Nejlepší české filmy – TOP 23

Herecké legendy, vynikající režiséři, unikátní humor... To všechno najdete v těch nejlepších českých filmech.
Nejlepší české filmy

Česká filmová scéna má rozhodně čím zaujmout. Ať už vás baví jednoduché české komedie, nebo epická historická dramata, rozhodně nebudete zklamaní. Vybrali jsme pro vás nejlepší české filmy, od těch, které vyšly v loňském roce, až po ty, jež jsou černobílé. Pojďme se tedy podívat, napříč všemi žánry, jaké snímky české produkce podle nás stojí za zhlédnutí…

POZOR SPOILERY! U jednotlivých filmů hrozí vyzrazení zápletky nebo dokonce i jejího rozuzlení!!!

Havel – nejlepší český film o slavné osobnosti

Václav Havel byl nesmírně provázaný s českou historií a dodnes je pro našince jednou z nejvýznamnějších osobností. Jeho životu se rozhodl věnovat celovečerní film i režisér Slávek Horák. Tento snímek rozhodně patří mezi nejlepší nové české filmy.

V hlavní roli se objevuje Viktor Dvořák jako Václav Havel. Film se jmenuje zejména disidentskému období Havlova života. Sledujeme Havlův těžký život v dobách, kdy byl pronásledován režimem a rozhodně se mu nežilo jednoduše. Kromě toho ale můžeme pozorovat i jeho vztah se ženou Olgou a vznik výjimečných divadelních her…

Nabarvené ptáče – nejlepší válečný český film

Nabarvené ptáče od režiséra Václava Marhoula je podívanou jen pro silné povahy. Kontroverzními tématy se jen hemží a někomu by se z něj snadno mohlo udělat i špatně. Filmu se dostalo velkého mezinárodního uznání a i u nás měl dobrý ohlas.

Sledujeme v něm osudy malého židovského chlapce, kterého rodiče ve snaze ochránit ho před vyhlazováním pošlou k příbuzné do východní Evropy. Ta ale nenadále zemře a dítě se tak samotné vydává na cestu válečnou Evropou ve snaze vrátit se zpět k rodičům. Cesta to ale rozhodně není jednoduchá a každý den se mění v boj o holé přežití. Chlapec se postupně stává dospělým mužem, který dokáže chladně jednat tak, aby měl šanci na další život…

Ženy v běhu – nejlepší moderní film

Každý rok se u nás dočkáme alespoň jedné moderní české komedie se známými i méně známými českými herci. Za nás bychom vypíchli film Ženy v běhu, u kterého se skvěle pobavíte, a navíc si užijete báječnou atmosféru, díky které budete mít chuť také ihned vyběhnout.

Postarší Jindřich žije život naplno. I když už je v důchodu, vrhá se do množství aktivit. Naposledy si usmyslel, že uběhne maraton. Když ale nečekaně zemře, jeho milovaná žena Věra má pocit, že by jeho poslední přání měla splnit. O pomoc požádá své tři dcery, které ale řeší vlastní problémy. Nejstarší Marcela už má sice tři syny, ale její přítel jí stále nepožádal o ruku. Bára by zase už chtěla miminko, ale její přítel se do ničeho nemá. Později dokonce zjistí, že ji podvádí. A nejmladší Katka zase udržuje milenecký vztah se svým šéfem, který je ženatý. Matce se nakonec podaří své dcery přesvědčit, aby se rozhodly s ní maraton zaběhnout. Ty postupně začínají propadat kouzlu sportu a během tréninku si zároveň postupně hledají cestu ke šťastnějšímu životu…

Okresní přebor – nejlepší český film o fotbale

Sportovní komedie, která je ale tak trochu hořkosladká, to je Okresní přebor. Každopádně je ale jednou z nejlepších českých komedií o sportu. Užijí si ji navíc ti, co fotbal milují, i ti, kterým toho vlastně moc neříká.

