Otestovali jsme 9 bílých jogurtů – který vyhrál?

V dnešním díle velkého recenzování naší redakce jsme pro vás prozkoumali různé druhy bílých jogurtů. Víme, který je ten nejlepší!

Activia, Pilos, Olma, pravý řecký jogurt, Albert kvality, Tesco light jogurt, Zott Nature, nebo raději domácí? Podívejte se s námi, jak tyto jogurty dopadli.

Hodnocení probíhalo podle následujících kritérii:

1. Chuť
2. Složení, jestli je to opravdu jogurt a obsahuje co má.
3. Konzistence
4. Obal, cena, výrobce
5. Celkový dojem a počet hvězdiček (maximum 5)

Activia sladká bílá

1) Jana Stehlíková: Activia Sladká bílá

1. Chuť: Chuť jogurtu je zvláštní, jakoby trochu zkažená. Ani přítomnost cukru tuto nepříjemnou příchuť nevylepšuje. 
2. Složení: správný jogurt má obsahovat mléko, nějakou mléčnou kulturu a mléčnou bílkovinu – Activia je složená z mléka, mléčných bílkovin, jogurtové kultury a Bifidus ActiRegularis, čímž tyto základní požadavky splňuje. Jelikož jde o Activii sladkou, obsahuje navíc 6,5 % cukru. Na etiketě je garantován obsah nejméně 2,6% tuku, což je ale málo, proto je v ní navíc obsažen i pektin. (Pektin je zahušťovadlo, které tuky supluje, a dává tak jogurtu hustší konzistenci.) Látky tohoto charakteru ale snižují obsah mléčných mikroorganismů, proto je jejich přítomnost zcela nežádoucí. 
3. Konzistence: I přesto, že je v jogurtu obsaženo zahušťovadlo, konzistence není nijak valná. Activia je z takzvaných „tekoucích“ jogurtů.
4. Obal, cena, výrobce:  Obal je vymyšlen velmi dobře. Výrobce Danone zde použil zelenou barvu, která podprahově zlepšuje chuť k jídlu, uklidňuje a vytváří osobní rovnováhy. Přesně tyto pocity jsou žádoucí a výrobce se snaží o jejich propojení právě s jogurtem Activia. Cena 12,20 je kvalitě i množství výrobku odpovídající relativně k jiným druhům jogurtů.
5. Celkový dojem:V porovnání s dalšími jogurty je Activia bílá sladká jednoduše průměrná. Existují mnohem lepší, ale i mnohem horší jogurty. Myslím si, že strategie jogurtu je velmi povedená. Působí na psychiku spotřebitelů a snaží se jim vštípit fakt, že je jim dobře, nebo dokonce lépe právě díky Activii. Sama mám problémy se zažíváním, Activii jím každý den a cítím se lépe. Tak funguje nebo ne? Uděluji 3 hvězdičky.

Lahodný Zott

2) Barbora Sousedíková: Zott Natura

1. Chuť: Ačkoli má jogurt běžný obsah tuku (3%), jeho chuť je smetanová, jemná a lahodná.
2. Složení: Jogurt obsahuje sušené mléko, mléčné bílkoviny, jogurtová kultura. Přesněji: energetická hodnota jednoho výrobku je 278 kJ/66kcal. Obsahuje 4,9g bílkovin, 4,9g sacharidů a 3g tuku.
3. Konzistence: Konzistence je krémová a hustá.
4. Obal, cena, výrobce: Jako obal je klasický kelímek, na který jsme zvyklí. Výrobcem je Zott a za velký jogurt (370g) jsem zaplatila 14,90 Kč. Nutno říct, že jogurt byl v akci, takže za normálních okolností bude o pár korun dražší.
5. Celkový dojem: Jogurt mi vyloženě chutnal, a proto dávám plných 4 hvězdiček.

