Kroky k lepšímu učení: praktické tipy pro úpravu studijního prostoru

Každý student to zná, na začátku školního roku, po skvěle prožitých prázdninách, ale i v průběhu zkouškového období, kdy se valí jedna zkouška za druhou, může být náročné se efektivně učit a soustředit.
Stdentský pokoj a uspořádání

Mnoho studentů vliv prostředí podceňuje a zkrátka se jen snaží dostat podstatné do hlav. Víte ale, že vhodně přizpůsobený prostor může významné zvýšit produktivitu, zlepšit schopnost koncentrace a učení zefektivnit? Pojďte se společně s námi podívat na to, jak optimalizovat studijní prostor tak, aby se stal vaším spojencem v cestě za vzděláním.

Vhodné osvětlení

Osvětlení místnosti je jen jedním z klíčových prvků, který pomáhá postupovat v učení efektivně a lépe se soustředit. Přirozené světlo je pro lidské oči bezpochyby nejzdravější a nejpříjemnější. Denní světlo nejenže zlepšuje náladu a dodává potřebnou energii, ale snižuje také únavu očí.

Pokud je to tedy jen trochu možné, snažte se umístit pracovní stůl k oknu, abyste přirozeného denního světla měli dostatek. Přirozené světlo však ani u okna nemůžete získávat po celý den. V případě chmurného počasí nebo zimním období je ho málo a ani velká prosklená okna ho do místnosti nepropustí dostatek. O svém by také mohli vyprávět noční sovy, které se nejraději učí po nocích.

Výběr správného umělého osvětlení je tak neméně důležitý. Ideální je kombinovat stropní světlo se stolní lampou. Stropní světlo by mělo být umístěno tak, aby poskytovalo rovnoměrné osvícené celé místnosti. Nezapomeňte však pořídit ani stolní lampu na pracovní stůl. Díky té získáte dostatek světla na pracovní ploše. Vhodné je v obchodě sáhnout po lampě s možností nastavení intenzity světla, abyste mohli osvětlení přizpůsobit aktuálním potřebám a denní době.

Tip

Díky nízké spotřebě a dlouhé životnosti jsou skvělou volbou LED žárovky. Vhodné je také zaměřit se na další fyzikální faktory: teplé žluté světlo je vhodné spíše pro učení ve večerních hodinách, zatímco studené bílé světlo je vhodné pro učení během dne.

Nepodceňte ani umístění lampičky na pracovním stole – pokud jste pravákem, lampa by měla být umístěna vlevo. Omezíte tak množství nadbytečných stínů na pracovní ploše. Leváci by ze stejných důvodů měli lampu umístit vpravo.

Osvětlení studentského pokoje

Ergonomický nábytek

Pokud se máme bavit o efektivním učení, zapomeňte na učení se v posteli nebo na gauči a přesuňte se k pracovnímu stolu. Při výběru stolu a židle myslete zejména na pohodlí. Každý student ví, že učení se může protáhnout na dlouhé hodiny, a tak je třeba vzít v potaz, že u pracovního stolu budete v sedě trávit dost času.

Správný stůl a židle mohou pomoci nejen s efektivním učení, ale můžete díky jedné dobré volbě předcházet také bolestem zad, krční páteře, bolestem hlavy a dalším zdravotním problémům.

Výběr správného stolu

Stůl by měl být dostatečně velký, aby se na něj vešly všechny potřebné věci. jako počítač, učebnice, knížky, vaše poznámky a další studijní materiály. Doporučujeme pořídit si nastavitelný stůl, který vám umožní při učení vystřídat pozice a kromě sezení také stát.

Při práci vsedě by měla být výška stolu nastavena tak, aby vaše lokty při psaní na klávesnici svíraly se stolem pravý úhel, tedy 90 stupňů. V takové pozici budou v rovině i vaše zápěstí, čímž můžete předcházet syndromu karpálního tunelu a dalších obtíží.

Zajímavost: Při dlouhodobé práci s PC pozor na karpální tunel: víte, jak se mu vyhnout díky jednoduchým cvikům?

