děti. „Jsem životní optimista, a i když to teď bolí a bude nás to stát ještě hodně úsilí, věřím, že i z této situace dokážeme vyjít silnější,“ dodává Kolouchová.

Uvedení filmu „K2 vlastní cestou“ je v současné době posunuto na neurčito. „Hrajeme si s myšlenkou, že bychom film uvedli koncem července, k výročí, kdy Klára vrchol K2 zdolala. Ale je to v tuto chvíli samozřejmě pouze nápad,“ dodává producent filmu Ondřej Kulhánek z Bontonfilm Studios. „Tenhle film vzniká srdcem, začal se točit už před druhým, nezdařeným, pokusem. Příběh Kláry a K2 divákům přineseme buď dříve anebo později. Ale přineseme,“ dodává Kulhánek.

Producentem filmu „K2 vlastní cestou“ je Bontonfilm Studios, koproducentem je Karel Janeček, innogy Česká republika, a.s., Česká televize, Nahoru a dolů, z.s.. Do kin ho uvede Bontonfilm.

Podobné články