Pepa Hnátek je obávaným trenérem jednoho menšího okresního fotbalového týmu. Při jedné ze snah přimět fotbalové hráče k větší zodpovědnosti dostane Pepa infarkt. Na vyšetřeních poté zjistí, že potřebuje nové srdce a prozatím bude čekat na vhodného dárce. Přestože se navenek snaží normálně fungovat a nikomu o tom neřekne, brzy se to dozví celý jeho fotbalový tým. Nakonec se ho rozhodnou z místa trenéra vyhodit, to si ale Pepa nenechá jen tak líbit.

Ucho – nejlepší český thriller

Ucho je unikátní český thriller, který vznikl dvacet let předtím, než vůbec mohl být odvysílán. Film vznikal ve svobodnější atmosféře 70. let, ale na obrazovky se poprvé dostal až po Sametové revoluci kvůli kritice praktik komunistického režimu.

Hlavním hrdinou je Radek Brzobohatý jako náměstek ministra a jeho žena, kterou ve filmu představuje Jiřina Bohdalová. Tento manželský pár si ve své vile zvykl na každodenní odposlouchávání. Dávají se tedy pozor na to, co doma říkají. Jednoho dne se ale pořádně vyděsí. Zdá se totiž, že náměstek bude zatčen kvůli sepsaní dopisu s kritikou režimu. Mají jedinou noc na to, aby probrali svůj život a vztah, než přijde ráno…

Vratné láhve – nejlepší komedie o stáří

Vratné lahve jsou skvělou komedií od syna a otce Svěráku. Režisér Jan Svěrák opět obsadil svého otce Zdeňka Svěráka do hlavní role a ukázalo se, že tato kombinace výborně funguje.

Zdeněk Svěrák se nám ve filmu představuje jako postarší učitel Josef Tkaloun, který se konečně rozhodl pro odchod do důchodu. Nicnedělání mu ale moc nejde, a tak se rozhodne přijmout brigádní místo v místní samoobsluze. Dostane se k výkupu lahví a má příležitost pozorovat vztahy mezi lidmi, kteří za ním s lahvemi chodí. U filmu se zasmějete i zapláčete nad nezdolnou energií starého muže, který se za každou cenu snaží udržet si aktivní život.

Anděl Páně – nejlepší hraná pohádka

Oblíbená celovečerní vánoční pohádka patří mezi ty nejpopulárnější. Důkazem může být to, že se dočkala dalšího pokračování se stejným obsazením v podobě vynikajícího Ivana Trojana jako Anděla Páně a Jiřího Dvořáka jako čerta Uriáše.

V pohádce Anděl Páně se dostáváme na nebesa mezi anděly, kde žije i poněkud nešikovný anděl Petronel. Ten jednoho dne dostane na starost sloužit u nebeské brány, ale v posuzování duší není příliš dobrý. Kromě toho, že omylem do pekla pošle celou řadu hodných a zbožných lidí, ještě hraje s čertem Uriášem karty. Nakonec ho sám Bůh za trest pošle na zemi, kde má za úkol během jediného dne napravit alespoň jednoho hříšníka. Čert Uriáš ho má hlídat a doprovázet. Petronel si první myslí, že je jeho úkol naprosto jednoduchý, ale brzy zjistí, že není jednoduché žít pozemský život s čistým štítem…

Šarlatán – nejlepší český film z nedávné historie

Tento film z roku 2020 představuje v hlavní roli výborného Ivana Trojana jako lidového léčitele a bylinkáře Jana Mikoláška, jenž pracoval v průběhu 20. století. V tomto snímku tak máme možnost sledovat jeho výjimečný a fascinující život.

