Řecké vánoce a jak si je můžete udělat i v Česku

Řecko máme spojené hlavně s létem a dovolenou. Nevrtalo vám někdy hlavou, jak vůbec v této prosluněné zemi vypadají vánoční svátky? Pak vás možná napadlo, že se tam o adventu obejdete bez zimního kabátu. StudentPoint vám prozradí, bez čeho se naopak neobejdete.

V čem hlavně se řecké Vánoce liší od českých? Rozhodně jsou delší. V Řecku se Vánoce začínají slavit o půlnoci z 24. prosince na 25. prosince, kdy se celá rodina účastní půlnoční mše. A trvají až do 5. ledna, kdy jsou tyto svátky zakončeny tradičním svátkem světel. Pro Řeky jsou nejdůležitějším svátkem Velikonoce, takže žádné velké a bujaré oslavy Vánoc tu nemůžete očekávat, přesto se všichni samozřejmě sejdou v kruhu rodinném.

 

Zvyky a tradice

Asi nejvýraznějším dnem je 1. leden. Řecké hospodyňky na tento den připraví pitu (typický řecký světlý chléb), které se říká Vasilopita. Celá rodina ji pak jí se zvýšenou opatrností, protože každý čeká, jestli v pitě nenarazí na minci. Ta je do chleba při pečení přidána a kdo ji objeví, má mít pak celý rok štěstí a dostatek peněz.

I pro řecké děti mají Vánoce tajemný a sváteční nádech. Dárky jim nosí Svatý Mikuláš (řecky Agios Nikolaos) a zásadně je nechává během noci v postýlce. Děti ho nikdy nemohou spatřit, protože chodí krbem. V předvečer 24. prosince také děti obcházejí domy ve vesnici (ve větším městech se už tento zvyk bohužel moc nedodržuje) a zvoní na sousedy. Zazpívají koledu (řecky kalanda), kterou často doprovází například hrou na triangl, a za odměnu dostanou cukroví či sušené ovoce.

A co Řecko a vánoční stromeček? Dříve byste tady na něj moc nenarazili, ale nyní, když už i Vánoce začínají nabírat univerzální ráz, ho najdete i v některých řeckých domácnostech. Málokdy se však pořizují stromky živé – Řekové by si nenechali takhle ničit přírodu.

 

Řecko v Česku

Co je pro Řeky v období Vánoc typické je také cestování. A tím se nemyslí jen návštěva nejbližší rodiny. V tento vánoční čas se Řekové rádi potkají s přáteli, které třeba celý rok neviděli, a nebo si udělají výlet do nějaké jiné země. Může se vám tedy stát, že když se budete po Novém roce procházet po Staroměstském náměstí, velice často tu vedle angličtiny, němčiny a španělštiny uslyšíte právě řečtinu.

Kousek vánočního Řecka můžete zažít i v české metropoli. V neděli 12. prosince se totiž v prostorách pražského klubu Lávka (Novotného lávka 1) od jedenácti do sedmnácti hodin koná pravý řecký vánoční trh v režii sester Marthy a Teny Elefteriadu. A pokud chcete ochutnat řeckou atmosféru v teple domova, není nic jednoduššího, než si vlastnoručně upéct nějaké to řecké vánoční cukroví. Několik receptů najdete na tomto odkazu.

 


Foto: Wikipedia.cz

Podobné články