Patří porody na youtube?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pocket
Share on pinterest

Porod. Každý má na něj svůj specifický názor, každý má představu, jak by měl ideálně proběhnout, jestli je vhodná přítomnost otce, a jestli je etické jej jakkoli zaznamenávat. Přivedení nového života na svět je věc natolik křehká a intimní, že by rozhodnutí o jeho průběhu mělo spočívat v rukou pouze rodičům.

V poslední době se na internetu začala množit videa, která detailně zaznamenávají průběh porodu, poslední chvilky před ním a čerstvě narozené miminko, které sotva vřískne, už jej slyší miliony anonymních lidí na internetu. Je to takhle v pořádku, nebo je to už za hranicí?

Lidé, kteří se věnují činnosti na youtube, jsou pravděpodobně smíření, že s každým přibývajícím sledujícím postupně přicházejí o kousek svého soukromí. Jejich odběratelé s nimi den co den snídají, předělávají s nimi obývák, ví o nepříjemném rozchodu a znají toho hrozného kolegu z práce, kterým jim znepříjemňuje pracovní život. Člověk by řekl, že už nikoho v takovém případě nepřekvapí, že zdokumentují i něco tak soukromého a intimního jako je porod. Sledující to přece zajímá a navíc mají právo vědět, kdy miminko přichází na svět, no ne? Rozhodně ne! Není to povinnosti nikoho, kdo sdílí svůj život na sociálních sítích a zdokumentování těchto chvilek by se nemělo brát jako samozřejmost.

Je třeba brát v úvahu, že už se nejedná pouze o rozhodnutí jednotlivého youtubera, že hodlá ukazovat svůj soukromý život na veřejnosti. Ve chvíli, kdy otěhotní, už je tu nový člen, který by třeba v budoucnu nemusel souhlasit s jejich rozhodnutím a na to by se měl brát ohled. Tvorba některých youtuberů však svědčí o opaku. Bez obav své dítě ukazují ve všech možných polohách jako by se jednalo o nový kuchyňský spotřebič. Je vůbec nějaká hranice mezi tím, co je v pořádku ukazovat na sociálních sítích, a co už na ně nepatří?

Podobné články