Nezískali jste koleje v Brně? Nejvyšší čas začít hledat pronájem

Kdo nezískal ubytování na vysokoškolských kolejích, má nejvyšší čas začít shánět vhodný pronájem. Poptávka po bytech totiž ze strany studentů od srpna výrazně roste. Se vstřícným pronajímatelem nebo poskytovatelem internetu vysokoškoláci ušetří nemalé peníze.

V září se Brno opět rozroste o desítky tisíc studentů. Na koleje a do pronajatých bytů se totiž vrátí vysokoškoláci ze vzdálenějších krajů a zahraničí. Aktuálně je již většina ubytovacích kapacit vysokých škol obsazena. „Už nyní evidujeme o 450 žádostí o ubytování více, než je naše poskytovaná kapacita, takže pravděpodobně budeme muset některé studenty odmítnout,“ uvedla na začátku letošního srpna Radana Kolčavová, tisková mluvčí Vysokého učení technického v Brně.

Neotálejte, dobrá místa budou fuč

Kdo si sháněl lůžko na kolejích a neuspěl, nebo dává raději přednost pronájmu, neměl by s hledáním vhodného bydlení příliš dlouho otálet. „Počátek školního roku je u vysokoškoláků, na rozdíl od ostatních studentů, posunutý na konec září. Proto v průběhu června a července bývá poptávka nízká. Přibližně od poloviny srpna, kdy vysoké školy zveřejňují, kdo ze studentů se dostal na koleje, se tato poptávka výrazně zvyšuje,“ potvrzuje každoroční trend Jarmila Odehnalová, oblastní manažerka pro Jihomoravský kraj společnosti M&M Reality.

Vysokoškoláci, kteří nastupují do prvních ročníků, mají zájem především o malé a levné byty. V kurzu jsou u nich alespoň částečně vybavené byty o velikosti 1+kk a 1+1 do 8 tisíc korun. Peníze se na vysoké vždycky hodí, proto se velké oblibě těší i společné bydlení 3 až 5členných skupin studentů, aby se náklady na osobu vešly do 5 tisíc korun. Nejžádanější jsou byty v blízkosti centra města i jednotlivých fakult.

Nemalé peníze studenti ušetří také výběrem vstřícného pronajímatele. Standardně se smlouvy na pronájem bytu uzavírají na 1 rok s dvouměsíční výpovědní lhůtou. Většina studentů přitom využije ubytování jen po dobu školního roku, tedy od září do června. Je jen na dohodě s pronajímatelem, jestli je ochoten poskytnout finanční úlevu po dobu prázdnin, nebo umožní dřívější ukončení smlouvy. Další peníze mohou studenti ušetřit třeba výběrem poskytovatele internetu. „Všem novým zákazníkům nyní nabízíme internet bez závazků. To ocení zejména studenti, kteří v Brně shání bydlení pouze na jeden nebo dva semestry a nemusí tak v případě změny bydliště řešit pokuty, doplatky věrnostních slev nebo sankce,“ doplňuje Lukáš Pazourek, marketingový ředitel brněnského poskytovatele internetu Netbox.

Podobné články