Pokud se vám z jakéhokoliv důvodu stane, že nejste nijak chráněná proti početí a miminko není vhodně načasované, ať už z důvodu nepřipravenosti, nízkého věku páru či důvodů finančních, nevěšte hlavu! Naštěstí již řadu let existuje tabletka proti početí, říká se jí také nouzová antikoncepce, první pilulková pomoc či pilulka po. Jmenuje se Postinor.
Co je to Postinor a jak funguje
„Pilulka po“ je dostupná ve většině lékáren bez lékařského předpisu, vydána je pouze na základě občanského průkazu a vyplnění formuláře. Avšak v případě, že vám ještě nebylo 16 let, je nutné navštívit lékaře, Postinor vám totiž jinak nevydají. Tabletky obsahují látku jménem levonorgestrel. Tato látka je podobná hormonu a zabraňuje 79 % nechtěných těhotenství (samozřejmě za předpokladu, že pilulku užijete správně). Postinor zabrání uvolnění vajíčka z vaječníku, případně zamezí spermiím v oplodnění jakéhokoliv vajíčka, které už mohlo být uvolněno. V případě, že vajíčko bylo již oplodněno, zabrání jeho zahnízdění v děloze. Nouzová antikoncepce stojí 500–700 Kč.
Kdy nouzovou antikoncepci užít?
Vždy, kdy hrozí nechtěné početí, nejdéle však 3 dny po nechráněném sexu. Pamatujte, že platí čím dříve, tím lépe! V balení jsou dvě tabletky – první užijte co nejdříve, nejpozději však 72 hodin po nechráněném sexu, druhou 12 hodin po té první. Pokud už víte, že jste těhotná, Postinor vám nepomůže, jelikož vajíčko je už uhnízděné v děloze a je v „rozpuku“.
Postinor a nežádoucí účinky
Užití Postinoru představuje velký nápor pro tělo. Je to přípravek, který 98 % žen rozhodí celý cyklus, takže samozřejmě nežádoucí účinky má. Velmi častým nežádoucím účinkem je zvracení, průjem, bolest hlavy, únava, bolest v podbřišku, špinění či menstruační krvácení. Jestliže se zvracení či průjem dostaví do 3 hodin po polknutí tabletky, je nutné nouzovou tabletku koupit znovu, protože její účinnost může být ohrožena! Informaci o zvracení či průjmu po užití Postinoru nezapomeňte sdělit lékárníkovi či gynekologovi.
Co když to nezabere?!
Bohužel je faktem, že žádná antikoncepce není stoprocentní, a už vůbec ne ta nouzová. Po požití prášků je nutné sledovat reakce vašeho těla po dobu alespoň jednoho měsíce. Pokud se do 14 dnů nedostaví menstruace nebo se vaše běžná menses o 5 dní zpozdí (záleží, ve které části menstruačního cyklu dojde k nechráněnému styku), určitě navštivte neprodleně svého gynekologa. Jedině ten může vyvrátit nebo potvrdit případné těhotenství. Pokud se mentruace dostaví v očekávaném čase, doporučujeme ještě pro klid v duši vyzkoušet domácí těhotenský test. Těhotenské testy koupíte v lékárně kolem 60 Kč.
Hlavu vzhůru!
Pamatujte si, že vše záleží především na vašem rozhodnutí. Je to vaše tělo, vy budete těhotná, ne váš přítel. Pokud bude těhotenský test přeci jen pozitivní a vy se na potomka stále necítíte, v tomto případě se hlavně vy musíte rozhodnout, co dál. O celé záležitosti ale s partnerem mluvte. Je to člověk, se kterým se milujete, takže mu zajisté důvěřujete. V rámci prevence otěhotnění se partneři mohou na antikoncepční metodě finančně podílet. Nevěříte-li kondomům či pesaru a spermicidním prostředkům, využijte nejspolehlivější dostupnou metodu ochrany před početím – hormonální antikoncepci. Tu vám vydá váš gynekolog, předtím by však měl provést potřebné testy (jaterní, na trombózu atd.) a zeptat se na vaši rodinnou anamnézu. V dnešní době základní HA koupíte již za 300 Kč na 3 měsíce. Tato částka je jistě rozumnější než například 8000 Kč za potrat!
Už jste někdy užily nouzovou antikoncepci? Jak se před nežádoucím početím chráníte?Komunikujete s přítelem o sexu? Podělte se s námi v diskuzi pod článkem nebo na našem Facebooku!
Foto: Kamila Kyseláková, StudentPoint, deviantart.com