Ochutnali jsme 7 druhů šunky – která je ta nej?

Tentokrát jsme si v obchodech posvítili na balené šunky. Které naše redakce doporučuje?

Jak kvalitní jsou balené šunky? Vyrazili jsme do supermarketů a víme, kterým šunkám je potřeba se vyhýbat a naopak! Vybrali jsme pro vás několik unikátů a seřadili je od nejlepší po nejhorší.

Hodnocení probíhalo podle následujících kritérií:

1. Výrobce, cena, gramáž
2. Složení: obsah masa, soli, glutamátu atp.
3. Popis chutě
4. Celkový dojem + počet hvězdiček (maximum 5)

 

1. Martina Vymětalová: Šunka Dulano

1. Výrobce, cena, gramáž: Fleisch, Německo; 29,90 Kč za 100 g.
2. Složení:
96 % masa z krůtích prsou, jedlá sůl (max. 2,5 %), dextróza, octan sodný, trofosforečnany, askorbát sodný, extrakty koření, dusitan sodný. Obsah tuku: max. 3,5 %.
3. Popis chutě:
Už na struktuře šunky je znát, že je opravdu z masa a ne ze semletých zbytků. Chuť je příjemná, vyvážená. Díky krůtímu masu je jemnější, tento výrobce vyrábí šunku i z kuřecího a vepřového, podobné kvality.
4. Celkový dojem:
Velmi chutná šunka s vysokým podílem masa a rozumnou cenou, dávám 5*.

Pravá šunka? Nebo snad pouhý klam?

2. Dita Kočová: Šunka Zvonařka

1. Výrobce, cena, gramáž: Výrobcem je Vocílka. Za 100 g zaplatíte 30 Kč.
2. Složení:
Obsah masa 90 % (upřesněno, že jde o vepřovou kýtu), maximálně 3 % soli, voda 4 %, vepřové sádlo 3 %, sůl, konzervant E250, dextróza, glukózový sirup, stabilizátory E451 a E452, antioxidant E 316.
3. Popis chutě:
Trochu slanější, ale velmi výrazná masová chuť, velmi podobná krájené šunce od kosti.
4. Celkový dojem:
Dala by se jíst i samotná, chuť je téměř jako z čerstvě nakrájené šunky od kosti v řeznictví, po okraji jemný proužek tuku, což je delikátní. Strukturou připomínala maso, byla ale trochu slanější, což ovšem chuť šunky nepřebilo. Počet hvězdiček 5!

Krůtí šunka vypadá dobře!

3. David Zouhar: Krůtí prsní šunka FINE FOOD

1. Výrobce, cena, gramáž: Tohle balení obsahuje 180 g šunky a stojí přibližně 35 Kč.
2. Složení:
Šunka obsahuje 90 % krůtích prsou, 5 % vody a maximálně 3 % soli, patří tedy mezi to nejkvalitnější, co nám naše obchody nabízejí. Bohužel obsahuje i dusitan sodný (E 250), což je konzervant prodlužující životnost těchto výrobků.
3. Popis chutě:
Krůtí maso patří obecně mezi sušší. Díky vysokému podílu masa je i tato šunka poněkud sušší, ale považuji to za výhodu. Kdyby nebyla, znamenalo by to, že podíl masa je malý a šunka je z větší části tvořena náhražkami.
4. Celkový dojem:
Šunka je opravdu jednou z těch nejlepších, co se dá na našem trhu sehnat, ale protože byl použit dusitan sodný, strhávám jednu hvězdičku. Šunka si tedy ode mě vysloužila 4 hvězdičky.

Jak chutná správná šunka?

4. Dita Kočová: Pražská šunka nejvyšší jakosti

1. Výrobce, cena, gramáž: LE&CO výroba uzenin, cena je 30 Kč za 100 g balení.
2. Složení:
Obsah masa je 90 %. Dále zde najdete 3 % soli, 5 % vody, dextrózu, glukózový sirup, konzervant E250, stabilizátory E451 a E452, antioxidant E 316.
3. Popis chutě:
Z neznámého důvodu nakyslá, šunka je tuhá, nepružná, struktura nepřipomínala maso.
4. Celkový dojem:
Příjemná růžová barva, na rohlík s máslem dobrá, ale poměr cena kvalita? Uděluji pouze 2 hvězdičky.

Jak chutnala tato šunka?