Výběr správné židle

Židle je nejdůležitějším kusem nábytku z hlediska učení. Proto investujte do kvalitní kancelářské židle s možností nastavení výšky, hloubky sedáku i sklonu opěradla. Opěradlo by mělo být ergonomicky tvarované a kopírovat přirozené zakřivené lidské páteře.

Doporučujeme židli nekupovat naslepo, ale vyzkoušet si ji a ujistit se, že poskytuje dostatečnou oporu pro vaše bedra. Sedadlo by mělo být dostatečně měkké a zároveň pevné. Nohy by při sezení na židli měly stát rovně na zemi, kolena by měly svírat úhel 90 stupňů.

Tip

Ale co když se nechcete učit jenom na židli? Žádný strach, existují i další alternativní možnosti, díky kterým se můžete učit efektivně. Židli můžete s klidem vyměnit za gymnastický míč, ergonomickou klekačku nebo podlahové polštáře a tatami.

Minimalizace rušivých prvků

Nic nesnižuje efektivitu učení více, než rušivé elementy okolo nás. Každého ruší něco trochu jiného: moderní technologie, hluk, nepořádek, to jsou jen některé z mnoha faktorů, které nás mohou od úspěšného osvojení učiva vzdalovat. Eliminace rušivých prvků je tak klíčová pro vytvoření produktivního studijního prostředí.

Mobil a sociální sítě

Cink, cink! Neustálé notifikace nutí každého podívat se, co se ve virtuálním světě děje. Někdy ani ztlumení zvuků nestačí a přistihnete se, jak místo učení se definic najednou brouzdáte po sociálních sítích: 5, 10, 15 minut…a hodina učení je pryč.

Pokud mobil nezvládáte odložit mimo, doporučujeme podívat se na aplikace, které blokují přístup do aplikací, které vás nejčastěji rozptylují nebo na aplikace, které znemožňují přístup do telefonu po stanovený časový úsek. Skvělé jsou například aplikace Plantie nebo Focus keeper.

Hluk

Rozhovory jiných lidí, hluk z rušné ulice nebo jen zvuky domácnosti mohou některé studenty také rušit. Nalézt tiché místo k učení v domácnosti může být náročné. Hluk mohou do jisté míry vyřešit optimální zvukotěsné dveře.

Okolní zvuky mohou tlumit také špunty do uší nebo sluchátka, poslouchat můžete například bílý šum nebo klidnou hudbu, která podpoří vaše soustředění.

Nepořádek

Nedokážete se učit v přeplněném pracovním prostoru? Pak nezbývá, než prostor kvalitně zorganizovat. Udržujte svůj pracovní stůl přehledný. Používejte různé organizéry a police k uspořádání všech pomůcek a studijních materiálů.

Všechny věci nejen na stole by měly mít své místo a věřte, že pokud budete pravidelně uklízet a organizovat své místo k učení, můžete výrazně zlepšit vaši produktivitu.

studentský pokojík

6 tipů pro efektivní uspořádání věcí na pracovním stole

Pojďte se společně s námi podívat na tipy pro efektivní uspořádání věcí na pracovním stole:

  1. Počítač, klávesnice a zrovna využívané učební materiály byste měli mít vždy po ruce
  1. Na stranu stolu umístěte stojánky na tužky, pera a další psací potřeby
  1. Na stůl pořiďte také zásobník s papíry, na které si můžete dělat krátké výpisky, souhrny učiva, časové harmonogramy učení nebo jen své poznámky o tom, co si později ještě dohledat
  1. Odstraňte ze stolu přebytečné dekorace a předměty, které vás rozptylují. Samozřejmě je důležité, aby váš prostor pro učení byl osobní a inspirativní, ale mějte na paměti, že méně je někdy více
  1. Místo dekorací umístěte v okolí svého pracovního prostoru praktické pomocníky, které vám ušetří čas. Takovými věcmi jsou například nápojový zásobník, stojan na telefon, hodiny, čisticí ubrousky a další.
  1. Pokud máte pocit, že potřebujete ještě více prostoru, pořiďte nad stůl ještě nástěnku, magnetickou tabuli nebo nástěnné police, na které můžete umístit například kalendář nebo motivační citáty

Inspirativní prostředí a personalizace prostoru

Zvýšit motivaci k učení a celkovou pohodu mohou různé předměty, které vám vždy připomenou proč to děláte a také předměty, které vám vždy připomenou, že jste dobrý člověk, i když se vám zrovna teď nedaří učivo dostat do hlavy.

