Největší lyžařské areály planety!

Myslím, že dozrál čas na to, abychom se podívali na lyžařská střediska. A jelikož předpověď pro tuzemsko hovoří o příštím týdnu v kladných číslech, vyrazíme do Alp. Francouzských. Rakouských. A také do Utahu ...

Areál Portes du Soleil je pravděpodobně největším a nejrozlehlejším lyžařským střediskem na světě. Vystoupat k němu musíte na severu Francie, a odmění vás asi 650 kilometry tras, ke kterým vede 230 lanovek, které jsou přístupné na jediný skipass. Areál se rozléhá přes 14 údolí o rozloze více než 400 čtverečních kilometrů. Portes du Soleil drží prvenství také jako nejvýše položené lyžařské středisko. Nejnižší nadmořská výška v areálu je 1000 metrů, nejvyšší 2 460. Díky těmto hodnotám tam je sníh prostě pořád …No, a když tam není, je tam stejně pro jistotu nabitých 600 sněhových děl. Problém je v tom, že ne všechna údolí a ne všechny sjezdovky jsou přístupné. Respektive komunikační systém, který je spojuje, místy vypadává, a tak se nemůžete přesunout ze sjezdovky č. 5 na 13 bez toho, abyste museli přesednout do autobusu. A tak spoustu lidí škádlí názor, že vlastně nejde o jeden areál … Pokud tento argument akceptujete, pak je největším lyžařským střediskem na světě středisko Tří údolí (Les 3 Vallées), které se nachází také v zemi Galského kohouta. Disponuje asi 600 km sjezdovek a 196 vleky.

 Tady není moc místa pro chyby ...

Jeden z dalších velkých resortů se nachází v Rakouském Söldenu v Ozlalu. Stal se oblíbeným místem lyžařů, kteří na něm pořádají všemožné párty a srazy (samozřejmě po lyžování). Svahy Söldenu jsou pestré a udělají radost všem. Lyžovat můžete začít třeba ve čtyři odpoledne, a skončit klidně až nad ránem o dvanáct hodin později.

 Whistler-Blackcomb je sice rozlehlý, ale snadno se v něm ztratíte.

Saalbach Hinterglemm se nachází také u našich jižních sousedů a jde o nejrozlehlejší a nejrozmanitější lyžařskou oblast v celém Rakousku. Tratě uspokojí náročné lyžaře a nezkušení si na nich nebudou mít kde ublížit. Saint-Lary-Soulan leží ve Francouzských Pyrenejích. Se svými 55 tratěmi v rozmanitém terénu se řadí k největším střediskům v oblasti. Abychom neopomněli zemi špaget a oliv, Cortina d´Ampezzo přináší úchvatná panoramata Dolomit, a několik úrovní lyžařských dovedností.

 Powder Mountain zve k ledovým výšinám. Na co čekáte?

V Severní Americe je největším střediskem Whistler-Blackcomb, který nabízí 8 100 akrů k lyžování.Powder Mountain je vyhlášené středisko v americkém Utahu. Jde o jedno z největších resortů v U.S.A., a může se pochlubit až 7 000 akrů terénu. Takže – kdo se nebojí ocelových orlů, může si letošní zimu ještě pořád užít- třeba v náruči Yettiho, který prý pobíhá právě někde v Utahu …

 Saalbach usíná ... nebo se jen probouzí k nepravostem?

Zdrojem fotografií byl scx.hu.

Podobné články