Pořád přemýšlíte, jestli nosit na přednášky klasické sešity, nebo přesedlat na vymoženosti moderní techniky – notebooky či netbooky? Zeptali jsme se studentů vysokých škol!
Asi každý nám dá zapravdu, že přednášky se od klasické výuky na střední škole v mnohém liší. Ten nejzásadnější rozdíl bývá většinou v délce výuky a v daleko větším množství informací, které vyučující do studentů „nalévají“. Ne jednomu z vás možná přišla na mysl otázka, jak si dělat poznámky, aby byly dostatečně přehledné a efektivní. A do čeho vlastně? Máte totiž na výběr!
Ručně stručně…
Ač se může zdát, že pokrok směřuje mílovými kroky kupředu, zdaleka ne každý nosí ve svém batohu notebook. A ne vždy je to proto, že ho prostě nemá. Používat ho třeba ani nechce. V našem průzkumu mezi studenty vysokých škol jsme zjistili zajímavou věc. Notebooky totiž mohou odosobňovat výuku a kontakt s vyučujícím. „Pořád koukat do obrazovky, to je taková „dělící zeď“ od profesora,“ svěřila se nám devatenáctiletá Eliška. Tento názor stojí za zamyšlení! Je známo, že většina z absolventů střední školy umí bravurně psát všemi deseti a přepisování přednášky se může stát tak zautomatizovanou věcí, že se dotyčný student vlastně ani nesoustředí na to, co píše. S tím souhlasí i šestadvacetiletá Jarmila, která dává přednost papíru a peru: „Člověk si přednášku víc zažije a dostane do hlavy.“
Nepopiratelnou výhodou klasických sešitů je i jejich snadnější přenosnost. Ač na našem trhu existuje už řada netbooků, která svou váhou nepřesáhnout kilo, při celodenní výuce se vám prostě, ať chcete nebo ne, pronesou. Berete-li k němu i zdroj, je to další váha navíc. S tím souhlasí i dvaadvacetiletá Radka: „Sešit můžu tahat pak všude s sebou, učit se po cestách a navrch není těžký jako počítač.“ A navíc mají sešity velkou výhodu, na kterou nemůžeme zapomenout! V každém papírnictví je jich tolik, a tak krásných, že je někdy až škoda spokojit se s černým počítačem! Dvaadvacetiletá Agáta potvrzuje, že by si jen tak nenechala vzít tu radost z krásných sešitů!
Skvělý tip pro všechny pisálky:
Kupte si organizér (dají se sehnat v krásných variantách) a k tomu i barevný rozřaďovač. Princip je stejný jako u složek v počítači. Stačí po přednášce založit papír listu (k tomu si kupte přímo náplně do organizérů) tam, kde patří, a budete v tom mít skvělý pořádek!
…nebo elektronicky?
Co si budeme povídat. Notebooky (neb netbooky) se staly neoddělitelnou součástí života mnohých z nás. Jsou si toho vědomi i prodejci elektroniky, kteří se často obrací ve svých akčních letácích právě na studenty. Je pravda, že pro ty,kteří žijí na koleji či v pronajatém bytě, je notebook skoro nezbytností! Jak efektivní jsou při přednáškách? Obrovskou výhodou je již zmiňovaná „klávesnicová gramotnost“. Někteří přednášející totiž neberou příliš ohled na to, že diktují látku třeba příliš rychle a studenti pak nestíhají psát. Při dlouhých přednáškách proto někdy máte pocit, že vám prostě ta ruka asi odpadne.
Naproti tomu psaní na klávesnici vás neunaví a kolikrát si stačíte zapsat mnohem více informací, než vaši kolegové se sešity. Své o tom ví i dvaadvacetiletá Tereza:“Ve škole používám notebook, protože si rychleji můžu zapisovat. Navíc si do toho dokumentu pak třeba naházím informace z internetu, od jiných lidí a tak.“ Na druhou stranu přiznává, že v nudných přednáškách používá počítač k brouzdání na internetu. Tohle se může jevit i jako nevýhoda. Mnohé studenty může totiž wifi připojení svádět! To je případ jednadvacetiletého Ondry, který raději volí možnost sešitů: „Notebook mě okamžitě odreaguje jiným směrem“.
Musíme taky zmínit, že ne pro každé přednášky jde použít počítač. Někdy si musíte kreslit různé znaky, šipky či vztahy a v tu chvíli notebook prostě zdržuje.
Na co si dát pozor, když chcete používat notebook / netbook:
Zaměřte se hlavně na výdrž. Špatná baterie vás může v polovině přednášky odříznout od psaní a ne ve všech učebnách či přednáškových sálech můžete využít dostupný zdroj elektřiny!
A co používáte vy? A proč? Nebojte se nám napsat do komentářů a rozpoutat diskuzi!
Foto by sxc.hu a Silvie Trebatická