Na co si dát pozor na seznamce?

Protože se množí informace, že na seznamkách to jsou samí podvodníci, sepsali jsme na co si dát pozor.
Seznamky a na co si dát pozor

Najít parťáka pro život se zdá složité, není ale nutné házet flintu do žita. Obzvlášť, když existuje spousta možností, jak se seznámit a nevystrčit přitom nos z domu, přesněji řečeno od počítače nebo mobilního displeje.

Seznamování ale nemusí být jen zábava, proto je důležité dávat si pozor a chránit soukromí svoje i svých blízkých. Přinášíme vám návod na to, jak se mezi internetovými seznamkami orientovat a nedostat se do maléru.

Důvěřovat a prověřovat

Starý známý fakt je ten, že máme tendence dělat ze sebe něco jiného, než jsme, alespoň na začátku vztahu. Není nic jednoduššího, než napsat, že hledáme svalnatého a chytrého muže/štíhlou a něžnou ženu který/á má rád umění, ale realita je často jiná. Proto je nejlepší si od první schůzky nic neslibovat, a hlavně se nenechat odradit neúspěchem.

Pozor na to, co o sobě sdělujete

Jak se na seznamce uvést? Pravdu nebo si taky něco přibarvit? Lži nejsou na pořadu dne, ale úplně se odhalit také není to pravé ořechové. Tajemství jsou lákavá, to za prvé a za druhé bychom měli myslet na to, že informace o sobě sdělujeme na internet, zkrátka náhoda je blbec, a je dost možné, že si nabídku k seznámení přečte někdo blízký. A s osobními údaji je potřeba šetřit i v soukromé korespondenci. Pokud nemáte pochyby, že na druhé straně je skvělý muž/žena? Tak si s ním/ní co nejdřív domluvte rande, ale do té doby neprozrazujte nic úplně soukromého. Tabu jsou provokativní fotky nebo sdělování adresy bydliště.

Opatrnosti není nikdy dost. Proto nejenže byste měli šetřit informacemi o sobě, ale i o své rodině a přátelích. Nikdy nevíte, s kým si zrovna píšete, a právě seznamky jsou lákadlem různých stalkerů. Nechceme malovat čerta na zeď, ale musíte mít v patrnosti, že za tím druhým monitorem se může schovávat nebezpečný člověk. Proto o své rodině mluvte co nejméně.

Sociální sítě? Zatím ne!

Co si budeme povídat, dneska se vše odehrává na Facebooku, Instagramu a dalších sociálních sítích. Ale my doporučujeme se držet starých dobrých klasických seznamek a do svého profilu si případné zájemce o rande zatím nepouštět. Nejenže pak snadno může dotyčný dojít k citlivým informacím, ale pokud se po první schůzce rozhodnete nepokračovat v konverzaci, může vás stále pronásledovat alespoň virtuálně. Nejlepší je být na seznamce jen pod křestním jménem a držet si anonymitu minimálně do první schůzky naživo.

Co vlastně chcete?

Na seznamkách je ta výhodné to, že vás nikdo neodsoudí za to, když napíšete, že hledáte pouze dlouhodobý vztah a chcete mít brzo děti. Proto svým inzerátem už selektujte potenciální partnery, o které skutečně stojíte. Nemá cenu si hrát na hrdiny, že hledáte pouze flirt, ve snaze nalákat větší objem ctitelů nebo ctitelek. Ale pokud nechcete nic vážného a stačí vám flirt, i tohle napište, nebo podle toho hledejte správnou seznamku. Jsou seznamky na flirt, ale třeba i na úlety s erotikou a sexem. Nepředstírejte, že chcete vážný vztah, když si chcete jen užít.

První setkání – určitě na veřejném místě

Seznamka na veřejnosti

Píšete si už dlouhé týdny a máte pocit, že o sobě víte všechny detaily, a tak kývnete na to, že si vaše dostaveníčko dáte u dotyčného doma? Tak to pozor! Pokud jste se ještě neviděli, do žádného bytu nechoďte. A není to jen rada pro slečny! Vždyť na randění je nejlepší právě to, že se oťukáváte a chodíte spolu na večeře a do kina. Na válení se doma na gauči a sledování televize bude času ještě hromada.

Na jaké parametry se při výběru zaměřit, abyste našli partnera podle svých představ?

Placená seznamka nebo zdarma?

