Komu levandule nevoní
Levandule odpuzuje hmyz, a to především komáry. Na cestu do přírody si tedy s sebou vezměte do batůžku lahvičku levandule, a když na vás komáři začnou pořádat nálety, natřete se jí a překažte jim hostinu. Uvidíte, jak rychle je přejde chuť. Levandule se používá například i do skříní nebo kuchyní, nevoní totiž ani molům.
Zmírňuje také množení škodlivých mikroorganismů na kůži, a proto se užívá i na problematickou pleť a různé ekzémy.
Komu by levandule vonět měla
Levandule má antiseptické účinky, napomáhá hojení ran a popálenin. Je proto vhodná při různých poraněních na kůži – takže pokud se přece jen necháte dobrovolně požrat komáry, můžete levanduli použít alespoň dodatečně, ke zmírnění následků.
Může se také v malém množství přidávat do již hotových kosmetických výrobků – do krémů, pleťových vod, nebo třeba tekutých mýdel.
Sušená levandule
Sušený levandulový květ se používá do různých druhů koření, ale také pro výrobu čaje. Čaj z levandule má relaxační a uklidňující účinky. Funguje například proti nespavosti, nervozitě, stresu nebo bolestech hlavy.
Fialová barva
Spojením klidné modré a divoké červené vzniká fialová barva, ve které se tyto dva kontrasty vyrovnávají. Fialová barva odpovídá nejvyšším frekvencím elektromagnetického vlnění, které lidské oko ještě dokáže vnímat. Je to tedy poslední možná barva spatřitelná lidským zrakem, jakákoli vyšší frekvence je pro oko totiž už nerozpoznatelná.
Podobně jako levandule funguje i fialová barva proti stresu, úzkosti, podrážděnosti a migréně.
O své názory a zkušenosti s levandulí se s námi podělte v komentářích pod článkem nebo na Facebooku.
Foto: Pixmac.cz