Pražské koleje: Díl sedmý – koleje Kajetánka, Na Větrníku a Hvězda

V našem dalším dílu o ubytování na pražských kolejích vám tentokráte přinášíme přehled o těchto třech ubytovacích komplexech určených především pro studenty z Univerzity Karlovy.

V dalším díle našeho seriálu se zaměříme na koleje Kajetánka, Větrník a Hvězda nacházející se ve vzájemné blízkosti v oblasti Prahy 6, na pomezí Břevnova a sídliště Petřin. Všechny slouží především studentům Univerzity Karlovy.

Kajetánka

Koleje Kajetánka sestávají ze tří budov a mají celkovou ubytovací kapacitu přes 1000 lidí. Dva věžáky (K1A a K1B) poskytují studentům bydlení v systému takzvaných buněk, kdy každá buňka sestává z jednoho jednolůžkového a jednoho dvojlůžkového pokoje a společného sociálního zařízení. Kuchyňky jsou pro všechny pokoje z celého patra společné na chodbách.

V budovách můžeme nalézt také studovny, společenské a TV místnosti a dokonce i počítačové místnosti.

Nižší budova označená K2 obsahuje klasicky buňky, kde každá čítá dva dvojlůžkové pokoje. Každá buňka obsahuje společné sociální zařízení i kuchyňku (nebo spíše vařič). Na každém patře je přítomna studovna. Na budově jsou navíc společenské a počítačové místnosti a dokonce i posilovna.

Koleje jsou umístěny v pěkném a klidném prostředí Prahy 6. Nedaleko se nachází park Kajetánka, dobře dostupná je veškerá občanská vybavenost. Spojení MHD je výborné a vyplývá z dobré polohy kolejí v rámci Prahy. Velikou výhodou je menza přímo v areálu kolejí.

Kajetánka rozhodně patří mezi nejhezčí koleje v Praze. A taky, protože zde bydlí především medici, nejklidnější. Ceny ubytování patří v rámci kolejního bydlení spíše k těm vyšším, ale i zde se vejdete maximálně do 4 000 za měsíc.

 

Koleje Na Větrníku a Hvězda

Koleje Na Větrníku.

Nedaleko od Kajetánky, situovaný v krásném prostředí v bezprostřední blízkosti Břevnovského kláštera, stojí areál kolejí Na Větrníku. Ten je opět určen především studentům Univerzity Karlovy, tradičně pak ponejvíce těm z filozofické fakulty.

Areál sestává ze čtyř bloků (obytných budov), z nichž některé podlehly v nedávné době rekonstrukci. Kvalita ubytování se zde tedy samozřejmě liší podle toho, jestli se zrovna nacházíte ve zrenovované nebo nezrenovované části.

Struktura ubytování je odlišná od Kajetánky, nefunguje zde systém buněk. Nejčastější jsou jednotlivé dvoulůžkové pokoje, které sdílí na jednom patře sociální zařízení i kuchyňku. Ve zrekonstruovaných částech kolejí se nově objevují i pokoje jednolůžkové.

V budovách se nacházejí posilovna, studovny i společenské místnosti, podobně jako na Kajetánce.

Pokoj na jedné z budov kolejí Na Větrníku.

Nedaleko se nachází i kolej Hvězda. Struktura ubytování je zde podobná jako na kolejích Na Větrníku. Hvězda má jednu z nejhorších pověstí mezi českými kolejemi. Kvalitou ubytování by se dala nejvíce přiblížit asi Strahovu. Nechvalně tato kolej také proslula výskytem nejrůznějších potulujících se exhibicionistů v jejím bezprostředním okolí.

Tyto koleje jsou oproti těm na Kajetánce poněkud živější. Vyskytuje se zde větší množství různých studentských klubů. Větší je také počet ubytovaných studentů ze zahraničí.

Občanská vybavenost i dostupnost MHD je podobně jako u Kajetánky velmi dobrá. Velmi příjemná je kombinace polohy kolejí prakticky v centru města zároveň s dostupností klidných míst a zeleně.

Cenou patří tyto koleje mezi nejlevnější. Běžná je cena do 3 000 Kč za měsíc.

 

Foto: Flickr.com/jorges, Wikipedia.org/Adam Zivner,Daniel Baránek

Podobné články