Člověče nezlob se tisíckrát jinak

Hra Člověče, nezlob se! patří u nás mezi nejoblíbenější stolní hry. Pokud si myslíte, že vám tahle klasika již nemá, co nabídnout a je jen pro malé děti, pak byste se měli zamyslet a číst o kousek dál. Společenské hry jsou totiž skvělý způsob, jak zabavit děti či rozjet zábavu na večírku pro ty dospělejší a dospělé.

Kdo by neznal takovou klasiku, jako je Člověče nezlob se? Snad každý z nás si pamatuje škodolibou radost, když se mu povedlo vyhodit spoluhráče těsně před domečkem. Připomeňte si sladké chvíle vašeho dětství a zahrajte si s rodinou či přáteli tuto tradiční deskovou hru.

Na současném trhu najdete opravdu pestrou nabídku nejrůznějších variant Člověče nezlob se. Podívejte se s námi na ty nejzajímavější verze. V našem výběru najdete varianty pro nejmenší, cestovní verzi či alkoholové Člověče nezlob se. Navíc vám prozradíme několik zajímavostí o historii této stolní hry a připomeneme si základní pravidla.

Pojď si hrát – Člověče nezlob se pro nejmenší

Člověče nezlob se pro nejmenší

Pokud hledáte Člověče nezlob se pro nejmenší, pak vám doporučujeme sáhnout po variantě s názvem Pojď si hrát. Tato verze s motivy nesmrtelného Krtečka je vhodná i pro děti předškolního věku, které ještě neovládají čísla a počty. Po herním plánu se pohybujete na základě symbolů, které hodíte s pomocí obrázkové kostky.

Hra je určena pro děti od 3 let. S lehce pozměněnými pravidly ji však můžete vyzkoušet i s mladšími hráči. Hra je koncipovaná pro 2 až 4 hráče. S obrázkovým Člověče nezlob se si však vyhraje dítko i samo. Cesta po herním plánu zdobeném obrázky Krtečka a jeho kamarádů je zábavná i bez soutěživého vyhazování.

Tlapková patrola – Člověče nezlob se pro děti

Člověče nezlob se pro děti

Které dítě nemiluje Tlapkovou patrolu? Pokud ani vás toto šílenství neminulo, tak si určitě zamilujete toto dětské Člověče nezlob se. Malé hráče potěší zejména povedený design s motivy hrdinů z oblíbené pohádkové série Tlapková patrola. Jedná se o tradiční Člověče nezlob se, není tedy třeba se učit nová pravidla. Balení obsahuje herní plán, jenž je opatřen průsvitným plastovým krytem. Ten nejenže chrání herní plán před poničením, ale především spolehlivě zabraňuje padání a posouvání figurek.

Člověče nezlob se Tlapková patrola je ideální hra na cesty. Vzhledem k menšímu hernímu plánu je hra časově nenáročná. Všechny figurky můžete dostat do domečku již za 15 minut. Zahrát si tak můžete i v případě, že nemáte příliš času. Tato varianta je určená pro 2 až 4 hráče ve věku od 4 let. Spíše, než věkem je třeba se řídit zdatností dítěte. Hra obsahuje klasickou hrací kostku s body. Dítě tedy musí být schopno se po herním plánu pohybovat podle počtu hozených bodů.

Člověče, napij se! 3 – alkoholová verze hry

Alkoholické člověče nezlob se

Člověče, napij se! je důkazem, že i vyhazování může být zábava! Tato párty desková hra na principu Člověče nezlob se zaručeně rozproudí zábavu na každé oslavě či večírku. Hra je navíc koncipována tak, že si ji může zahrát až 6 osob. Ale pozor, vzhledem k pravidlům, které vybízejí k pití alkoholu, je hra určená pouze pro starší 18 let. Balení obsahuje celkem 2 samostatné hry, tudíž nuda vám opravdu nehrozí.

Jako u klasického člověče nezlob se, i zde bude vaším úkolem dostat všechny své figurky co nejdříve do domečku. Vaši cestu po herním plánu symbolizujícím město však kromě protihráčů budou komplikovat také nejrůznější překážky. Cestu si však můžete zkrátit tajnou zkratkou. V průběhu hry budete plnit úkoly, které najdete na 32 hracích kartách. A nezapomeňte, pokud vás někdo vyhodí, podle pravidel se musíte napít.

Dřevěné člověče nezlob se – od výrobce Small Foot

Člověče nezlob se dřevěné

Pokud dáváte přednost hračkám ze dřeva, pak vám doporučujeme deskové hry značky Small Foot. Tento výrobce nabízí hned několik variant Člověče nezlob se. Nás nejvíce zaujala verze se zvířátky. Namísto obyčejných figurek se po herním plánu pohybují roztomilá dřevěná zvířátka. V balení najdete figurky pandy, medvěda, zajíce a lišky. Hra je po designové stránce naprosto perfektní. Jemné pastelové barvy se skvěle hodí pro holky i kluky.