Jan Mikolášek byl lidovým léčitelem, který se naučil diagnostikovat celou řadu nemocí z moči a následně je léčit pomocí komplikovaných kombinací bylinek. Někdo ho považoval za šarlatána, jiní zase za prachsprostého podvodníka. Pro radu za ním chodili bohatí i chudí, léčil komunistické i nacistické pohlaváry. Jeho život je ale dodnes opředen celou řadou tajemství…

Limonádový Joe – nejlepší český western

Ani u českého filmu se nemusíte vzdát oblíbených filmů z divokého Západu. Ale pozor, Limonádový Joe rozhodně není klasickým westernovým filmem. Pokud se ale chcete výborně pobavit, rozhodně s ním neuděláme chybu.

Limonádový Joe nás totiž zavádí do tak trochu jiného westernového, parodického světa. V něm je hlavním hrdinou kovboj, který je zatvrzelých abstinentem a pije jen kolalokovou limonádu. Těšit se můžete i na pořádného padoucha nebo nevinnou krásnou mladou ženu. To vše je doplněné o skvělou kameru a zvláštní efekty v podobě změny barev obrazu podle nálady filmu. No prostě absurdní podívaná s pořádnou dávkou humoru se vším všudy.

S čerty nejsou žerty – nejlepší česká pohádka o čertech

V našem výběru nejlepších filmů rozhodně nesmí chybět nějaká pohádka, protože ty jsou pro český film opravdu důležité. My jsme pro vás vybrali komediální pohádku o čertech S čerty nejsou žerty. V hlavních rolích se můžete těšit na Vladimíra Dlouhého a Ondřeje Vetchého.

S čerty nejsou žerty je správná pohádka se vším všudy. V pekle tam spravedliví čerti hlídají pozemské hříšníky a když už toho provedou moc, odnesou je do pekla. Takto je vyslán mladý čert Janek pro zlou Dorotu Máchalovou, ale omylem se mu podaří do pekla unést hodnou babičku nevlastního syna Doroty, Petra. Nakonec se shodou náhod stanou on i Petr součástí královského vojska, kde se skamarádí a pokusí se Dorotu dostat do pekla společnými silami.

Jan Žižka – nejlepší film o středověku

Kdo má chuť na opravdu historický film ze středověku, rozhodně neudělá chybu, pokud si pustí výpravný dramatický film Jan Žižka, který mapuje velké události, jež se staly za života tohoto velké českého bojovníka.

Ve filmu se dostáváme do 15. století do dob, kdy v Čechách rostla nenávist vůči přísným katolickým pravidlům a vše vyvrcholilo ve velké bitvě u Sudoměře. Sledujeme Jana Žižku, který dostal rozkaz odzbrojit Pražany, ale nakonec se rozhodně podpořit prostý lid a prostým lidem předá zbraně… Fascinující období našich dějin v tomto filmu doslova ožívá před očima vy si můžete užít velkolepou podívanou plnou zbraní a bojů.

Což takhle dát si špenát – patří mezi nejlepší české komedie

Vladimír Menšík je ikonou českého filmu. Vybrali jsme proto pro vás i jeden film, ve kterém se tento slavný herec objevuje, konkrétně skvělou komedii Což takhle dát si špenát.

Spolu s Jiřím Sovákem ztvárňují hlavní role dvou lupičů, kteří se rozhodnou ukrást stroj na regeneraci dojnic. Hodlají ho ale použít trochu jinak, v nedalekém salónu krásy pomocí něj začnou omlazovat bohaté zákaznice. Stroj ale ještě nebyl kompletně dokončen, a tak se při jeho použití objevují netypické vedlejší účinky. Nejhorší je požití špenátu po ozáření strojem, které způsobí mnohonásobně výraznější účinky. Vše se tak začíná trochu komplikovat, a nakonec si omylem pochutnají na špenátu po použití stroje i oba hlavní hrdinové…

Spalovač mrtvol – nejlepší tragický film

Film o nacistické ideologii a o tom, jak je jednoduché někomu naprosto změnit myšlení podle známé novely Ladislava Fukse. Tento film je opravdovým psychologickým dramatem, ze kterého se vám budou ježit chlupy.

