Pražské koleje: Díl první – Koleje na Jižáku

Volha,Sázava,Otava,Vltava a Blanice. To nejsou jen jména řek, ale také pěti kolejních budov na Jižním městě, kde spousta studentů najde svůj nový přechodný domov. Jaké je tam bydlení?

Jednou z největších starostí mladého studenta při příchodu na vysokou školu bývá zpočátku právě hledání vhodného ubytování. V nejobecnější rovině se rozhodujeme mezi bydlením na privátě, které obvykle znamená větší komfort i soukromí, a ubytováním poskytovaném školou. Při samotném nástupu na novou školu u mnoha studentů zpočátku padne volba právě na kolej. Ta bývá většinou blízko studentovy alma mater a všechno se tu tak nějak víc nese právě v duchu dané vysoké školy. Student tu rychleji získává informace o dění ve škole, neméně důležité je ale i to, že je zde v neustálém kontaktu se svými vrstevníky, ostatními spolužáky, a tak si snáz hledá kamarády a lépe se zapojí do studentského života, což je na začátku velmi důležité. Zároveň však na koleji budete muset počítat se značnou ztrátou soukromí a taky pohodlí.

My jsme pro vás přichystali přehled nejdůležitějších pražských kolejí a stručně se snažili porovnat jejich výhody a nevýhody. A třebaže si jsou všechny koleje veskrze dost podobné, každá z nich má přesto svá určitá specifika.

Začneme kolejemi na Jižním městě, na pomezí Chodova a Kunratic (Praha 4). Tento komplex zahrnuje pět kolejních budov- Volhu, Sázavu, Vltavu, Otavu a Blanici. První dvě jsou určeny převážně pro studenty VŠCHT. Zbylé tři pak pro studenty Univerzity Karlovy a VŠE.

Co se týče vzhledu i komfortu samotných pokojů a kvalitou ubytování celkově, vítězí jednoznačně Volha. Ta byla totiž původně koncipována jako hotel a zčásti tak dnes i funguje. Všechny pokoje jsou zde zrekonstruované a moderně vybavené. Většinou se jedná o dvoulůžkové, méně třílůžkové pokoje, které jsou obvykle v páru na buňkách, kde mají společnou kuchyňku a sociální zařízení.

Pokoj na Volze. Asi to nejlepší, na co můžete v rámci kolejního ubytování narazit.

Podobný koncept má ubytování i ve zbývajících kolejních budovách na Jižním městě, mimo Volhu se však na ostatních budovách třílůžkové pokoje již nevyskytují. Méně časté jsou jednolůžkové pokoje, kde je však nutné počítat s vyšší cenou. Z převážné většiny jsou ale určené pro studenty doktorského studia nebo jako ubytování pro lektory. Studenti prvních ročníků se sem zpravidla nedostanou.

Na Sázavě je poměr zrekonstruovaných a nezrekonstruovaných pokojů zhruba půl na půl. Je nutno počítat s tím, že ocitnete-li se na pokoji nezrekonstruovaném, vrátíte se v čase zhruba někam do 80.let. Vybavení takových pokojů je leckdy opravdu žalostné a i když hodně toho může student sám ovlivnit svým přístupem k pořádku/úklidu, některé věci (nestabilní dřevotřísková deska mezi dvěma skříňkami místo psacího stolu, rezavá spirála jako vařič, proleželé a x let staré matrace, které už rozhodně zaslouží výměnu) podle mého názoru do ubytování 21.století, třeba i skromnějšího studentského, prostě nepatří. Na druhou stranu je třeba uznat, že v posledních letech jsou patrné snahy o změny k lepšímu a prakticky každé léto probíhají v zanedbaných částech budov rekonstrukce.

Osobně mám pocit, že naprosto nejhorším dojmem (už i při pouhém pohledu zvenčí) působí kolej Otava. Ta dokonce opakovaně „vyhrála“ soutěž o nejhorší kolej v Česku.

Rád bych se ještě rozepsal k jednotlivým aspektům, které při shánění nového bydlení nejčastěji posuzujeme a porovnáváme:

Lokalita

Umístění tohoto kolejního komplexu je skvělé i strašné zároveň, záleží na úhlu pohledu. Podle mého názoru jakýkoliv smysl postrádá tato lokalita pro studenty VŠCHT, jejichž škola se nachází na úplně opačném konci Prahy. Lépe jsou na tom z tohoto hlediska studenti UK, nejlépe pak ti z VŠE, jejichž škola má jednu z budov přímo v areálu tohoto kolejního komplexu.

Koleje leží poněkud na periferii města, i když pravdou je, že pravidelnými linkami MHD jste u stanice metra Chodov do pěti minut a odtud trvá cesta do centra, třeba k Muzeu, nějakých 20 minut, což není tak strašné.

Ti, kteří však raději zůstávají stranou většího městského ruchu, budou umístění kolejí vnímat veseleji. Samy koleje jsou postavené de facto na zelené louce v docela hezkém prostředí. Z jižní strany ke komplexu přiléhá rozsáhlá a velmi klidná vilová čtvrť a v jejich bezprostřední blízkosti začíná Kunratický les, asi největší souvislá lesní plocha v Praze. Za nějakých pět minut chůze z vlastního pokoje se tak můžete ocitnout opravdu v hlubokém lese, kde snadno zapomenete, že jste stále ještě v Praze. A to je fajn nejen pro sportovní i jiné aktivity, ale i pro vyčištění hlavy.

Občanská vybavenost

Osobně bych jako velikou výhodu vnímal blízkost velikého nákupního centra OC Chodov, kde seženete kdykoliv prakticky cokoliv. V pěší dostupnosti nebo maximálně pět minut autobusem. Většina mladých lidí také ocení přítomnost množství hospůdek, večerek a klubů nacházejících se hojně přímo v areálu kolejí, které dohromady tvoří vlastně takový kampus. Pro člověka introvertnější povahy, který preferuje svůj klid, to však může být spíš nepříjemné, jelikož opravdový klid tu asi není nikdy a obzvlášť ne v noci.

Cena

Ta bude u všech kolejí asi podobná, tedy něco v rozmezí 2500-4000 Kč na měsíc. Podle mě spíše nevýhoda, dnes seženete s kamarádem sdílený pokoj na mnohem lepším místě a s neporovnatelně vyšším komfortem a soukromím v pronajatém bytě za stejnou cenu. Když budete mít štěstí, můžete dokonce sehnat i vlastní nesdílený pokoj za cenu 4000-5000 Kč. V tomto směru jediná výhoda kolejí spočívá asi v tom, že na letní měsíce, kdy nechodíte do školy, se z koleje můžete odhlásit a nemusíte tedy platit nájem.

Shrnutí

Suma sumarum bych bydlení na těchto kolejích doporučil především na začátku studia lidem, kteří se chtějí zpočátku seznámit s chodem školy, poznat nové lidi a celkově lépe zapadnout. Ti, kteří si hodně potrpí na svoje pohodlí nebo ti, kteří zrovna nevyhledávají studentský život, vysedávání v klubech nebo kolejní party a naopak mají rádi svůj klid, asi budou na těchto kolejích trpět a rozhodně jim bydlení zde nedoporučuji. Nevýhodné se mi bydlení tady zdá také pro studenty VŠCHT, kterým cesta do školy, i přes perfektní dopravní dostupnost kolejí, zabere takřka hodinu, což už je při absolvování této cesty minimálně dvakrát denně poměrně nepříjemné.

Foto: Jan Hubač

Podobné články