Obklopte se proto prvky, které vás inspirují nebo motivují. Na nástěnku nad stolem umístěte například motivační citáty, vaše cíle nebo obrázky míst, která chcete po úspěšně složených zkouškách navštívit. Podpořit vás mohou také fotografie vás a vašich nejbližších.

Nezapomínejte na vliv barev a vyberte takové, které vás podporují k  co nejlepším výkonům. Obecně se říká, že modrá barva podporuje koncentraci, zelená přináší do prostoru rovnováhu a klid. Teplé barvy, jako je žlutá nebo oranžová mohou zase podvědomě povzbudit vašeho kreativního ducha.

Pozitivní vliv mohou mít také zelené rostliny ve vašem studijním prostoru, které navíc zlepší kvalitu vzduchu a přinesou do prostoru trochu svěží energie. Do studijního prostoru umístěte také předměty, které vám přináší radost. Může jít o oblíbené knihy, suvenýry z cest nebo drobné dekorace, které symbolizují vaše zájmy. Díky tomu se může stát váš studijní kout vaším nejoblíbenějším místem v celé domácnosti.

Všeho ale moc škodí, vybírejte proto jen předměty, které pro vás mají skutečný význam. Pracovní prostor by měl stále zůstat nepřeplněný.

Kvalitní vzduch

Jestliže chcete, aby váš mozek fungoval optimálně a byl schopen nasávat nové a nové informace, potřebujete kvalitní vzduch, která snižuje únavu a zvyšuje schopnost koncentrace. Pravidelně proto větrejte, aby do místnosti mohl proudit nový vzduch. Pomoci mohou také čističky vzduchu nebo rostliny.

Odpočinková zóna

Stejně, jako je třeba mít dobře zařízenou studijní zónu, je třeba zařídit také tu určenou na odpočinek. Učit se, učit se, učit se a neodpočívat? To je cesta do pekel. Věřte, že jen po pár minutách rozptýlení a odpočinku, bude váš mozek regenerovaný a schopný zase přijmout nové informace.

Nezapomínejte na pravidelné přestávky během studia a pokuste se dodržovat pravidelné přestávky. Například si stanovte, že každou hodinu si uděláte krátkou přestávku na protažení se, vypití vody nebo i krátkou procházku na čerstvém vzduchu.

Závěr

Mít kvalitní studijní místo je zásadní, pokud chcete dosahovat kvalitních výsledků ve vzdělávání a zároveň zůstat v pohodě. Vaše studijní prostředí by mělo být místem, kde se cítíte motivovaní k dosahování studijních cílů.

I když možná teď máte pocit, že ve vašem studijním prostředí je všechno špatně, pamatujte, že nikdy není pozdě na změnu pracovního prostředí k lepšímu. I když se může zdát, že úpravy ve studijním prostoru nebudou mít významný dopad, vyzkoušejte je, protože i malá změna může znamenat velký rozdíl.

Na paměti mějte také to, že proces je často důležitější než konečný výsledek a zkrátka nikdy nemusíte být na konci cesty přizpůsobování studijního prostoru. Postupně měňte své pracovní prostředí a hledejte, co vám nejvíc vyhovuje. Vždycky můžete stůl přesunout na jiné místo, zkusit se učit ve stoje, na zemi i u stolu, změnit dekorace.

Článek jsme pro vás připravili ve spolupráci s PoctiveSEO. Autor: Mgr. Alena Mrvíková, Obsahová specialistka

Podobné články