Hlavní postavou je pracovník v krematoriu Karel Kopfrkingl, který žije poměrně spokojený život se svou rodinou. Neustálá přítomnost smrti v jeho práci ho ale nepříliš pozitivně psychicky ovlivňuje a on postupně začíná bláznit. Uvěří všudypřítomné nacistické propagandě, jež výrazně podporuje rasovou čistotu. Karel tak přestává mít jakékoliv limit, účastní se honů na Židy, a nakonec se rozhodne zbavit i své vlastní rodiny.

Noc na Karlštejně – nejlepší český muzikál

Také znáte tu pověst o tom, že za dob Karla IV. na hrad Karlštejn nesměla vkročit žádná žena? Na motivy divadelní hry od Jaroslava Vrchlického vznikl tento film, jehož ústřední myšlenkou je právě tato legenda.

Během jediného dne se na středověký Karlštejn tajně vydávají hned dvě ženy. První z nich je samotná císařovna Eliška, které se moc stýská po jejím novomanželovi Karlu IV. Druhou je mladá neteř purkrabího Alena, jež je zamilovaná do císařského šenka. S otcem se vsadila, že si ho může vzít za muže, pokud stráví noc na Karlštejně. Ve stejnou dobu na hrad ale přijíždějí i dva zahraniční hosté, kterým se moc nezdá, že by byl hrad úplně prostý žen. A tak začnou pátrat, kde se ono ženské pokolení na hradě skrývá.

Marečku, podejte mi pero – nejlepší český film o škole

Kdo by se nechtěl i v dospělosti vrátit do školních lavic? Ve filmu Marečku, podejte mi pero s excelentním Jiřím Sovákem v hlavní roli se do třídy dospělých podíváme a určitě se u toho i výborně pobavíme.

Mistr v místní továrně Jiří Kroupa nechápe, jak je možné, že jeho syn ze školy nenosí jen vynikající známky. Když si ale kvůli kariérnímu postupu sám musí doplnit vzdělání, zjistí, že studium střední školy vůbec není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Dostává se do třídy plné dospělých, kteří si dodělávají školu. Ve škole se musí popasovat se spolužáky, kteří berou školu stejně jako v mládí, i učiteli, jež mnohdy neví, co si s třídou dospělých počít.

Ať žijí duchové – nejlepší film pro děti

Ať žijí duchové je krásná pohádka pro všechny milovníky spravedlnosti a hodných strašidel. Uvidíte, že i vaše děti si pohádku oblíbí a vy budete moci nostalgicky vzpomínat na své dětství.

Film pojednává o skupině kluků, kteří žijí v městečku pod zříceninami hradu Brtníku. Místní městský výbor hlasuje o tom, jestli by Brtník neměl být zbourán a vypadá to s ním bledě. Kluci ve snaze zachránit Brtník vyrážejí na hrad a tam se potkají se dvěma nečekanými obyvateli ruin. Mladou dívkou Leontýnkou a jejím otcem rytířem Brtníkem z Brtníku, kteří jsou místními strašidly. Spolu tak spojí síly a pokusí se hrad opravit…

Vrchní, prchni! – nejlepší česká komedie

Chcete se doopravdy a od srdce zasmát? Česká komedie o milovníkovi žen, zatíženém množstvím alimentů, který přijde na alternativní způsob, jak si vydělat, vás zaručeně pobaví. Charismatický Josef Abrahám v hlavní roli už je jen třešničkou na dortu.