Tradiční bílý jogurt Klasik Olma

3) Zuzana Holmanová: Bílý jogurt klasik Olma

1. Chuť: Ještě nedávno jsem kupovala jen Activii, kterou jsem měla velice ráda, ale tenhle jogurt mě opravdu mile překvapil.
2. Složení: Obsahuje pouze mléko, mléčnou bílkovinu a živé jogurtové kultury. Žádné konzervanty nebo, nedej bože, umělá sladidla.
3. Konzistence: Konzistence je taková krémovější, rozhodně to není laciný tekutý jogurt.
4. Obal, cena, výrobce: Výrobek stál 7,90 Kč a vyrábí jej firma OLMA, a. s.
5. Celkový dojem: Myslela jsem si, že nebude tak dobrý jako Activia, ale rozhodně to není laciný tekutý jogurt. Je krémový a opravdu mléčný. Uděluji 5*.

Řecký jogurt!

4) Silvie Trebatická: Řecký jogurt Elinas

1. Chuť: Chuť je oproti „normálním“ jogurtům dost odlišná. Cítím v něm zvláštně smetanovou chuť, která se  vám rozplyne na jazyku a zachutná vám.
2. Složení: mléko, smetana, jogurtové kultury. Vše co má správný jogurt obsahovat.
3. Konzistence: Jogurt je dost hutný, nejspíše díky svému smetanového základu. Hodně zasytí, ale asi nebude příliš vhodný pro dietáře (má 9,4% tuku).
4. Obal, cena, výrobce: Obal vyvolá dojem Řecka, což je správně, když se jedná o řecký jogurt. Není ničím podbízivý, ale na druhou stranu ihned víte, s čím máte tu čest. Je poměrně dost zapamatovatelný. Cena se pohybuje kolem 12,90 Kč, což mi přijde za takový jogurt přiměřené. Není to žádný jogurt-nejogurt „nahoněný“ éčky a zahušťovadly, ale opravdu kvalitní kousek! Výrobcem je značka Elinas.
5. Celkový dojem: Pokud u chladícího boxu občas marně stojíte a nevíte coby, vyberte si tento jogurt. Je to jeden z mála jogurtů, které si nemusíte dochucovat, aby vám chutnal. Perfektně ho ale doplňuje i lžička medu a hrst oříšků. Hodí se také na zálivku do těstovinového salátu i pro výrobu tzatziky! Já dávám rozhodně 5*!

Domácí jogurt, který vyrobila naše redaktorka Pavla Klára Urbášková

5) Pavla Klára Urbášková: Domácí jogurt z kravského mléka

1. Chuť: Výborná, lehce nakyslá. Ideální oslazen medem nebo ovocným džemem. Platí – jak si ho uděláte, takový ho máte.
2. Složení: Kravské pasterizované mléko, obsah tuku min. 4%. jogurtová kultura. Není v něm nic, co do něj sami nedáte!
3. Konzistence: Drží pohromadě, při otočení sklenice dnem vzhůru nevypadne. Na lžičce se třepe asi jako pudink. Může se stát, že vlivem nízké teploty při zrání, se vám oddělí část syrovátky. Není však na škodu.
4. Obal, cena, výrobce: Do čeho si nalijete, tam ho máte. Ideálně varné uzavíratelné sklo. Počet jeho použití je takřka nekonečný. Cena – litr jogurtu – 12kč/mléko plus cca 2kč za jogurtovou kulturu na litr mléka. Výrobce – sám sebe znáte, tak se není čeho bát.
5. Celkový dojem: Na domácí jogurt nedám dopustit. Nejenom že, poměr cena a objem je více než výhodný. Mohu jogurtu udělat opravdu dost. Ochutit čokoládou, ovocem, vanilkou, popř. přidat smetanu, vyšlehat a máme lipánka.. ale to už je jiný příběh. Má to však i své mínus – než jej budete moci jíst trvá to min. 12 hodin. Přístup k čerstvému mléku je díky mlékomatům takřka bezproblémový. Chce to vaši práci a navíc hrozí riziko, že se jogurtu přejíte. Za námahu, kterou s výrobou máte uděluji 4 hvězdičky.

Albert light jogurt!

