Pohádkové zámky známé i neznámé

Prázdniny jsou na dosah ruky, zkraťte si čas do dovolené výletem po naší krásné zemi. Tato tři kouzelná místa jste třeba ještě nenavštívili.

Žleby

Zámek Žleby leží ve stejnojmenné obci v okrese Kutná Hora. První písemné zmínky pochází z roku 1289, ale je pravděpodobné, že výstavba proběhla mnohem dříve. V 19. století proběhla přestavba do romantického slohu. Návštěvníkům jsou k dispozici tří prohlídkové okruhy. Při nich si můžete prohlédnout interiéry zámku inspirované anglickým stylem, který zde přinesla knížata z Auersperka. Zpřístupněna je také na svou dobu moderně vybavená zámecká kuchyně a zámecké divadlo s kulisami a kostýmy.

Arkádové nádvoří se objevilo v pohádce Nejkrásnější hádanka.

Pokud je vám zámek se svým arkádovým nádvořím povědomý, patrně si jej pamatujete z jednoho z mnoha filmů, které se zde natáčely. Šlo o pohádky Nejkrásnější hádanka, Královský slib, O Šípkové Růžence a mnoho dalších.

Frýdlant

Frýdlant najdete v severních Čechách nedaleko Liberce a navštívit zde můžete jak středověký hrad, tak renesanční zámek. Tvoří společně jeden architektonický celek, přičemž starší hradní část byla vybudovaná v polovině 13. století. Během první prohlídkové trasy navštívíte oba tyto objekty. Druhý prohlídkový okruh vás zavede do zbrojnice, kde naleznete více než tisíc zbraní z období 12. století až do 1. světové války. Zajímavostí je, že prostory hradu i zámku byly zpřístupněny veřejnosti již před více než 200 lety.

Majestátní zámek Frýdlant.

Žinkovy

První zmínka o zámku Žinkovy byla zaznamenána již ve 12. století. V 19. století byl zámek pod vedením vídeňských architektů přestavěn do romantické podoby. Tu opět využili tvůrci několika známých filmů, z nichž můžeme jmenovat Jestřáb kontra Hrdlička, Pramen života nebo Pyšná princezna.

Romantický pohled na Žinkovy.

Zámecky resort se orientuje převážně na odpočinkové pobyty a svatby. Svatebčané mohou po obřadu spočinout v několika tematicky laděných apartmánech. Běžní turisté si mohou užít rybaření, půjčovnu lodiček, bouldering a další kratochvíle. Žinkovy najdete v Plzeňském kraji zhruba 7 km západně od Nepomuku.

Foto: DeviantArt.com/RaDeoon-Cz/patrolski, zamek-zleby.cz, zamekzinkovy.cz

Podobné články