Originální malba oživí váš pokoj

Váš pokoj si žádá designovou změnu a jediný problém, který se objevil, je omezený rozpočet? Následující tip je dělaný přímo pro vás.

Současným největším módním hitem, který dodá interiéru novou jiskru, jsou tapety a obrázkové designové dekorace. Sortiment e-shopů je skutečně rozmanitý. Z každé zdi se může stát umělecké dílo. Vybírat můžete podle vaší oblíbené barvy nebo vzoru. Vyzdobit lze vše od kuchyní, obývacích místností, přes dětské pokojíčky, pracovny až po kanceláře a další komerční prostory. Ceny klasických tapet a obrázků se pohybují v řádech stokorun, luxusnější zboží pak může dosáhnout až na hranici desetitisíce.

Rozpočtem se nyní ale trápit nemusíte. Za pár kaček si můžete nakreslit tapetu nebo obrázek vlastnoručně. Zdá se to jako nadlidský úkol, ale opak je pravdou. Nemusíte mít představivost ani šikovnost malířů. Postačí vám chuť do práce, kreativita, trpělivost, pár věcí, které máte doma, a zbytek levně dokoupíte.

Sami budete překvapeni, jak váš pokoj ožije. Na koleji nebo na privátě si to asi nebudete moci dovolit, ale proč si nezútulnit alespoň svůj vlastní víkendový pokoj. Tak s chutí do toho.

Co budete potřebovat:

  • Obrázek
  • Obyčejná tužka
  • Pravítko
  • Černý fix
  • Guma
  • Čtvrtka
  • Štětce
  • Tempery
  • Kelímek
  • Voda

 Poprvé si troufněte na lehčí obrázek.

Příprava obrázku

Nejprve si vyberte obrázek, který chcete na zeď překreslit. Vybírejte rozvážně, především podle vlastních schopností. Nejjednodušší jsou černobílé obrázky s jasnou obrysovou linkou. Může to být květina, zvíře, oblíbený filmový hrdina nebo abstraktní kresba. Obrázek si vytiskněte ve formátu A5 nebo A4 a podle pravítka na něm vytvořte čtvercovou síť. Strana čtverečku bude mít rozměr 1 cm.  Za pomoci úzkého černého fixu obtáhněte všechny linky obrázku, aby byly dobře viditelné.

Zvětšování

Nyní se pustíme do zvětšování. Pravidlem je, že čím větší, tím je kreslení složitější a zvyšuje se také pravděpodobnost zkreslení. Slušné a reálné zvětšení je pět krát. Na čistou čtvrtku A4 proto narýsujte novou čtvercovou síť, nyní o rozměru strany 5 cm. Podle počtu čtverců na čtvrtce, rozdělte původní obrázek na jednotlivé díly. Překreslujte část po části (čtvrtku po čtvrtce) a ty pak postupně skládejte k sobě. Nakonec je slepíte všechny k sobě, abyste mohli vystřihnout šablonu. Tu potom obkreslíte na zeď. V případě menšího obrázku si můžete pomoci jedním velkým kusem čtvrtky.

Překreslování

Nejnáročnější část je přímo před vámi. Překreslování obrázku, čtvereček po čtverečku. Chce to hodně trpělivosti, ale výsledek bude skvělý. Po prvních neúspěších chytnete grif a půjde to jako po másle. Pořiďte si měkkou tužku a dobrou gumu, tito pomocníci vám ulehčí první nepřesné tahy.

Finišujeme

Jestliže jste překonali část překreslování a váš obrázek je povedenou zvětšeninou, můžete se vrhnout do nejzábavnější části. Šablonu si pečlivě vystřihněte, připevněte na zeď a obkreslete obyčejnou tužkou. V této fázi máte poslední možnost na úpravy, gumu mějte prosto stále u sebe. Připravte si tempery, kelímek s vodou a štětce. Nejprve obrázek slabým štětečkem obtáhněte, a potom širším vyplňte barvou zbytek. Vodou příliš neplýtvejte, aby se na zdi netvořili nežádoucí kapky. Původní obrázek mějte pro kontrolu stále na očích.

Pokud jste své první dílo úspěšně dokončili, jistě už myslíte na další obrázek, který by se mohl vyjímat na protější zdi. Možná si troufnete na něco náročnějšího.

 

A jaké vychytávky na zútulnění pokoje používáte vy? Těším se na vaše komentáře a tipy.

 

Foto: Lucie Marková, StudentPoint

Podobné články