Knihkupec Dalibor Vávra platí spoustu alimentů a knihkupectví ho uživí jen stěží. Přijde proto na zajímavý způsob, jak si přivydělat. Navštěvuje četné hospody a restaurace, kde se vydává za číšníka a přijímá od lidí platby za zkonzumované jídlo a pití. Brzy si zaměstnanci restaurací začnou uvědomovat, že se někdo takový v jejich řadách pohybuje, ale chytit a usvědčit ho rozhodně není něco jednoduchého…

V síti – nejlepší český dokument

Ani dokumenty nesmějí v našem výběru chybět a znepokojivý snímek V síti z roku 2020 by rozhodně neměli diváci minout. Není to ale nic pro slabé povahy, hlavním námětem filmu je totiž sexuální predátorství na sociálních sítích a to, čemu mohou být malé děti na internetu vystaveny každý den.

Tři dospělé herečky ve filmu představují trojici dvanáctiletých dívek, které ze svých uměle vytvořených pokojů chatují po internetu s několika muži. Ti si je sami vyhledali a nyní po dívkách požadují sex přes kameru, nahé fotky a postupně se celá situace začíná ještě vyhrocovat. Herečky nakonec vyrazí pod dohledem štábu i na schůzky s těmito sexuálními predátory, aby ukázali, v jakém nebezpečí v současnosti děti na internetu jsou.

Postřižiny – nejlepší film podle knihy

Bohumil Hrabal je jedním z nejvýznamnějších českých spisovatelů a on se stal i autorem knihy, která je předlouhou dalšími filmu v našem výběru, Postřižinám. Tato poetická komedie je sice trochu zvláštní, ale uvidíte, že když ji dáte šanci, určitě si ji zamilujete.

Stejně jako v knize se i ve filmu vracíme spolu s Bohumilem Hrabalem do jeho dětství na malé město, kde jeho otec spravoval pivovar. Čeká na nás řada podivných příhod i zábavných situací. Na filmu je samozřejmě vidět i ruka výborného českého režiséra Jiřího Menzela.

Jak dostat tatínka do polepšovny – nejlepší komedie i pro děti

Dětská herecká legenda Tomáš Holý vás opět okouzlí v nezapomenutelné komedii Jak dostat tatínka do polepšovny. Tento krásný film patří mezi nejlepší české komedie a navíc bude bavit jak rodiče, kterým připomene dětství, tak i ratolesti, jež se nasměji u mnohých filmových scén.

Malý Vašek se spolu s maminkou a nedávno nalezeným tatínkem vydává na nezapomenutelné prázdniny do srdce Českého ráje do tatínkovi rodné chalupy. Přestože maminka, která se těšila na klidnou dovolenou, je ze zvoleného místa poněkud nešťastná, Vašek se brzy spřátelí s novým dědou a užívá si poznávání kraje, kde jeho tatínek vyrůstal. Zábavný příběh o spojení dříve rozdělené rodiny si oblíbili téměř všichni čeští diváci.

Pásky z Nagana – nejlepší český film o sportu

Do našeho výběru se samozřejmě musel probojovat i nějaký dokumentární film o sportu. A jaký jiný vybrat než ten, který se zabývá jedním z největších vítězství českého sportu v celé naší historii? Dokument Pásky z Nagana nás zavede zpátky do olympijských her v japonském Naganu v roce 1998, kde si český tým získal své velké vítězství, na které dodnes vzpomínají celé generace Čechů.

Přestože film se na českých obrazovkách neobjevuje příliš často, rozhodně by si ho měli milovníci sportu pustit. Natočen je sice částečně v angličtině a producent také není z Čech, ale toho hlavního, tedy režie, se ujal vynikající český režisér Ondřej Hudeček. V tomto filmu tak můžeme postupně sledovat neuvěřitelnou cestu k vítězství na olympiádě, a především neuvěřitelné nadšení, které ho provázelo.

