O nežádoucích účincích tetování

Nikdo ve skutečnosti neví, jaké jsou dlouhodobé účinky tetování.

Zdravotní a bezpečnostní předpisy pro tetování mají tendenci se zaměřovat pouze na krátkodobné riziko, jako jsou infekce. Ve skutečnosti je ale velmi málo informací o dlouhodobém soužití s inkoustem pod kůží.

Podle nového výzkumu má většina lidí alespoň malé tetování, ale nikdo neví o vedlejších účincích, říká autor výzkumu Dr. Andreas Lunch (Spolkový ústav pro hodnocení rizik v Berlíně). První rok až 5 % potetovaných trpí infekcí, někteří mohou mít alergické reakce, což jsou krátkodobé účinky, jak zmiňuje ve své zprávě.

Tatér v akci.

Vzhledem k tomu, že je inkoust klasifikován jako kosmetika, jeho dlouhodobá toxikologie nemůže být testována na zvířatech, řekl Lunch. Podle jeho názoru by tetovací barvy měly být úplně jiná kategorie výrobků. Kožní bariéry efektivně udržují kosmetiku pouze na povrchu těla, ale tetovací inkoust je vstřikován do živé tkáně, která obsahuje krevní cévy, nervy a imunitní buňky.

Výzkum

Zkoumání těl zesnulých, kteří měli tetování celé desítky let, ukázalo, že až 90 % inkoustu zmizelo z kůže. Nelze přesně určit, co se s barvou stalo. Jestli jsou vylučovány nebo se hromadí v orgánech, těžko říct. Podobné otázky zůstávají pro odstranění tetování laserem. Když se pigmenty roztříští pod kůží, kam jdou? Polemizuje Lunch.

Tetování.

Nejsou žádné průmyslové standardy pro inkoustové složky, průmysl je minimálně regulován a jen málo problémů s tetováním je nahlášeno někde výš. Moderní tetovací barvy většinou obsahují organické pigmenty, ale mohou také obsahovat konzervační látky a nečistoty, jako je nikl, arzen a olovo. V jedné studii ve Švýcarsku byly zjištěny konzervační látky zakázané pro použití v kosmetických přípravcích u 14 % tetovacích vzorků.

Trend

Tetování zná lidstvo nejméně 5 tisíc let, ale stalo se moderním trendem až nyní. Uvádí se, že tetování mám v dnešní době zhruba 120 miliónů lidí na západní polokouli, říká Lunch.

 

Zdroj: Huffingtonpost.com

Foto: Pixabay.com

Podobné články