Rozhovor: Freestylový snowboardista Martin Mikyska

Přinášíme vám exkluzivní rozhovor s naším předním profesionálním snowboardistou Martinem Mikyskou. Jak se dá zvládnout studium a profi sport?

Martin Mikyska má na kontě ve svých 21 letech úctyhodné triumfy. Jakožto student VŠE FFÚ oboru Účetnictví a finanční řízení podniku se také věnuje snowboardingu, a to na profesionální úrovni. V dětství vyzkoušel pravděpodobně všechny sporty – od gymnastiky až po hokej, a díky víkendům strávených na horách s rodinou se dostal i ke snowboardingu. Asi v devíti letech začal objíždět české závody a ve čtrnácti se díky výsledkům dostal do juniorské snowboardové reprezentace, čímž se už fakticky nastartovala jeho snowboardová kariéra.

Martine, řadíš se mezi přední české snowboardisty, můžeš nám říct, jaké konkrétní disciplíně se věnuješ a jaké máš dosavadní úspěchy?

Věnuji se freestylovému snowboardingu, konkrétně slopestylu a big airu. Slopestyle je disciplína, ve které jezdci na trati složené z překážek, nejčastěji skoků a zábradlí, musí předvést co nejlepší triky. Na big airu potom jeden nejlepší skok.

Mezi moje úspěchy patří 3. místo na Světové univerziádě, 9. místo na mistrovství světa v big airu, 17. místo na mistrovství světa ve slopestylu a jsem dvojnásobný mistr ČR ve slopestylu.

Martin Mikyska. Jak se dá spojit sport na profesionální úrovni a studium vysoké školy?

Pokud studujete vysokou školu, která nabízí individuální studijní plán pro sportovce, je kombinování sportu a studia výrazně jednodušší. Já jsem si bohužel vybral školu, která toto zvýhodnění nenabízí, proto musím občas dělat kompromisy a nechat si tak ujít například určitý termín zkoušky nebo závody.

Prozraď nám, jak se udržuješ ve formě… Máš nějaký speciální cvičební program, upravený jídelníček a podobně?

Když jsem v Praze, chodím 4x týdně na tréninky do Fitness Station Radlice, kde se tedy hlavně přes léto připravuji na další sezónu. Speciální jídelníček nemám, ale snažím se obecně jíst zdravá jídla s vysokým obsahem bílkovin.

Chodíš cvičit do Fitness Station Radlice, proč zrovna tam, v čem ti toto fitko nejvíce vyhovuje?

Hlavním důvodem je to, že je dokonale vybavené pro moje účely rozvíjení stability a dynamické síly. Druhým důvodem je trenérská základna, kterou využívají i další vrcholoví sportovci, nejčastěji z řad fotbalistů a hokejistů, se kterými se navzájem motivujeme k lepším výkonům.

Jak probíhá příprava přímo na snowboarding, říkal jsi, že se připravuješ i v létě? Jak?

Ano, připravuji se i v létě. Pokud chce člověk na sníh, léto mu v tom nezabrání. Buď máte možnost navštívit jeden z evropských ledovců, kde je sníh stabilně přes celý rok, nebo musíte letět za zimou na jižní polokouli – do Chile, Austrálie nebo třeba na Nový Zéland. Trénovat jde ale i v Česku. Dřív se pořádaly kempy třeba v Acrobat Parku Aleše Valenty, kde jsou postaveny skoky do vody. Nyní je asi nejlepším letním tréninkovým areálem Line 36 v Bratislavě, kde se ze skoků dopadá do nafukovacích dopadů. Podobný projekt se plánuje i v Česku, tak se máme na co těšit.

Uvidíme tě letos na Quicksilver Snowjamu, kde je StudentPoint mediálním partnerem?

Snowjam si rozhodně nenechám ujít. Tím že je to jeden ze tří závodů světového poháru, tak přijede i spousta zahraničních jezdců, a tím to bude ještě zajímavější a pestřejší. Každoročně přijedou tisícovky diváků, takže je na závodě výborná atmosféra, což jezdce motivuje předvést to nejlepší.

El Classico with Martin Mikyska from Přemysl Vida.

Součástí je i bohatý doprovodný program pro diváky, testování nejrůznějšího snowboardového vybavení a afterparty. Určitě je se na co těšit!


Foto: Martin Mikyska, StudentPoint.cz

Podobné články