Na co všechno myslet při pořízení prvního auta?

Koupě prvního vozidla je jednou z nejdůležitějších zkušeností každého řidiče, a protože mluvíme o nákladech několika desítek až stovek tisíc korun, je potřeba vybírat řádně. Poradíme vám na co vše myslet při pořízení prvního auta.

Říká se, že první auto, které po zakoupení řidičského průkazu koupíme, by mělo být tzv. na doježdění. Jako mladému a nezkušenému řidiči se vám příliš nevyplatí investovat spoustu peněz do drahého automobilu, protože během prvního roku se učíte řídit samostatně. Mnoho chyb, které mohou nováčci udělat za volantem, může nenávratně zničit nové auto. Obecně platí, že mladí lidé také nemají ohromující částky, které by jim umožnily koupit si auto přímo ze showroomu. Nezapomeňte, že kromě nákupu vozidla musíte také splnit formality spojené s jeho opětovnou registrací a uzavřít povinné pojištění vozidla

Vaše první auto nemusí být malé ani velké, musí být přizpůsobeno vašim potřebám. Proto si při rozhodování o nákupu vyberte auto, ve kterém se budete cítit pohodlně. Pokud od začátku víte, že budete hodně jezdit po městě, vyberte si praktické městské auto. Je kompaktní a perfektně se hodí na jakékoli parkovací místo. Navíc si malá auta nyní získávají na popularitě, vyznačují se nižšími provozními náklady a menší spotřebou.

Vyhněte se podezřelým nabídkám

Mnoho prodejců jen čeká na příležitost najít někoho, kdo není zcela informován, aby mu prodal auto se skrytými vadami. I když je na první pohled vše v pořádku a prodejce na to přísahá, je potřeba být obezřetný, zejména pokud je cena podivně atraktivní. Může se ukázat, že kvůli velkému množství skrytých poruch budete muset dát do opravy tohoto vozu tolik, kolik jste za něj původně zaplatili. Snížit náklady na povinné ručení vám sice pomůže povinné ručení kalkulačka, ale náklady na opravu vozu mohou být skutečně vysoké.

Nejlepší je koupit auto u důvěryhodného prodejce

Při nákupu prvního vozu je vhodné vzít sebou někoho, komu důvěřujete a kdo ví o automobilovém průmyslu něco víc než vy. Vezměte auto na zkušební jízdu – bylo by dobré, kdyby projížďka trvala něco déle než jen pár kol kolem náměstí. Ne všechny rozbité prvky lze vidět na první pohled a dobrý prodejce je může maskovat, aby mohly vyjít najevo až po určité době používání.

Zkontrolujte technický stav vozidla

Nejlepším řešením při nákupu vozu je odvézt auto do dílny ke kontrole. Nejlépe na osvědčené a renomované místo. Ke kontrole technického stavu některých dílů je zapotřebí speciální vybavení. Ne všichni prodejci s takovým manévrem souhlasí, ale ti, kteří nemají co skrývat, by neměli protestovat.

Nezapomeňte znovu zaregistrovat vozidlo

Pamatujte, že samotný nákup nestačí k tomu, abyste mohli legálně řídit vozidlo na silnici. Je také nutné automobil přehlásit na sebe. K tomu je potřeba provést kontrolu technického stavu vozidla, mít sebou vyplněnou žádost, případně plnou moc prodávajícího, kupní smlouvu a také řidičský a občanský průkaz. Přehlášení vozidla provedete na kterémkoliv obecním úřadě s rozšířenou působností.

Důležitou formalitou, na kterou musíte myslet, je pojištění automobilu. Kupte si vhodný rozsah pojistné smlouvy – pokud jste nezkušený řidič, určitě za ni zaplatíte hodně. K tomuto účelu můžete použít již zmíněnou kalkulačku povinného ručení. Během krátké chvilky okamžitě vidíte, kolik za své povinné ručení zaplatíte.

Podobné články