Regrese, cesta do podvědomí

Máte fobie? Jste ve stresu? Vykašlete se na léky! Vyzkoušejte regresní terapii, léčebnou metodu, o které jsem si povídala s terapeutkou Markétou.

Co je to regrese?

„Hlubinná regresní terapie je terapie, během níž se skrze stará podvědomá traumata řeší stávající problémy.“

Jaké problémy lze regresí řešit?

„Poruchy spánku, závislosti, úzkosti, poúrazové stavy, nedostatek sebevědomí, ale i alergie, ekzémy nebo astma.“

Jak terapie probíhá?

„Uvedu příklad. Přijde člověk, který nemůže spát. Usadí se, vleže se to nedělá, protože by mohl usnout. Řeknu mu, ať zavře oči a ať si vzpomene na situaci, kdy se mu špatně spalo. Situaci mi popíše a já se ho dál ptám na určité detaily. Několikrát tu situaci zopakuje a pokaždé si vybaví nové a nové detaily a hlavně pocity. Při regresi se jde po pocitech. Vhodně zvolenými otázkami vedu člověka po časové ose do minulosti a pátrám po příčině, díky které problém vznikl.“

Co může být příčinou?

„V takovém případě cokoliv. I naprostá banalita. Například to, že v dětství, když ležel v posteli, se něčeho lekl. Spadl třeba nějaký předmět, který ho vyrušil při usínání.“

Takže on si vybaví ten pocit jak se bál?

„Přesně tak. A já se ho ptám, čeho se bál. Vynoří se problém a právě v něm nalezneme podstatu a příčinu jeho současného problému. Tím, že si primární příčinu uvědomí, jinak řečeno z podvědomí ji přivede k vědomí, se pocity čistí a problém se odbourává.“

„Znám případ, kdy muž pořád slyšel odemykání dveří a divné zvuky z chodby. A měl z toho strach a trauma. Pořád nechápal, proč se to děje, čeho se vlastně bojí. Během terapie se ukázalo, že byl nevěrný své manželce. Když byl se svojí milenkou, tak mu třeba zazvonil telefon. A v něm v tu chvíli tak hrklo. Lekl se, že volá manželka. Nebo pořád hlídal zámek od dveří, jestli se manželka nevrací domů. On se podvědomě bál, že to manželka zjistí, že jí to někdo řekne.“

A ty člověka upozorníš na ten moment?

„Často ani nemusím a klient si to uvědomí sám.“

Jak dlouho trvá jedna ta terapie?

„To je různé. Jednou jsem dělala terapii pět hodin. To je dost vyčerpávající. V průměru to trvá ale tak 2 – 4 hodiny. Spousta lidí jde na regresi jen kvůli tomu, že si myslí, že se podívají do minulého života, ale o tom to vůbec není, protože se do něj vůbec nemusí dostat.“

Minulý život? To je ale zas něco jiného, ne?

„Ne, to právě není. Příčina může být buď v tomto, nebo v minulém životě.“

A jak na to přijdeš?

„To prostě na tom člověku vidíš. Příčina je úplně mimo tento život a prosakuje přes tzv. filtr. Jedna kamarádka měla sekundární trauma. Tím traumatem bylo, že když chodili pálit čarodějnice, nemohla vystát pohled na čarodějnici na kříži. Když ji pak upalovali, úplně ji ten pohled užíral. Řekla si tedy, že si ten problém vyřeší. Během terapie se terapeutce nedařilo nalézt problém v tomto životě a skočila do života minulého. V ten okamžik dala ta kamarádka ruce od těla, jakoby do kříže. Začala se ošívat a terapeutce oznámila, že je v kládě na pranýři (pozn. autorky – dřevěný pranýř na ruce a krk byl mučící nástroj). Dostala se do minulého života až k příčině sekundárního (současného) trauma, pocity se vyčistily a problém ustal.“

Foto: sxc.hu

Takže tvůj úkol je přivést člověka vhodnými otázkami k primární příčině?

„Já cílenými otázkami tlačím na filtr. Filtr je prostředníkem mezi vědomím a podvědomím. Otázkami tlačím na podvědomí a tím ty detaily vylézají do vědomí. Jako klient tam sedíš, přijdeš na příčinu a řekneš si, že je to vlastně jednoduché. Uvědomění může být prkotina. Přijde žena, která trpí přehnaně nízkým sebevědomím. Brečí, je radši zalezlá doma, než aby někam šla. A během regrese si uvědomí, že příčinou toho všeho je, že když byla v pubertě, tak jí nějaký kluk řekl, že je ošklivá a tlustá. To je nejčastější případ. Ona si to zvědomí, vezme jeho řeči to za své. A během terapie se dojde k tomu prvotnímu impulsu. V hlavě jí bleskne, že je to vlastně zbytečné. Že ta poznámka před lety byla hloupost.“

A sama si regresi dokážeš udělat?

„Ano. Já si je dělám. Ale jsou takové příčiny, které člověk sám nemůže nalézt. Jsou situace, ke kterým je třeba toho terapeuta, aby tě upozornil, že to je ten klíčový okamžik.“

Zaujala vás tato alternativní léčebná metoda? Máte s ní zkušenost? Diskutujte s námi na facebooku.

Foto: sxc.hu

Podobné články