5. Jana Stehlíková: Dušená šunka Schneider

1. Výrobce, cena, gramáž: Výrobcem šunky je Schneider. Šunka stála 19,90 Kč, což je u balených 100 g šunek průměrná cena.
2. Složení:
Šunka je označená jakostí standard (musí obsahovat minimálně 10 % svalové bílkoviny). Skládá se ze 60 % vepřového masa, dále obsahuje vodu, bramborový škrob, jedlou sůl s jodem, sójovou bílkovinu, vepřovou bílkovinu a dextrózu. A teď to přijde! Dále obsahuje: stabilizátory E450 a E451, zahušťovadlo E407 (karagenan), regulátor kyselosti E331, antioxidant E301, konzervanty E250, E508, látku zvýrazňující chuť a vůni E621 (glutaman sodný) a barvivo E120. Čtyři z těchto éček mohou mít nežádoucí účinky, dvě z nich nejsou vhodné pro děti, třem dalším by se měli vyvarovat alergici, astmatici a citlivé osoby a jeden z nich způsobuje dětskou hyperaktivitu. Celkem nebezpečná šunka, nemyslíte? U této šunky musím zmínit ještě jeden alibistický zlozvyk výrobců. Na obale je vyznačeno: „Může obsahovat stopy pšenice, vajec, mléka, celeru a hořčice“. Pro lidi s potravinovou alergií je složení výrobku to nejdůležitější a potřebují vědět na 100 %, zda něco obsahuje, nebo neobsahuje alergen.
3. Popis chutě:
Už když jsem balení otevřela, celým bytem se šířil nechutný smrad připomínající „lančmít“. Když jsem se snažila tuto chuť potlačit, zjistila jsem, že šunka nemá žádnou chuť. Takže buď nic nebo lančmít! Tomu se říká svoboda volby.
4. Celkový dojem: 
Nemůžu nezmínit, jak mne pobavil obrázek bazalky a rozmarýnu na balení. Co ty s tím mají společného? Celkový dojem hrůzný, proto nemůžu dát víc než 1 hvězdu!

Albert kvality?!

6. Kristýna Szkanderová: Dušená šunka výběrová

1. Výrobce, cena, gramáž:  Výrobcem je Albert a za 100 g balení zaplatíte 19,90 Kč.
2. Složení:
Obsahuje 70 % vepřového masa, pitnou vodu, sůl, (množství neuvedeno). Dále také zahušťovadla E407, E415, konzervant E250, stabilizátor E451, E450, stabilizátor E316, E331. Navíc také cukr a šunkové aroma.
3. Popis chutě:
Podivná chuť. Příliš slaná, jde cítit ta chemie.
4. Celkový dojem:
Složením mě nepřesvědčila o tom, že se jedná o výběrovou šunku, jak upozorňuje výrobce na obalu. Za to, že obsahuje 70% masa, uděluji 1 malou hvězdičku.

TOHLE NENÍ ŠUNKA!

7. Kristýna Szkanderová: Pizza blok Schneider

1. Výrobce, cena, gramáž:  Výrobcem je Schneider a 100 g balení stojí 12,90 Kč!!!
2. Složení:
Složení je vskutku zajímavé! Tento produkt obsahuje: 40 % vepřového masa, 20 % vepřové kůže, pitnou vodu, sůl s jódem (neuvedeno množství) a konzervant E250. Dále pak bramborový škrob, stabilizátory E451 a E452. Navíc také sójovou bílkovinu, jedlý rostlinný tuk, regulátor kyselosti (E262, E500), mléko, cukr a šunkové aroma!!!
Je zde také kouzelná věta: ,,Může obsahovat stopy pšenice, pistácií, vajec, mandlí, celeru a hořčice.“ (Jak je to možné?)
3. Popis chutě:
Neměla jsme odvahu ochutnat!
4. Celkový dojem:
TOHLE JE ŠUNKA? OPRAVDU? Možná tahle „hmota“ bude vonět, ale chutnat rozhodně ne! Hvězdičky neudělujeme! Tohle NEKUPUJTE ani psovi.

 

Jak se vám naše recenze líbila? Příště se můžete těšit na testování jogurtových nápojů. Máte tip na produkt, který bychom měli otestovat? Napište nám třeba na Facebooku.

 

Foto: Redaktoři StudentPoint,

Podobné články