Člověče nezlob se je vyrobeno ze zcela bezpečných materiálů splňujících všechny bezpečnostní normy. Použité barvy jsou naprosto nezávadné, tudíž se nemusíte obávat, když je vaše dítko zkusí figurky ochutnat. Výhodou je také kompaktní velikost, jež jednak skvěle padne do malých dětských ruček a zároveň je ideální i na cesty.

Dino – cestovní Člověče nezlob se

Cestovní Člověče nezlob se

Cestovní verze Člověče nezlob se značky Dino je perfektní volba, pokud se chystáte na dovolenou. Díky kompaktním rozměrům vám v kufru zabere jen velmi málo místa. Navíc budete připraveni na deštivé dny i večerní posezení s přáteli či rodinou. Při balení, a to zejména v případě letecké dovolené, často řešíme každý gram. Ne každá cestovní varianta je opravdu skladná. Krabice, v níž je hra uložená, má rozměry pouze 11 × 18 cm a váží jen 120 gramů. Další výhodu je nízká pořizovací cena.

U této varianta vsadila značka Dino na klasiku. Cestovní verze je tak miniaturou klasického člověče, co se designu i pravidel týče. Hra je určena pro 2 až 4 hráče. Pokud se vás u stolu sejde víc, budete se muset v hraní prostřídat. Výrobce uvádí, že hra je vhodná pro děti starší 6 let. Zahrát si ji však může každé dítě, které zvládá posouvat figurku podle počtu hozených bodů.

Vše o Člověče nezlob se

Kdo vymyslel Člověče nezlob se?

Možná si pamatujete soudní spor o registraci chráněné značky Člověče nezlob se. Podle výroku soudu patří tato populární desková hra všem. Kdo za ní tedy stojí? Kořeny Člověče nezlob se sahají dále, než jste tušili. Hra vychází z indické hry Pačísí, známé již v 7. století. Do Evropy se však dostala až v průběhu 19. století pod názvem Ludo.

Svou současnou slávu získala tato hra až díky německému obchodníkovi Josefovi Friedrichovi Schmidtovi, který ji lehce přepracoval. Jako Člověče, nezlob se se hra začala prodávat v roce 1914 a od té doby se těší velké oblibě u malých i velkých hráčů.

Jak se hraje Člověče nezlob se?

Možná už to nějaký ten pátek bude, co jste naposledy hráli Člověče. Pojďme si tedy připomenout pravidla. Každý z hráčů si na začátku hry zvolí barvu a všechny 4 figurky si připraví na políčka před start. Pořadí hráčů se obvykle určuje hodem kostky. Kdo hodí nejvyšší číslo, začíná. Dále se pokračuje po směru hodinových ručiček.

Abyste mohli figurku „nasadit“ a pohybovat se s ní po herním plánu, musíte hodit 6. Před nasazením první figurky můžete házet 3x. Šestka vám umožní nejen nasadit, ale také házet znovu. Cílem hry je dostat všechny své figurky do domečku, a to přesným hodem. Figurky se mohou pohybovat i uvnitř domečku, avšak pouze jedním směrem.

Nezaškodí si to připomenout i jinak. Tak jsme vám našli kousek i na youtube:

Pravidla vyhazování ve hře

Pokud vás hod kostky pošle na políčko, které je již obsazené jiným hráčem, tato figurka je vyhozena a musí se vrátit na políčka před start. Zpět do hry ji dostanete, pokud hodíte 6. U některých variant se můžete setkat také s pravidlem povinného nasazení. V případě, že nemáte ve hře všechny své figurky, pokud hodíte 6, musíte nasadit novou figurku. Ta však nesmí zůstat stát na startovacím poli. Druhým hodem ji tedy posunete dále.

Zajímavé varianty Člověče nezlob se

Kromě standardních verzí s křížovým herním plánem pro 4 hráče, existují také varianty pro 6 či 8 hráčů. Tradiční Člověče je určené pro děti, které již ovládají počty a dovedou se po herním plánu pohybovat podle počtu hozených bodů. Pro mladší děti můžete pořídit verzi s obrázkovou kostkou.

Pokud dáváte přednost dřevěným hračkám, pak si zamilujete stylové dřevěné Člověče nezlob se. Nebo své dítko překvapte hrou s motivy jejich oblíbené pohádky. Pro chlapečky je skvělou volbou například Zetore nezlob se s motivy veselých traktorů. Holčičky jistě potěší hra inspirovaná pohádkou Ledové království. Na dovolenou si můžete přibalit cestovní provedení či magnetické Člověče nezlob se. Dospělým se jistě zalíbí alkoholové varianty.


Kdo si hraje, nezlobí. Proto jsme se zblízka podívali na různé deskové hry, stolní hry, ale i společenské nebo hry na párty. Některé jsme zhodnotili rovnou a u některých jsme to vyzkoušeli a vy si pak můžete přečíst podrobnou recenzi. Přehledně si to můžete projít ve článku nejlepší stolní hry i deskovky.

Zabavit se nemusí být vždy těžké. Zkuste najít inspiraci i v dalších článcích, co třeba Hra na pravdu, Flaška. Nebo nějaké ty deskovky: Talisman, nebo Activity.