Mýty a pověry o jídle – nekrájejte banány!

Když rozsypete sůl, čeká váš 7 let neštěstí, ale věděli jste, že nesmíte krájet banány?

Banány

Banán je jedním z nejoblíbenějších druhů ovoce. Stačí jen oloupat jeho slupku a jíst, ale abyste se vyhnuli neštěstí, nikdy byste ho neměli krájet nožem! Nejzaručenější je lámat ho na malé kousky.

Někteří lidé jsou také přesvědčeni, že pokud na ulici odhodí slupku od banánu, čeká je bolestivá smrt.

A taky jste slyšeli ten mýtus, že byste neměli jíst špičky banánů, protože je předtím okousali hadi a pavouci?

Vejce

Vejce by měla symbolizovat plodnost. Proto také mnoho zemědělců a pěstitelů po celé Evropě sype vaječné skořápky do svých záhonů. Avšak pro tuto pověru máme logické vysvětlení. Skořápky se díky jejich obsahu vápníku používají při hnojení a vápnění půdy.

Ale věděli jste, že pokud budete chtít péct koláč a zaručit, že se povede, měli byste s jeho přípravou začít ještě před východem slunce? Rozbité skořápky byste pak neměli hodit do koše až do té doby, než koláč vytáhnete z trouby.

Vaječné skořápky.

Chleba

Některé pověry říkají, že chléb, v němž najdete díru, symbolizuje rakev a znamená, že někdo brzy zemře.

Ve středověku například platilo, že pokud jste před upečením chleba nebo rohlíků na každý z nich vyřezali křížek, ochránilo vás to před ďáblem. Možná i kvůli tomu se dosud v některých oblastech pečou o Velikonocích nařezané mazance.

I tato pověra však má logický důvod. Nařezáním těsta před pečením zamezíte jeho popraskání a podpoříte správné vykynutí.

Chleba.

Rýže

Pověry o rýži se nepojí jen s jejím házením na svatebčany. Například v Číně bývá mladým dívkám vtloukáno do hlavy, že musí sníst každé zrnko rýže, které se objeví na jejich talíři. Všechna zrnka, která nesní, pak budou představovat vrásky na tváři jejich budoucího manžela.

 

Foto: Flickr (Ian Ransley, Living in Monrovia, Personal Creations)

Podobné články