Práce korektora

Baví vás práce s jazykem? V textech ostatních lidí vždy najdete chyby? Možná je pro vás práce korektora jako dělaná. Podívejte se s námi na to, co obnáší práce korektora. V článku najdete také další zajímavé informace o tomto povolání.

Kdo je to korektor?

Korektor je člověk, který kontroluje správnost textů. Provádí takzvané korektury – opravuje gramatické, stylistické a terminologické chyby. Existují různé druhy korektur – v každé z nich se korektor soustředí na jiný typ nepřesností.

Při základní jazykové korektuře se kontroluje pravopis a gramatika včetně interpunkce a překlepů.

Dále existuje také stylistická korektura, kde se kromě gramatiky a pravopisu opravují i rozsáhlejší stylistické chyby. Setkat se můžete také s odbornou či předtiskovou korekturou.

Co všechno by měl dobrý korektor ovládat?

Představili jsme si, co je náplní práce korektora. Nyní se podíváme na vlastnosti a dovednosti, které jsou pro výkon tohoto povolání důležité. Každý správný korektor by měl mít cit pro jazyk. Důležitá je také výborná znalost gramatiky a pravopisu.

Pokud se chcete vrhnout na dráhu korektora, nemělo by vám dělat potíže psaní y/i, či užívání s/z. Správný korektor by měl také odhalit následující chyby – opakování a špatné spojení slov.

Pro výkon této profese je důležitá preciznost a smysl pro detail. Nemělo by vám činit potíže pracovat pod tlakem a dodržovat dané termíny.

Kde jsou korektoři potřeba?

Korektora najdete v každé redakci novin. Korektoři často pracují také v překladatelských agenturách, kde dohlížejí na správnost překladů. Korektor se může uchytit v každé firmě, kde se produkuje velké množství textů – například v reklamních agenturách nebo vydavatelských domech.

Podobné články