Nejlepší židle pro studenty

Vzhledem k procentu svého času, který studenti stráví vsedě, měli by také věnovat dostatečnou pozornost výběru židle. Na co si dávat pozor?

Když pomineme místa, kde typ a kvalitu židle ovlivnit nemůžeme, jako jsou učebny a studovny, výběr studijní židle, tedy židle pro dlouhé sezení, by neměl být ponechán náhodě. Správné sezení nejen, že ovlivňuje celkové zdraví zad a držení těla, ale také může mít pozitivní vliv na naší pozornost a soustředění. Pokud vás při delším sezení trápí bolesti zad a šíje, strnulostí páteře, ale také bolesti břicha, kyčlí nebo mravenčení v rukou a nohou, měli byste zauvažovat právě o výměně židle.

Co se týče běžného sortimentu, máme obvykle na výběr mezi kancelářskými židlemi, kancelářskými křesly, tzv. zdravotními židlemi, míči na sezení a módními sedacími vaky. Vybrat si tedy můžete, s ohledem na vaše záda, i podle polohy, ve které rádi studujete. Pokud se nejvíc naučíte vleže, zvolte právě pohodlný sedací vak.

Pro výběr kvalitní židle je, zdá se, klíčové slovo ergonomie. Ergonomická židle poskytuje uživateli vyšší komfort prostřednictvím prvků tzv. aktivního sezení, jehož primárním účelem je snížení zátěže zádových svalů a s tím spojená menší únava. Přesto, že na vás může poslední věta působit příliš odborně a zmatečně, vězte, že v současné době disponuje alespoň několika prvky aktivního sezení prakticky každá židle na trhu. Patří mezi ně totiž upravitelná výška sedáku, nastavitelná opora zad (opěrák), podpěrky pro ruce, opěrka hlavy, kolečka a otáčecí mechanismus a houpací mechanismus. Podle toho kolik ergonomických prvků židle má, tolik za ni zaplatíte. Do ceny se pochopitelně započítává také povrch židle (látka vs. koženka či kůže) a materiál konstrukce (plast vs. nerez).

Designéři se předhání v originalitě.

Kancelářské židle jsou standardně vybaveny mechanikami, které vám dovolí si vaší židli nastavit k plné spokojenosti. Běžným se stalo nastavení výšky sedadla od země, stejně jako polohy opěráku. V poslední době se také rozmáhá vybavení kancelářské židle područkami či možností záklonu nejen opěráku, ale celkového houpání, kterým můžete zádům a šíji při dlouhém zatížení ulevit. Cena se pohybuje od cca 700 korun až do závratných výšin dvou desítek tisíc. Každopádně platí, že židle jsou funkčně jednodušší a nevybavenější, tedy i levnější, než ostatní druhy tohoto nábytku.

Kancelářská křesla se snaží být pro uživatele mnohem pohodlnější, než židle, jsou většinou masivnější a mívají pevně spojen sedák a opěrák. Možnost houpání je standardem, stejně jako možnost nastavení výšky sedáku a područek. Časté jsou pečlivěji tvarované opěráky a koženkový potah.  Pohybujeme se v cenové relaci od 1300 Kč.

Zdravotní židle jsou konstruovány přímo pro ulevení od bolesti zad, nejvíce zavedenou značkou zdravotních židlí na českém trhu je THERAPIA. Zdravotní židle vyrábí ve třech velikostech (pro děti, pro dospělé, pro osoby nad 180 cm tělesné výšky), dále univerzální židle do kanceláří a pro zdravotníky. V tomto případě začínáme s cenou lehce pod pěti tisíci.

Například takhle by měla správná studijní židle vypdat.

Míče na sezení se hodí spíše na krátký odpočinek při práci nebo na cvičení, které zádům prospívá, než na samotné dlouhodobé sezení. Vybírejte ho tedy spíše jako doplněk ke své kvalitní studijní židli, za který vám ovšem vaše záda poděkují. Série cviků proti bolesti zad prováděných na rehabilitačním míči je poměrně snadná a lehce dostupná na internetu, prakticky ovšem stačí, když se na míči po delším sezení „srovnáte“ a trochu „dohopsáte“. Rozměry míče vybírejte podle své výšky a váhy. Cena je tentokrát více flexibilní, kvalitní míč můžete sehnat již od několika set korun.

Podobnou službu vám může prokázat tzv. klekačka. V případě klekací židle jde o to, že vaše tělo by mělo svírat páteři prospěšné pravé úhly, čímž podporuje vzpřímené držení těla a posilování zádových svalů. Pro zdraví především bederní páteře velmi vhodná záležitost, nicméně neznám nikoho, kdo by na ní napsal diplomku.

Vak na sezení byl ještě nedávno novinkou, pro svou flexibilitu a pohodlnost se však velmi rychle na našem trhu zabydlel. Vaky různých velikostí a povrchů jsou naplněné nejčastěji polystyrénovými kuličkami, které lze koupit i samostatně a vak doplnit. Primárně jsou určené pro relaxaci, nicméně při studiu vleže mají nespornou výhodu v tom, že se přizpůsobí tvaru vaší páteře podobně jako zdravotní a anatomické matrace. Cena je velmi proměnlivá, mluvíme však v řádu několika set až tisíců, podle velikosti a funkčnosti.

Ať již jsou tedy vaše preference jakékoliv, pokuste se myslet na vaše záda a nebojte se do kvality studijního prostředí investovat. Jednorázová investice do židle k psacímu stolu, či k počítači, případně do relaxačního vaku nebo rehabilitačního míče se může z krátkodobého hlediska skutečně odrazit nejen na vašich studijních výsledcích, ale i na celkové kvalitě života. Jak se projeví v horizontu dlouhodobém, to snad ani není nutné zmiňovat.

O jakékoli zkušenosti s výše zmíněnými typy sedacího nábytku se neváhejte podělit na našem Facebooku.

Foto: Pixmac.cz, Stockvault.net, Morguefile.com

Podobné články