6) Kristýna Szkanderová: Albert light jogurt

1. Chuť: Výrazně kyselá. Taková umělá.
2. Složení:
Pozor pozor! Pouze 0,1% tuku spousta konzervantů, zahušťovadel a éček!
3. Konzistence:
I přesto, že jsou použita zahušťovadla je to velmi řidký jogurt!
4. Obal, cena, výrobce:
Obal nijak zajímavý poutá tím, že tento jogurt není tučný. Cena 4,50 Kč ( což také o něčem svědčí). Výrobce Albert.
5. Celkový dojem:
Nic moc… Na tomto jogurtu si rozhodně nepochutnáte. Nehodí se ani do žádných receptů, protože je opravdu „tekutý“.  A neobsahuje to, co by správný jogurt obsahovat měl. Uděluji 1*.

Dva druhy jogurtu Pilos. Známe rozdíl!

 7) Martina Vymětalová: Pilos krémový a Pilos vesnický

Rozhodla jsem se udělat recenzi hned na dva výrobky, protože mě zajímalo, jaký je mezi nimi kromě obsahu tuku rozdíl. Výsledky mě překvapily.

1. Chuť: Oba jogurty chutnají příjemně nakysle, krémový je jemnější (pravděpodobně díky vyššímu obsahu tuku).
2. Složení: Ani jeden z jogurtů tedy neobsahuje zbytečné přísady, „éčka“, škrob ani želatinu.
Krémový:
mléko, mléčná bílkovina, jogurtová kultura Bifidobacterium BB12 a Lactobacillus acidophilus LA5.
Vesnický:
pasterované mléko, sušené odstředěné mléko, bílkovina, jogurtové kultury.
3. Konzistence:
Krémový:
hustá, skutečně krémová.
Vesnický: trochu řidší, ale stále velmi příjemná, není to „voda“.
4. Obal, cena, výrobce:
Krémový:
obal – klasický, modrobílý obal, nepůsobí prvoplánově líbivě; cena – 4,50 Kč za 150 g (3 Kč za 100 g výrobku); výrobce – Hollandia ČR
Vesnický: obal – stejný jako předchozí, rozdíl je pouze v nápisech; cena – 5,90 Kč za 200 g (2,95 Kč za 100 g výrobku); výrobce – Okręgowa Spółdzienia Mleczarska, Kalisz, Polsko
5. Celkový dojem:
Krémový:
Celkový dojem je velmi příznivý, osobně ho považuji za jeden z nejchutnějších bílých jogurtů na trhu. Pozitivně hodnotím i to, že jde o český výrobek. Dávám 4*.
Vesnický:
Celkový dojem je také velmi příznivý, oproti předchozímu se dá jako výhoda vnímat nižší obsah tuku. Dávám 3 a ½*.

Jogurt z Alberta. Je to jogurt?

8) Zuzana Cůpková: Tesco Natura

1. Chuť: Kyselá, nedobrá!
2. Složení:
Jen 0,1% tuku, zahušťovadla a konzervanty. Fuj fuj!
3. Konzistence:
Spíše řidší, ale není to „tekutý“ jogurt.
4. Obal, cena, výrobce:
Obal nevypadá zle, ale horší je to s obsahem. Cena za 150g 3,50 Kč, výrobcem je Tesco stores.
5. Celkový dojem:
Těžký podprůměr. Ruce pryč. Uděluji dvě hvězdičky jen z lítosti.

V našem hodnocení nejlépe dopadl řecký jogurt Elinas. Hned za ním se drží Olma Klasik, Zott Natura a Pilos krémový. Stejně dobře dopadl také domácí jogurt. O výrobě domácích jogurtů jsme se již zmiňovali. Pokud se nebojíte vyzkoušejte to také. Nejhůře dopadl light jogurt z Tesca a Alberta. Obsahují totiž zahušťovadla a jiné věci, které v kvalitním jogurtu nemají co dělat!

Jaký je váš favorit? Co byste rádi viděli v naší recenzi příště?Přidejte se k nám také na facebooku.

Foto: redaktoři StudentPoint, sxc.hu

Podobné články