Při výběru seznamky se budete patrně zabývat tím, zda zvolit seznamku zdarma či placenou. Každá z variant má své plusy a minusy. Placené seznamky víceméně eliminují riziko falešných profilů, bývají propracovanější, a to jak z hlediska grafiky, tak i způsobem propojování osob. Seznamky zdarma však mají často vyšší počet uživatelů, ale více hrozí, že narazíte na podvodníka, a většinou nenabízejí tolik funkcí.

Typ vztahu

Důležité je ujasnit si, koho a co vlastně hledáte. Často je to jednoduché a hledáte zkrátka životní lásku. Najdeme však i seznamky vhodné například pro zadané lidi nebo pro sex a flirt či naopak pro pouhé dopisování a poznání nových lidí a přátel v okolí např. nového bydliště. Existují také seznamky pro homosexuály, bisexuály nebo queer osoby, aplikace pro lásku na jednu noc atd.

Nebojte se speciálních preferencí

Hledáte partnera, který bude starší, vysokoškolsky vzdělaný nebo musí být narozen v stejném znamení jako vy? Ani to není v dnešní technologicky pokročilé době problém a určitě objevíte seznamku vhodnou pro tyto specifické požadavky.

Inzerát, či dotazník?

Vybírat můžete i podle způsobu seznámení. Zatímco v některých případech si jednoduše přidáte inzerát a vše je vlastně na vás, na jiných platformách vyplníte skoro vědecký dotazník, který posoudí, jaký partner by pro vás byl ten pravý.

Čtěte recenze

I mezi seznamkami narazíte na podvodné portály, jejichž hlavním cílem je dostat z vás peníze. Proto si vždy přečtěte, co o dané seznamce říkají další uživatelé, a jak si stojí v porovnání s dalšími seznamkami. Snažte se najít nejen recenze, ale hlavně reakce reálných lidí v nějaké diskusi. Něco jiného je jak se seznamka tváří a něco jiného pak může ukázat praxe.

Seznamky jsou naděje

Ověřené seznamky – existují vůbec?

Říkáte si, jestli je ještě vůbec možné narazit na seznamku, která po vás nebude chtít žádné nebo alespoň žádné přemrštěné poplatky? Není jich mnoho, ale opravdu existují stránky a aplikace, které toto umožňují a rozhodně z vás nevytáhnou žádné peníze a už vůbec ne, tak abyste o tom neměli ani potuchy.

Bezplatné seznamky poskytují širokou základnu a široký výběr uživatelů, ale mnohdy nejsou schopny odhalit falešné profily. V lepším případě narazíte jenom na vtipálky a podivíny, v horším radši nepomýšlet. Netvrdíme, že všechny bezplatné seznamky jsou nebezpečné, ale ostražitost je zcela na místě.

Existují aplikace a stránky, kterési lze připlatit, abyste mohli využívat všechny dostupné funkce, jako například Tinder, ale ke štěstí a nalezení fajn člověka vám postačí i základníneplacená verze. Pokud byste se ovšem i přesto rozhodli pro tu placenou verzi, postup je jednoduchý a stejně tak zrušení nemá žádný zádrhel.

Některé seznamky fungují převážně v bezplatném režimu, občas ale vyžadují úhradu některé služby. Jedná se buď o platbu za zveřejnění profilu, nebo poskytnutí kontaktních informací. Tyto částky nebývají nijak závratné, většinou se jedná o několik desítek, maximálně stovek korun. Výhodou je jisté omezené fungování bez nutnosti platby. Pokud si chcete určitou službu nejdříve vyzkoušet a prohlédnout si, jaké možnosti nabízí, můžete využít tuto variantu. Zároveň lze počítat s tím, že právě poplatky mohou podvodníky odradit.

Zrušení členství mnohdy není otázkou pár kliknutí. Někdy jej sice stačí deaktivovat v nastavení profilu, jinde musíte vyplnit webový formulář, poslat e-mail či dokonce dopis, mnohdy navíc do zahraničního sídla seznamovací agentury. A to vše v dostatečném předstihu před vypršením sjednané doby. Pokud nesplníte pokyny stanovené v obchodních podmínkách, provozovatel má nárok členství prodloužit.

Častou chybou je domněnka, že smazáním profilu či odinstalováním aplikace se z povinnosti platit vyvléknete. Tomu tak ovšem není. Smazání profilu neznamená ukončení smluvního vztahu a nezbavuje vás povinnosti uhradit prémiové členství provozovateli seznamky.

