Poslední zastavení v Ráji – Prachovské skály

Dnes se naposledy vypravíme do Českého ráje, a to do známé skalní oblasti Prachovských skal. Tak zakončíme naše letní putování tímto regionem.

Ráj Českého ráje

Prachovské skály ročně lákají tisíce turistů, cykloturistů i horolezců. Možná jejich umístění, dobrý přístup, neopakovatelné výhledy, jedinečné skalní útvary a množství turistických cest z nich dělají jedno z nejvíce navštěvovaných pískovcových měst v oblasti Českého ráje. 

Mapa Prachovský skal.

Na oficiálních stránkách provozovatelé lákají turisty na dva oficiální prohlídkové okruhy. Malý okruh má délku asi 1,5 km a časově není vůbec náročný – turista ho zvládne absolvovat cca za hodinu a půl klidné chůze. Trasa vede po žluté turistické značce. Druhý okruh, tzv. Velký okruh, který kopíruje zelenou turistickou trasu, měří zhruba 5 km a jeho časová náročnost je o půl hodiny vyšší. Svoji trasu si ovšem samozřejmě může naplánovat každý individuálně, o turistické cesty v Prachovských skalách rozhodně nouze není, jejich křížení a navazování na mapě trochu připomíná spletité bludiště, jak se sami můžete přesvědčit. Cykloturisti pozor! O sjízdnosti vybraných turistických tras se předem informujte v informačním centru, ne všechny cesty jsou sjízdné a přizpůsobeny cyklistům.

Jelikož údržba turistických chodníků, žebříků, zábradlí a turistických cest není zcela zadarmo, což si musí většina z nás uvědomit, je u vstupních bran vybíráno vstupné, které berte jako malý příspěvek na provoz tohoto krásného místa. Odměnou vám bude bezpečný pohyb po všech cestách a pevná zábradlí na vyhlídkách.

Prachovské skály.

Na začátku již byly zmíněné neopakovatelné výhledy do okolí, které můžete v Prachovských skalách navštívit. Skalní město se může pochlubit jedenácti vyhlídkami, které můžete na svém výletu ve skalách navštívit! Jako nejznámější z nich určitě stojí za zmínku Vyhlídka Českého ráje, Vyhlídka Míru, Všetečkova a Rumcajsova vyhlídka.

Pokud budete v Prachovských skalách trávit více času a budete-li mít po prošmejdění „srdce“ Prachovských skal ještě čas, v okolí můžete navštívit další turistické cíle. Jsou jimi na příklad zřícenina hradu Pařez nacházející se na červené turistické značce nebo Ervínův hrad ležící na zelené turistické značce, obě v blízkosti turistických okruhů v Prachovských skalách. Na druhou stranu od Prachova můžete navštívit skalnatý vrch Přivýšina s vyhlídkou Václava Čtvrtka a dále pak pokračovat k Rumcajsově jeskyni, která dodnes zůstává upravená a udržovaná, jakoby tam Rumcajs s Mankou a Cipískem stále žili. Nedaleko od Rumcajse se pak nachází vrch Brada, který nabízí krásné výhledy na Český ráj. A že je opravdu Rumcajsovým krajem, o tom se můžete přesvědčit v nedalekém Jičíně, městě pohádky.

Výhled na rybníky.

Zastihne-li vás při návštěvě Prachovských skal horké počasí a slunce bude pálit natolik, že ani stín a příjemný chlad skal nebude stačit pro zchlazení vašich těl, vězte, že se kousek od Prachova se nachází hned tři rybníky, které náleží obci Jinolice, jsou tedy známé spíše jako Jinolické rybníky. Je jimi rybník Oborský, Němeček a Vražda. U rybníku Vražda se o svůj život bát opravdu nemusíte, ale jako jediný ze všech tří není určen ke koupání. Je přírodní památkou, tedy neslouží k rekreaci. Ponurý název rybník dostal při tragickém utonutí rakouských vojáků v rybníku, které sem nahnali pruští vojáci. Jako svědek této události zůstává pomníček nacházející se u rybníku. Abychom ale přešli k veselejším tématům – v rybníku Oborský i Němeček je koupání dovoleno, co více – můžete zde najít udržované písčité pláže, které slouží k rekreaci a odpočinku nejen lidem ubytovaným v kempu.

Rybník Oborský.

Tímto článkem se loučíme se sérií o skalních oblastech v Českém ráji. Doufáme, že jsme vám jimi dali náležitou inspiraci a odhodlání k vašim dalším výletům a výpravám a snad jsme vás seznámili i místy, o kterých jste nevěděli. Tak třeba někdy na viděnou v Ráji!

 

Chystáte se navštívit Prachovské skály nebo jste zde již byli? Podělte se s námi o vaše zážitky na našem Facebooku!

 

Foto: Barbora Nová, StudentPoint; itras.cz

Video: YouTube.com

Podobné články