Pár praktických tipů na ekologičtější užívání naší planety pro začátečníky

Možná jste to v poslední době zaznamenali, ale radši vám to pořádně znepokojeně a nahlas zopakujeme. V oceánu se nachází nový kontinent, který ještě Kryštof Kolumbus neobjevil. A to jen proto, že je celý tvořený z plastů a aktuálně je širší než Francie, Španělsko a Německo dohromady. Většina z nás si vůči znečištění planety připadá bezmocná a začíná mít pocit, že i když začnou být ekologičtější, tak jejich akt bude jen kapkou v moři proti hurikánu. Ale i tak to má smysl. Nesmíte zapomenout, že moře samotné je jen spousta kapek držících pohromadě.  Co tedy můžeme dělat?

Recyklace stačí?

Ano i ne. V roce 1950 bylo na zemi jen 2, 52 miliardy obyvatel, zatímco v roce 2050 nás bude už 8, 5. A tolik tvorů už nějaký ten nepořádek vyrobí, ať recyklujeme či ne. Na jednu stranu můžeme být rádi, že nepatříme mezi národy bydlící u moře, kam by náš odpad putoval, ale ani tak to s námi není moc slavné. I když odpad třídíte, tak většina plastů skončí opět na skládce nebo je spálena.

Ano, ani nám to nedává smysl, ale je to bohužel tak. Nesmíte ale kvůli tomu na recyklaci úplně zanevřít. U papíru a skla to má rozhodně smysl a s plasty můžeme být rádi, že aspoň leží někde na hromadě. Cestou nejmenšího a nejlepšího odporu je tedy spíš změnit několik našich zautomatizovaných zvyků. Které to tedy jsou?

Tašky

Řekněte NE plastovým zrůdám, které vám cpou ke každému nákupu, každému ovoci nebo novému oblečení. Dejte si do batohu nebo kabelky jednu lehkou látkovou tašku a když ji zapomenete, tak poproste o papírovou. Většina obchodů je dnes už má. Ani s ekologickým smýšlením se však nemusíte vzdát odolných plastových tašek. Stačí si nákupy pořídit první, skutečně ekologickou plastovou tašku – EKOigelitku, jejíž koupí podpoříte systém zpětného sběru plastového odpadu na celoevropské úrovni.

Brčka

Přiznejme si, že brčko je naprosto nepraktický ozdobný kus plastu a limonáda kvůli němu chutnat lépe nebude. Pokud si říkáte, že takové brčko tolik škody zase udělat nemůže, tak se na to zeptejte této želvičky.

Kelímky

Ačkoliv normálně dostáváte pivo do skla, tak v létě všichni vytáhnou tyto malé plastové obludy. A v průměrné hospodě se zahrádkou jich denně rozdají kolem osmi set. Jak na to? Stačí mít svůj vlastní kelímek, třeba takový fashion.

Máme ozkoušeno za vás, že vás barmani nebudou mít ani za idiota nebo autistu, ale spíš to ocení. Baristy se zas poptejte, jestli by vám nedal vaše coffee to go do termohrnku. Voilá!

Bezobalové možnosti

Do této fáze ekologického šílenství jsme se sami ještě nedostali, ale i tak to považujeme za skvělý nápad. V Praze existují dva obchody, kde můžete nakupovat potraviny bez obalu a chodíte si pro ně s vlastními dózičkami a skleněnými lahvemi. A za tuto myšlenku jen se slzou v oku tleskáme. Další zajímavé články o bezobalové ekologii se dozvíte na webu ecoblog.cz.

Ekologicky rozložitelné materiály

Přemýšleli jste někdy, jak se dlouho v přírodě rozkládá pytel na odpadky, vložka, plenka, uchošťour nebo sáček na psí hovínkA? Nebudeme vás strašit konkrétními čísly, ale pravda je taková, že kdybyste jako mimino použili plínku, tak ještě vaše pravnučka se s ní možná v přírodě seznámí. V dnešní době však existují stejně funkční ekologické alternativy – rychle rozložitelné pytle na odpadky s časem rozpadu 8 měsíců, stejně tak i plenky, vložky a další. A kdybyste chtěli být ultrabezodpadoví, tak se nebojte a zainvestujte do  menstruačního kalíšku. Ušetříte až kolem dvouset vložek za rok.

Látkový kapesník

Tento tip je pro ultimátní hipstery a fashionisty. Proč používat tolik papíru, když můžete mít fešný kapesník s hezkým obrázkem?

Voda z kohoutku

Voda z kohoutku nechutná možná tak dobře jako minerálky a sody, ale neprodukuje žádný odpad. Jestli se bojíte nedostatku minerálů, tak si kupte filtr na vodu s hořčíkem a pokud vám chybí chuť či bublinky, tak zkustě šťávu ve skle nebo bublinkovač. Uděláte přířodu tak šťastnou, že kdyby vám to mohla nějak říci, tak vypadá takto:

Podobné články