Moje ovesná: Tipy a nápady

Rychlá, zdravá a hlavně dobrá snídaně? Pro mě je nejlepší volbou ovesná kaše. Nejvíc mě baví různé kombinace a právě o ně se chci s vámi dnes podělit.

Jako další z tipů, jak se hned po ránu nastartovat, jsem se rozhodla pro různé varianty ovesné kaše. Je to snídaně, které fandím už přes pět let a dá se říct, že jsem si za ty roky vypěstovala závislost. Kolikrát se nemůžu dočkat rána jen proto, abych si vzala moji oblíbenou teplou a sladkou snídani. Ano, v mém případě musí být snídaně vždy sladká. A v případě ovesné kaše mám k tomu i dobrý pocit. Ovesné vločky mají vyvážený poměr sacharidů, bílkovin, tuku a vlákniny, která dokáže zasytit. K tomu dlouhá řada vitamínů: kyselina listová, kyselina pantothenová, A, B1, B2, D a E. Zní to dobře, že? Dříve jsem si kupovala pouze instantní varianty, nejčastěji od Emca, ale je tam spoustu cukru a navíc výběr limitovaný. Takhle mám volnou ruku, co si do kaše hodím. Tak jdeme na to.

Jíte jenom sezónní ovoce, nebo se někdy nemůžete dočkat a vezmete zavděk mraženým?

Na začátek poznamenám, že si kupuji buď ovesnou z Marks and Spencer (500 gramů za asi 44 korun) nebo od Emca (čisté vločky 500 gramů za asi 28 korun). Upřímně v tom takový rozdíl není, dokonce mi ty od Emca přijdou jemnější a kašovitější. 

A čím to zalít?

V poslední době jsem najela na mandlové nebo sójové mléko. Na 4 lžíce ovesných vloček spotřebuji asi 200 mililitrů mléka. Nicméně obyčejné kravské je také dobré. 

Jaký je postup?

Já jsem líná na ohřívání kaše v hrnci, proto si vystačím s mikrovlnkou. Vždycky po minutě kaši promíchám, celkem ohřívám 3 minuty. Pozor, aby nevytekla! No a potom se fantazii meze nekladou.

Co patří mezi moje oblíbené kombinace?

Ovesná s malinami a banánem:

Jak můžete vidět na úvodním obrázku, v tomhle případě je to odlehčená a fresh verze. Do kaše dáte lžičku skořice a ohřejete. Až bude hotová, posypete dle chuti skořicí a cukrem a navrch naházíte nakrájený banán na kolečka a maliny. Není nad čerstvé, ale v zimě si sem tam udělám radost těmi mraženými z Marks and Spencer.

Máte raději mléčnou, nebo hořkou čokoládu?

Čokoládová ovesná s arašídovým máslem a banánem:

Moje snad nejoblíbenější kombinace. Zbožňuji čokoládu kdekoliv a kdykoliv! V tomhle případě přidám do misky lžíci holandského kakaa a dám ohřát do mikrovlnky. Když je kaše hotová (a obsah v misce a ne na dně mikrovlnky), přidám banán nakrájený na kolečka (ano, moje druhá závislost) a lžíci arašidového másla. V ČR mi chutná pouze jedno, a to crunchy z Marks and Spencer (ne, opravdu mě nesponzorují). Úžasná kombinace! A moje vychytávka? Dovnitř přihodím Lindt 60% kouli. Zkuste! 

Jaké ořechy byste si na kaši dali?

Ovesná s kokosem a směsí ořechů:

Do misky s vločkami a mlékem nasypu ještě chia semínka, dávám jednu lžíci. Když je kaše hotová, navrh nasypu plátky kokosu a ořechy, které doma najdu. V tomto případě jsou to kešu a sezamová. Ořechy přidají na výživové hodnotě, což je super před dlouhým dnem. 

Nebo jen tak bez banánu a arašídového másla?

Ovesná s bílou čokoládou:

Varianta podobné té čokoládové. Akorát bez kakaa a dovnitř dávám jednu bílou Lindt kouli. Navrch nakrájím banán a dám lžíci arašídového másla. Někdy to jde i bez klasické čokolády.

Nebo máte nápad na jiné ovoce?

Ovocná s borůvkami:

Kaši v tomto případě ohřeji jen tak a na poslední minutu přihodím dvě hrsti borůvek. A pak, že se nic nevyrovná borůvkovému koláči od babičky. 

Také máte rádi nutellu v kombinaci se vším?

Sladká tečka na závěr s nutellou:

To by nebylo kompletní, kdyby v řadě po arašídovém másle, čokoládě a banánech chyběla nutella. Další zajímavá kombinace, kdy do misky s vločkami a mlékem přidám lžíci sezamových semínek. Po ohřátí kaši posypu rozinkami, arašídy (natur) a dle chuti přidám nutellu. 

 

Jaká kombinace vás nejvíce nalákala? Máte další tipy na ovesnou kaši? Zapojte se do diskuse na našem Facebooku

 

Foto: tumblr.com

Podobné články