Opravdové módní peklo: Sledujte prohřešky z českých ulic

Dost často se dnes setkáváme s módním peklem, troufám si říct, že dokonce denně. Každý z nás se určitě alespoň někdy otočí za naprosto příšernou módní kreací a v duchu si poklepe na čelo. Právě díky nositelům a tvůrcům takových „výstředností“ mohl vzniknout web s příznačným názvem Módní peklo.cz.

Autorkou stránek je slečna jménem Áda, která komentuje nejrůznější i nejhrůznější prohřešky české módní scény a jejím oblíbeným terčem jsou hlavně obyčejní smrtelníci, jejichž fotky pořizuje ona sama a její dvě pomocnice v ulicích. Poslední dobou se však začínají na blogu podílet i jeho čtenářky a samy posílají fotky povedených i nepovedených outfitů. Někoho by mohlo napadnout, že se jedná o módní stylistku či návrhářku, ale to by byl na velkém omylu. Není to tak dlouho, co dostudovala speciální pedagogiku a dokonce v módním průmyslu ani nepracuje. Ovšem lásku k módě má v rodině, což znamená, že si potrpí na kvalitní materiály, zpracování a originální nápady. „Stránky jsem vytvořila především proto, že jsem grafomanka a mám potřebu neustále něco někam psát, téma určil můj módní koníček a poděděné znalosti; do pekla píšu, protože mě to baví, baví mě i ten jízlivý styl,“ tvrdí autorka módního pekla..

 

Pokud si myslíte, že Áda „úlovky“ komentuje tak, jak jsme zvyklí z časopisů, to znamená zaobaleně, co nejmírněji a tak, aby proti ní nikdo nemohl říct křivého slova, tak se šeredně mýlíte. Komentáře i články jsou syrové, jízlivé, často ponižující a tak trochu shazující danou osobu, vtipné a to nejdůležitější, jsou pravdivé. Což je trochu smutné.

„…Nešťastnice zvolila těsný korzetový top, který spolehlivě vytlačil i ten poslední gram tuku nahoru a dolů, jako když se leknete s kremrolí v ruce a zmáčknete… Slečna či paní s kočárkem neomylně zvolila právě tuto možnost a udělala tak ze sebe sádelnici, ačkoli její postava je jinak normální. Bokovky svým střihem nestřihem zdůrazňují bochánky na vnějších stranách stehen a zaříznutý pásek dělá špeky tam, kde by ve správném oblečení ani nebyly. Slečno, příště volte džíny s vyšším pasem a hlavně správnou velikost – a ten top nechte na jindy…“ píše Áda v jednom ze svých příspěvků.

 

Lidé v česku jsou nekreativní, bojí se experimentů, mají strach, zastydli v dřívějších dobách a v podstatě neví, co se nosí. Asi tak by se dal shrnout názor pekelnice Ády.Samozřejmě to neplatí o všech, najdou se i tací, kteří módě rozumí nebo se alespoň dokáží obléct vkusně, v lepším případě nápaditě. Rozhodně jich ale není tolik jako těch, kteří to neumí a právě ti jsou vděčným tématem.

Áda se nejraději zaměřuje na stránky Fler.cz. Na těch totiž lze najít nekonečné množství inspirace, je to takový nevysychající zdroj námětů. Na fleru nalezneme samozřejmě spoustu pěkných a originálních věcí, já sama vlastním několikery náušnice a moje kamarádka na fleru prodává bižuterii, ale velkou část zboží tvoří nenositelné a nebojím se říct (ani Áda se toho nebojí) až kýčovité a naprosto příšerné výtvory. Autorka módního pekla vybírá ty „nejlepší“ kousky, na kterých se následně vyřádí a naprosto je strhá svou kritikou, podotýkám, že konstruktivní a věcnou. Její názory nám obyčejným nakupujícím mohou být ale velice nápomocné, často si totiž vezme na paškál i produkty z Aukro.cz. Drobných chybiček a vad, na které upozorňuje, by si člověk kolikrát ani nevšiml a ještě by si koupil nekvalitní zboží, které by bylo hned na vyhození.

Sama Áda připouští, že stránky mohou působit kontroverzně. A její komentáře nekorektně a jízlivě. Chce však pouze upozornit na politováníhodný stav české módní scény a dodává: „V hloubi duše doufám, že ti, kteří se v blogu najdou, ať už přímo nebo nepřímo, se chytnou za nos a začnou na sebe trochu dbát. Nemusíme všichni chodit načančaní jako v té známé pohádce, ale trocha kultury a vkusu by nám neuškodila.“

Někomu se to líbit nemusí, může být dokonce rozčílen či pohoršen. Takovým lidem bych doporučila blog nenavštěvovat. Těm, kteří naopak neberou vše smrtelně vážně a dokážou se zasmát, doporučuji se na stránky alespoň jednou mrknout. Možná vás ničím nezaujmou, ale to už je každého subjektivní názor.


Foto by Souna (Módní peklo.cz); čtenářka Módní peklo.cz Denisa; Phayurecka (aukro.cz); anja-anja (fler.cz); pletadesign.cz

Podobné články