Módní subkultury I: Zpátky do minulosti

Průřez zajímavými módními subkulturami 20. století. Znáte je všechny?

Určitě znáte pojmy jako mainstream, většinová kultura a subkultura. To je dobře, u třetího zmiňovaného se totiž v tomto článku pozastavíme. Subkultura je definována jako minoritní součást kultury, jež se odlišuje určitými znaky  rozdíly často můžeme pozorovat v životním stylu, chování, ale také oblékání. Počátky definice samotného pojmu se datují do první poloviny minulého století, kdy se o subkultuře začíná mluvit jako o samostatném fenoménu. Nedá se tedy popřít fakt, že především od 50. let 20. století začíná být svět protkán nově vznikajícími skupinkami, jež revoltují, odlišují se a zároveň se seskupují k lidem „stejného druhu“. Mnohé z nich měly navíc vliv na módu a její vývoj. Pojďme se proto teď podívat na zajímavé subkulturní zástupce minulého století (a zapomeňme na chvíli na ty, které všichni už notoricky známe)…

Beatnici

Román Jacka Kerouaca On the Road znáte, že? Generace beatniků je totiž především ve školách často spojována s literaturou a Ginsberg s jeho Kvílením stále ještě kdekoho může pobouřit. Beatnici jsou ovšem komplexní subkulturou. Objevili se v 50. letech 20. století, tedy v době, kdy právě Kerouac dopsal svou kultovní knihu. Typickým se pro ně stal život kavárenských povalečů popíjejících gin a kouřících marihuanu. Poslouchali jazz a meditovali. Revoltovali proti konzumnímu způsobu života a materialismu. Módní odlišení pro ně zprvu nebylo jakkoliv příznačné. Až postupem času se styl začal definovat jako jednotně černý, skládající se z úzkých kalhot, černých triček a vytahaných svetrů.  

Jack Kerouac.

Greasers

Aneb „ti umaštění“. V padesátých letech se v Americe zrodila další skupinka tzv. Hells Angels  mladých lidí, kteří si libovali v roztrhaných džínách, kožených bundách a nagelovaných účesech. Často byli spojovaní s pouličními gangy plných mládeže z dělnické třídy. Milovali upravování svých aut a pořádali ilegální závody. Vždyť to přeci všechno znáte z Pomády

Mods

Šedesátá léta, londýnské kluby, kavárny a jazz. Mezi těmito pojmy a subkulturou „mods“ existuje velmi těsné pouto. Samotný název je zkratkou slova „moderns“. Pojem bývá spíše spojován s muži, novými gentlemany, kteří kladli důraz na minimalismus, oblékali se do skvěle padnoucích obleků a nosili ulízlé vlasy. Postupem času si módu „mods“ oblíbily také dívky, které se stějně jako muži začaly oblékat do úzkých kalhot a sak.

Neoromantici

Pokud jsou subkultury často spojovány s revoltujícím způsobem života, jsou neoromantici velkou výjimkou. Často se spíše než pobuřování věnovali oblékání a vysedávání v kavárnách. Typickými se pro ně staly bílé smokingy, starodávné večerní róby, krajky, samet a perly. Milovali make-up, zženštělý jemný vzhled a androgynního Davida Bowieho. Mezi zástupci neoromantiků se našla spousta nadaných návrhářů, hudebníků a herců. Jsou zároveň také zakladateli známých časopisů i-D a The Face.

Koláž inspirovaná módou mods.

Psychedelici

Swingující šedesátá léta přinesla kromě Twiggy také divoký způsob života. Všude vládl pop-art, zrodil se unisexový styl,  Ken Kessey, autor románu Vyhoďmě ho z kola ven (Přelet nad kukaččím hnízdem), pořádal bláznivé cesty v barevném školním autobuse po USAvšichni si užívali tehdy ještě legální LSD. V té době se zrodilo psychedelické hnutí. Často bylo novináři nesprávně označováno za stoupence hippies. Příznačnými se pro ně staly futuristické oblečky ze syntetických materiálů plné zářivých vzorů.

Teddy Boys

Opět se jedná o subkulturu složenou z dělnické mládeže, která vznikla v 50. letech ve Velké Británii. Typickým se pro ně stalo nošení obleků z eduardovské doby a poslouchání amerického rock’n’rollu. Muži měli v oblibě nošení delších nagelovaných vlasů, speciálních vázanek a zkrácených kalhot s barevnými ponožkami. Ženy, tzv. Teddy Girls, zase nosily dlouhé sukně, slamáky a vlasy stažené do copu. Móda Teddy Boys se později na scéně objevila ještě v 70. letech, v té době již ale byla značně ovlivněna vládnoucím glam rockem.

 

Znáte výše zmiňované subkultury? Jaký je váš názor na ně? Považujete některé z nich za své oblíbené? Napište nám o tom na náš Facebook!

 

Foto: deviantart.com/Angelwhore-Wild, lora-zombie, guaglione

Podobné články