Jakým seznamkám je lepší se vyhnout?

Jedná se typicky o seznamky, na které se můžete zaregistrovat obvykle zdarma, ale dříve nebo později je možné, že se necháte zlákat na placené členství. K tomu použijete platební kartu, kterou se automaticky nastaví (nebo vy sami nastavíte) opakované prodlužování členství, a to aniž byste si to uvědomili. Některé informace jsou psány miniaturním písmem na konci x-stránkového dokumentu, čehož si normální smrtelník většinou nemá šanci všimnout. To je právě jedna z věcí, které neseriózní seznamky využívají, tedy vaší nepozornosti. Než to zjistíte a než takové členství vypovíte, může se stát, že utratíte několik tisíc korun, což může být velice nepříjemný výdaj. Zvlášť v případě, že s tím nepočítáte a takovou seznamku třeba již dávno nepoužíváte.

Tyto online seznamky mají obvykle partnerský program, a to je také jeden z důvodů, proč existuje tolik různých porovnávačů seznamek, které se těmito seznamkami zabývají, propagují je a díky vysokým pozitivním hodnocením a spoustě hvězdiček vyvolávají až klamavý dojem, že by je měl každý ihned vyzkoušet. Cíl je jediný – přes provizní odkaz si vydělat, tzn. vás přivést na jednu z těchto seznamek, s cílem, že se zaregistrujete a následně utratíte nějaké peníze za členství. Nemusí to být pouze porovnávače, ale jakékoliv recenze seznamek, nebo článek o seznamování, ze kterého vede odkaz na jednu z takových seznamek. Vždy je na vás, jak se rozhodnete, nezapomínejte na zdravý rozum a neplaťte hned za něco co neznáte.

A pozor! Co je hodně nepříjemné, tak tyto seznamky přes provizní odkaz doporučuje i mnoho autoritativních, solidních českých portálů a webů. Takže potom je opravdu těžké nepodlehnout a takovou online seznamku prostě nevyzkoušet. Zvlášť v případě, že třeba nemáte při seznamování štěstí a člověka začne tížit určitá beznaděj. Pokud budete na svém oblíbeném webu a narazíte na propagaci takových seznamek, které mohou člověka stát i několik tisíc korun, pak takovou web stránku zkuste kontaktovat a odkázat je na online stížnosti a negativní zkušenosti uživatelů, kteří podlehli, a takové služby je stály vysoké částky.

Stejně tak ovšem existují i férové a spolehlivé seznamky, jako třeba česká elitedate.cz, na které se dá seznámit a najít vážný vztah.

Tip

Platí pravidlo, vždy každou online seznamku trochu prověřte a buďte víc všímaví, především dejte na zdravý selský rozum a úsudek.

Na každé seznamce si také kontrolujte provozovatele, a pokud je provozovatel ze zahraničí, pak zbystřete, protože vždy je snadnější řešit jakékoliv nepříjemné záležitosti v rámci tuzemska, než přes hranice. Nezapomeňte také prohlédnout obchodní podmínky a věřte, že na skutečně nejlepší seznamce se vždy můžete seznámit zdarma i bez toho aniž byste museli cokoliv platit kartou. Něco jiného jsou rozšířené funkce nebo topování inzerátů, kdy opravdu dostanete něco navíc a za rozumné peníze.

A nakonec není problém si zadat název seznamky do vyhledávače a ve výsledcích vyhledávání pak můžete objevit negativní recenze a zkušenosti uživatelů, kteří se již před vámi setkali s nějakými potížemi. Nemusí to být nutně neférová nebo podvodná online seznamka, ale může pouze vychytrale využívat mezer a skulin v zákonech a nebýt dostatečně transparentní ve svém fungování. No a pak se člověk spálí, a aniž by se třeba seznámil, tak ještě utratí nemalou sumu peněz.

Není reference jako reference

Téměř každá seznamka také zveřejňuje příběhy těch, kteří se díky jejich službám seznámili a našli lásku svého života. Tyto reference jsou vždy velice romantické a dojemné. Ale jistě chápete, že není dobré se na ně úplně spoléhat. Zvláště pokud zvažujete větší investici do placeného členství, je dobré se předem porozhlédnout po diskuzních fórech a recenzích. Tam také nejspíše najdete reference na seznamky, které opravdu fungují.

Podobné články