Plastový kontinent v moři roste a mělo by nás to znepokojovat

Budoucnost je temná

Jak už určitě víte – v moři máme naprosto nový kontinent. Uprostřed Pacifiku poklidně pluje mezi Kalifornií a Hawaií ostrov, na kterém nemůžete očekávat běloskvoucí pláže, vlnky a zpěv ptáků. Spíš statisíce plastových láhví, smrad, igelitky a mrtvé zamotané umírající ptáky a ryby.

Jak je ta věc proboha velká?

Ačkoliv se dlouhodobě ví, že tato směs odpadu je problém, tak při posledním měření zavládlo opravdové zděšení. Oproti všem předpokladům je tento kontinet až čtyřikrát větší, než si vědci mysleli.

Podle nejnovějších měření obsahuje  zhruba 1, 8 trilionu kousků plastů, váží 88 000 tun a zabírá 1.6 milionu kilometrů čtverečních. Což jsou pro představu zhruba tři Francie.

Směs plastů je tu pestrá. Od velkých korporačních rybářských sítí, po plastové lahve, záchodová prkénka i mikroplasty měřící pouhých 0,5 milimetru. Tyto mikročástice se dostávají do moře řekami, kdy se postupně začnou hromadit v tomto obrovském fleku na tváři matky přírody.

Dělá s tím někdo něco?

Krom monitoringu nic moc. Ačkoliv se o tomto kontinentu ví už od roku 1980, tak se nikdy nepodařilo jej zmenšit. Ačkoliv některé organizace jako Ocean cleanup se o to pokouší.

Tak až příště budete leniví jít s plastovými lahvemi do kontejneru, tak si vzpomeňte, že tento kontinent má být nejen do deseti let třikrát tak větší, ale v roce 2050 má vážit víc, než všechny ryby v moři.

Just saying.

Podobné články