Kolja – nejlepší film od Svěráka

Jeden z mála českých filmů, který získal Oscara, od režiséra Jana Svěráka s jeho otcem Zdeňkem Svěrákem, nemůžeme v našem výběru rozhodně vynechat. Tato milá komedie o vztahu starého nerudného muže a malého chlapce, který na světě zbyl sám, vás zkrátka nemůže nechytit za srdce…

Hlavní postavou filmu je muzikant Sláma, který se jednoho dne pro peníze rozhodne uzavřít na oko sňatek s bohatou Ruskou. Ta ale několik dní po svatbě uteče za hranice a nechá Slámovi starou babičku a malého synka Kolju. Po smrti babičky zůstane Kolja úplně sám a Slámovi tak nezbývá než se o něj postarat. Soužití starého nerudného muže, který si žádné děti nepřál, a ruského chlapce v cizím prostředí bezpochyby nebude snadné…

Pelíšky – ty nejlepší české komedie jsou o rodině

Pelíšky jsou milovaným filmem mnoha obyvatel naší země a tento briskní návrat do minulosti naší země skrze dvě české domácnosti od výborného režiséra Jana Hřebejka se pravidelně objevuje na mnoha českých obrazovkách.

Ve snímku se vracíme do roku 1968 ke dvěma rodinám, jež žijí společně v jedné pražské vilce. Postupně sledujeme jejich úplně jiný pohled na současnou situaci i rodinná dramata, se kterými se musejí vypořádat. Zatímco otcové od obou rodin nejsou zrovna přáteli, koneckonců každý z nich si o současném režimu myslí něco úplně jiného, mladší generace takové problémy nemá. Místo vzájemné nevraživosti se vypořádává s prvními láskami a poznává, co jí může moderní svět nabídnout. Osudy obou rodin sledujeme na pozadí historických i rodinných událostí, jež se bezprostředně dotýkají jejich života…


Jak na stahování filmů a seriálů? Většinou zdarma nebo za drobný poplatek:

Uložto.cz – hodně oblíbené úložiště s filmy, seriály, dokumenty, e-knihami a spoustou dalšího (pokud byste používali i pro sdílení vlastního obsahu, dávejte pozor, aby byl obsah legální, to je důležité).

Webshare.cz – rychlé stahování filmů a seriálů za poplatek a některé i zdarma, záleží co si vyberete.

Pro nás pohodlné a pro sledování z gauče jsou asi nejzajímavější internetové a satelitní TV, namátkou jsme pár vybrali.

Voyo – online vysílání toho co zrovna běží a také velká videotéka (tedy taková videopůjčovna) v dobré kvalitě. Mají 7 dní zdarma na vyzkoušení po registraci. Pokud ve zkušebním období 7 dní sami službu nezrušíte (jednoduché), bude vám aktivováno plné předplatné.

Netflix – asi nejznámější v současné době. Opravdu mají velké množství filmů a seriálů i vlastní tvorbu. Perfektní kvalita a možnost stahování a pouštění filmů offline. Někdy jsou v českých titulcích drobné překlepy, ale nic zásadního.

Skylink – Skylink Live TV je internetová televize, která nabízí více než 60 programů. Sledovat můžete až na 4 zařízeních v rámci jednoho účtu. Je možné vyzkoušet na 30 dní zdarma.

Telly – dříve se jmenovala Digi TV. Mají základní i rozšířené balíčky kanálů a přikoupit lze např. i HBO atp. Pořady lze nahrávat a sledovat zpětně, sledovat vysílání můžete i na 4 zařízeních najednou. Jo a také mají 14 dní zdarma na vyzkoušení. 

Online sledování ZDARMA je dobré třeba na: 

Sledujserialykukaj.to nebo třeba na lookmovie.


Motivační filmy mají své poučení někdy skrytou hluboko, ve složitosti si s nimi nezadají psychologické horory, Pokud se chcete pobavit jednodušeji, zkuste třeba TOP 10 seriálů nebo TOP 11 filmů o upírech. Postupně rozšiřujeme portfolio článků o filmech a seriálech, takže se můžete těšit i na další. Jestli rovnou chcete něco shlédnout, co takhle Netflix a filmy s českým dabingem?

Podobné články