Móda 50. let – Marilyn Monroe a rock’n’roll

TÉMA MĚSÍCE: Tak jde čas

Padesátá léta byla především obdobím ekonomického růstu a obnovy po druhé světové válce. Éra blahobytu se samozřejmě projevila i v módních trendech. Oblečení bylo barevné, veselé, velmi ženské a vysoce sexy. Padesátá léta jsou obdobím Marylin Monroe a Elvise Presleyho. Tyto dva kulturní stereotypy dokonale reprezentují módu a styl dekády. Jaké jsou tedy hlavní znaky padesátých let?

Čtyřicátá léta, ale veseleji 

Sukně se prodlužují a vybarvují. Válečná léta se potýkala s nedostatkem materiálů a tmavou barevnou škálou, léta padesátá si to chtějí vynahradit, takže nově se teď nosí stejné střihy, ale barevněji, veseleji, s více doplňky. Silueta zůstává stejná, ale zjemňuje se, ramena nejsou zvýrazněná a přibývá více ženských prvků.

Šaty padesátých let 

Kolové sukně

Existuje dvojí varianta kolové sukně. Tou první je široká kolová sukně, nejčastěji ve formě šatů, v tmavších barvách, s pořádnou porcí spodniček, upnutým živůtkem, s rukavičkami a kloboučkem a především… se zabijáckými podpatky. To byla určitá uniforma vdaných žen střední třídy. A jako protiklad pak stojí kolové sukně mladých dívek, nejčastěji ve veselých barvách, se svetříkem a šátkem, s plátěnými teniskami a v rytmu rock’n’rollu. Obě varianty jsou ovšem velmi ženské a esenciální pro módu padesátých let.

Kolové sukně 

Makeup

Trendy v líčení zůstávají, makeup je tak velmi ženský. Oči jsou téměř nelíčené, pouze orámované výraznou černou linkou a s mnoha vrstvami řasenky, častá je aplikace umělých řas. Velké oči mrkací panenky jsou pak doplněné rudou rtěnkou. Ikonou tohoto trendu je pak Marilyn Monroe.

 

Mezi další trendy, které se prosadily v této dekádě, patří kalhoty v různých délkách, plátěné tenisky, zvýrazněný pas, dokonale padnoucí blůzky nebo košilové šaty. Trendy v účesech byly velmi rozmanité, od krátkého sestřihu Audrey Hepburn, přes stylové vlny Elizabeth Taylor, až po sexy hřívu Marylin Monroe. Z tohoto období také vychází tzv. pin up girl styl, který vyznává např. Dita von Teese.

Máte rádi padesátá léta? Povězte mi to na Facebooku.

Foto: www.stopstaringclothing.com, glamourdaze.com, wikipedia.org

Video: YouTube  

Podobné články