Pražské koleje: Díl čtvrtý – Strahovské koleje

Jedny z nejpropíranějších kolejí u nás. Kolují o nich ty nejhorší zvěsti, ale přesto se najdou studenti, kteří to tu zarytě milijují. Pojďme se na Strahov podívat detailněji.

Ve čtvrtém díle našeho seriálu o ubytování na pražských vysokoškolských kolejích se zaměříme na ty největší a možná nejkontroverznější z nich- Strahovské koleje, které přechodný domov představují  pro více než čtyři tisíce studentů.

Zaměřme se na ně opět z hlediska jednotlivých aspektů, jež při shánění nového ubytování nejvíce posuzujeme.

Lokalita

Ta je jedním slovem výborná. Komplex strahovských kolejí je umístěn do velmi pěkné a klidné lokality v srdci metropole. Petřín a Malá Strana co by kamenem dohodil, Anděl nebo Hradčanská na dosah. A jelikož strahovské koleje slouží především studentům ČVUT, asi nejdůležitější bude zmínit dostupnost jejich školy. I tady jsou okolnosti příznivé, velmi dobrým a pravidelným spojem se do Dejvic, prakticky hned ke školní budově, dostanete za deset minut.

Svoji odvrácenější stránku však tato lokalita může ukázat teprve po setmění, kdy se v přilehlých parcích (zahrady kolem Petřína a Kinského zahrady) vyskytují bezdomovci nebo dokonce i nejrůznější kriminální živly, které někdy narušují bezpečnost i v samotném areálu kolejí. Vykradené auto zde proto není úplně výjimečnou záležitostí.

Občanská vybavenost

Vzhledem k lokalitě přímo v centru i ta je perfektní. Areál navíc nabízí množství hospůdek, studentských klubů, sportoviště i večerky. Za většími nákupy se musí dojet, ale opět se jedná řádově o záležitost maximálně minut.

Vzhled a struktura kolejí

Strahovské koleje sestávají z dvanácti bloků, z nichž studenti jsou ubytováni převážně v druhém až desátém. První slouží jako administrativní budova, jedenáctý a dvanáctý pak jako levné hostely pro turisty. Budovy mají podobu nízkých paneláků a dohromady tvoří vlastně takové malé sídliště.

Typický pokoj na strahovské koleji.

Vnější vzhled budov není příliš utěšený. Vše působí spíše omšelým a zanedbaným dojmem. Velmi nevzhledná jsou hnědá dřevěná a již na první pohled těžkopádná okna, za jejichž skly můžou být vidět stejně nevzhledné záclony, většinou červené barvy.

Příliš však nepotěší ani interiér budov. Dlouhé temné chodby lemované dveřmi do jednotlivých pokojů, na jejichž koncích se nachází sociální zařízení, opravdu nepůsobí nejlepším dojmem. Vybavení pokojů je opět veskrze velmi skromné a za posledních zhruba třicet let nedoznalo větších změn.

Potemnělé chodby na strahovských kolejích.

Pověstný je Strahov především pro otřesné hygienické podmínky. Jednotlivé historky kolující mezi studenty o sprchách s lezoucími šváby nebo kuchyňkách plných krys jsou sice většinou přehnané, na druhé straně však návštěvy deratizátorů na místních kolejích nejsou ničím neobvyklým.

Komfortem (i cenou) se vymyká blok číslo osm, který zatím jediný prošel rozsáhlejší rekonstrukcí. Vybavení pokojů již odpovídá moderní době a běžné jsou takzvané buňky, kde kuchyňka i sociální zařízení slouží pouze dvěma pokojům, s nimiž a ještě malou předsíňkou tvoří dohromady takový malý byt.

Obecně patří strahovské koleje k těm levnějším a cenou za lůžko na měsíc se zde obvykle vejdete do tří tisíc.

Typický pokoj na strahovské koleji.

Shrnutí

Objektivně patří kvalitou ubytování strahovské koleje jednoznačně mezi ty nejhorší v Praze i celé České republice. Jejich největší výhodami jsou dostupné ceny, atraktivní lokalita a velmi dobrá dostupnost školy. Studenti zde ubytovaní se však musí spokojit se značnou ztrátou komfortu i soukromí, zdejší ubytovací standardy rozhodně neodpovídají moderní době.

Jako velikou nevýhodu vnímám vetší množství zaznamenaných případů, kdy se zloději vkradli do auta nebo dokonce i do samotné kolejní budovy, odkud odcizili majetek některých studentů. Celková bezpečnost v areálu kolejí tedy možná poněkud pokulhává.

Nesporným kladem je však celková atmosféra, která se Strahovu upřít prostě nedá. A potvrdí vám to i spousta studentů, kteří zde již delší dobu žijí, že přes některé vážnější nedostatky si toto svérázné místo nakonec nejde nezamilovat. Je to místo, kde v zimě vzhledem k netěsnícím oknům klepete kosu. Je to místo, kde proklínáte vaše více či méně bezprostřední spolubydlící, kteří v noc před vaší zkouškou opilí řvou po chodbách. Ale taky je to místo, kde si najdete spousty přátel a užijete si mnoho zábavy i nezapomenutelných zážitků.

Ten, kdo na Strahově nikdy nebydlel, zůstane k jeho skrytému kouzlu pro všechny ty křičící hrůzy spíše slepý asi stejně jako já. A hrdí strahovští patrioté vás budou při vyjádření vašich neblahých pocitů z tohoto místa možná považovat za rozhýčkané princezny. Strahov se prostě musí zažít.


Foto: Flickr.com/Luiyo, Jan Hubač (StudentPoint.cz), Kamila Bulušková

Podobné články