Móda 40. let – válečná léta

TÉMA MĚSÍCE: Tak jde čas

Čtyřicátá léta byla charakteristická dvěma trendy: válečný úsporný režim a rozmarná poválečná léta. A tak na začátku čtyřicátých let dochází k uskromňování outfitů, přešívání starých modelů a nastolení štíhlé siluety, vše v souladu s předchozími trendy, po válce opětovný nárůst módního průmyslu, který je z počátku limitován nedostatkem látek a dalších materiálů, předznačuje bohatá léta padesátá.

Uniformita a praktičnost

Válečný režim nutil k úspornému šití, většina oblečení byla šitá z minima potřebné látky. Válečná ekonomika také znamenala vstup žen a dívek do běžného pracovního procesu, protože muži trávili svůj čas válkou. Kalhoty se staly běžnou součástí ženského šatníku, významným rysem byla také praktičnost a minimalistické zdobení. Silueta byla štíhlá, se zvýrazněným pasem a rameny, délka sukní, šatů a kabátů nejčastěji po kolena. Většina oděvů byla jednobarevná, ze vzorů se výrazně ujaly puntíky.

 Šaty ve čtyřicátých letech

Ženské prvky

Co z praktických důvodů (nedostatku materiálu) nedovolovalo oblečení, to si ženy vyhrazovaly makeupem a účesem. Vlasy byly většinou zarovnané po délku ramen, spíše delší než kratší, protože to umožňovalo praktické sepnutí při pracovním vytížení. Účesy byly velmi ženské, trendy byly vlny a sepnuté vlasy do svůdných drdolů, stejně jako stužky, čelenky a další vlasové doplňky. Makeup byl nápadný, linky a výrazně barevná matná rtěnka dodávaly ženskost strohé válečné módě.

Poválečné období

To se sice stále vyznačovalo nedostatkem látek, ale i tak postupně docházelo k rozšiřování a prodlužování sukní, šatů a kabátů (které vyústilo v široké sukně padesátých let). Z hlediska módy je památečný rok 1946, kdy Christian Dior otevřel svůj první obchod. Módní průmysl se postupně vzpamatovával z válečných let a začal nabízet rozmanitější a rozevlátější alternativy pracovním uniformám dřívějšího období.

Ve své podstatě móda čtyřicátých let zůstává stále s námi, úzké sukně, saka s lehce zvýrazněnými rameny nebo pouzdrové šaty doplněné páskem jsou běžnou součástí dnešní kancelářské módy. Červená rtěnka je klasika, která se neomrzí nikdy. A lehké ležérní vlny na delších vlasech budou šik vždycky. A co vy? Máte rádi tuto módní epochu? Svěřte se mi na Facebooku.

Foto: www.stopstaringclothing.com, glamourdaze.com

Video: YouTube

Podobné články