Povzbuzovač, ale i smrtící koktejl?

Co všechno skrývá jeden energy drink? Omezit, zakázat, nechat být?

V poslední době tolik propírané téma. Energy drinky a jejich vliv na lidské zdraví. Omezí se jejich prodej? Co vlastně obsahují a proč by se s nimi mělo zacházet opatrně? V podstatě v nich není nic špatného. Kofein, taurin, cukr, v některých guarana a celá škála vitamínů skupiny B. V čem je teda problém? Tyto látky nejsou samy o osobě škodlivé, naše tělo je samozřejmě potřebuje. Ovšem jejich kombinace není šťastná. Takže pokud se učíte na poslední chvíli a snažíte se jimi nakopnout nebo máte v lásce Křídla, určitě opatrně.

Kofein

Příznivě působí na nervovou soustavu a stimuluje nás. Také se s ním ale musí opatrně. Zvedá tlak. Denně byste neměli vypít víc než tři kávy. V jednom energetickém nápoji je 150–500 mg kofeinu. V šálku kávy je to přibližně 100 mg. Kolik kofeinu vás zabije? 5–15 g, samozřejmě je to závislé na řadě faktorů, jako je věk, váha, zdravotní stav

Guarana

Jde o semena Paulinie nápojné. Keř původem z Venezuely, jeho semena opět stimulují nervovou soustavu. Snižuje únavu, zvyšuje pozornost a bdělost. Dokonce se využívá i jako afrodiziakum. V čajovně se podává nápoj z těchto semen vhodný pro povzbuzení nejrůznějšího charakteru. Jestli jste mladí a hraví, určitě zkuste odvar z guarany!

Taurin

Látka, kterou je potřeba doplňovat. Najdeme ho hlavně v červeném mase a hmyzu. Máte-li rádi křupavé pochoutky z brouků, hurá na ně! Taurin snižuje tlak a údajně by měl mít vliv na hypoglykemický index, ovšem v podstatě neexistuje pořádná studie, která by říkala, co nastane při předávkování. Jde o povzbuzovač, bez cukru by vás ale nenakopnul! Asi i proto jsou energetické nápoje tolik sladké. Ovšem kouzelná formulka taurin je i velký byznys! Chytli se ho výrobci krmení nejen pro kočky, ale i pro psy. Domácí mazlíčci po něm vypadají lépe, jsou hravější a energičtější. Kočky by bez taurinu osleply. Jejich tělo si jej neumí vyrobit, a navíc kočka, která je celoročně doma, potřebuje jeho náhradní zdroj.

Cukr

Co je cukr, nemusím vysvětlovat. Další zdroj rychlé energie. Látka, na které mají mnozí z nás silnou závislost. Potěšení pro náš mozek, který byl odměněn něčím dobrým, ovšem při přehnané konzumaci faktor obezity, zkažených zubů a dalších neduhů. Jak by řekli lékaři: bílý jed. 

Podtrženo, sečteno. V energy drinku není vůbec nic špatného. Ovšem všechny jeho složky jsou ve větší míře, než v jaké by měly být. Není dobré je pít denně, mělo by jít o výjimečnou záležitost. Při předávkování může nastat smrt. Zvedne vám tlak, dehydratuje organismus, což nemusí vydržet srdce. Na druhou stranu, budu-li pít s rozumem, nic mi nehrozí. Přehnaná konzumace vede k obezitě, černým zubům a vysokému tlaku. Pokud máte rádi Křídla, radši na ně zapomeňte. V kombinace s alkoholem jde o „smrtící“ koktejl. Dlouho nevnímáte, jak moc jste opilí, a potom přijde rána. Tlak vám to zvedne dvojnásob a dvojnásob vás to i dehydratuje. Tělo dospělého člověka takovou zátěž obvykle zvládne. Ovšem právě dlouhodobá nadměrná konzumace povede ke zdravotním problémům. U dětí a náctiletých je to horší. Rychleji vzniká závislost, a mladé tělo tak velkou zátěž hůř zvládá!

Zajímají vás podobné články? Můžete se podívat třeba na Alkohol nebo tráva? kde se dovíte, že vědci konečně přišli na to, co je pro náš mozek škodlivější. Možná vás zaujme recenze CBD oleje Zelená země nebo 7 důvodů proč vyzkoušet guaranu. 

Foto: pixabay.com

Podobné články