Rozšiřte si slovní zásobu

Trvá vám dlouho, než naleznete vhodná slova? Nejspíš máte nedostatečnou slovní zásobu. Vyzrajte nad ní, rozšiřte si ji pomocí následujících rad!

Velikost slovní zásoby a schopnost s ní aktivně nakládat jsou jeden z klíčů k úspěchu v jakémkoliv odvětví. Šíře slovní zásoby otevírá možnosti myšlení a kreativity. Vytvořte si návyky, které vám pomohou naučit se používat ta správná slova a ulehčí vám komunikaci, psaní i myšlení. Mějte však na paměti, že tvorba slovní zásoby je dlouhodobý proces a vyžaduje váš čas a trpělivost.

Slovní zásoba představuje soubor všech slov a slovních spojení, která se vyskytují v jednom konkrétním jazyce či která jeden konkrétni jedinec využívá. Řadíme sem jak aktivní slovní zásobu, tedy tu, kterou člověk používá při ústním i psaném projevu, tak i pasivní. Té jedinec rozumí, ale běžně ji nepoužívá.

Počet slov ve slovní zásobě se samozřejmě liší dle jazyka. Například v našem rodném jazyce se odhaduje, že aktivní slovní zásobu tvoří 3–10 tisíc slov, pasivní je až 5x vyšší.

Ja ji tedy rozšířit?

Čtěte – všechno

Ať už knížky, letáky, noviny či blogy. Platí sice, že čím kvalitnější literatura, tím je přínos větší, ale je vhodné věnovat pozornost všemu, co se vám dostane pod ruku. Dostanete do sebe spoustu nových slov z různých oblastí či slovních obratů, které jste dlouho neslyšeli. Potřebujete-li bohatší slovní zásobu pro určitou oblast, samozřejmě musíte vybírat publikace z oboru.

Najděte si, co vám nejvíce vyhovuje, a zadejte si úkol, že například každý den budete číst noviny či každý týden jednu knihu. Pokuste se, aby se pravidelné čtení stalo součástí každého vašeho dne.

Křížovky a slovní hlavolamy

Luštěte křížovky a hrajte si se slovy – skvělý a zábavný způsob, jak si rozšířit slovní zásobu. Najdete v nich mnoho zajímavých a nezvyklých obratů a slov. Pokud například v osmisměrce narazíte na neznámé slovo, vyhledejte si jej ve slovníku. Můžete být i tak důslední, že si každé nové neznámé slovo budete i s jeho významem zapisovat do notýsku či aplikace.

Touto formou procvičíte nejen slovní zásobu, ale i mozkové buňky, které tímto budete namáhat.

Zlepšení slovní zásoby je otázkou píle.

Víc pište

Pokud to ještě neděláte, pište si deník či blog. Vaše slovní zásoba se tímto také bude utužovat. Zkuste občas napsat dopisy, dlouhé e-maily. Dávejte si záležet na jazyce, používejte správná a rozmanitá podstatná jména a příslovce, přemýšlejte u psaní.

Zkuste si sami dávat různá cvičení, kdy budete muset nahradit jedno slovo mnoha dalšími. Pokud vaše paměť už nebude vědět, využijte u toho tezaurus či různé online slovníky – budou se vám do paměti dostávat nová slova. Těmito pomůckami si pomáhejte i při běžném psaní, nebo alespoň u referátů, seminárních prací apod. Vaše psaná tvorba bude hned bohatší.

Pozor však – všeho s mírou. Nepoužívejte tesaurus v každém druhém slově. 

Komunikujte více

K ovlivňování vaší mluvy a slovní zásoby dochází i díky vašemu okolí. Záleží na tom, kde se pohybujete, s kým komunikujete a s kým trávíte svůj volný čas.

Zkuste se také více soustředit na to, jaká slova používáte. Při mluvené komunikaci se snažte vyhýbat slovním výplním typu „ehm“, „jako“, „mmm“, budete působit nevzdělaně.

Neusilujte využívat nová a cizí slova za každou cenu, zejména pokud přesně neznáte jejich význam. U psaného projevu můžete vždy nakouknout do slovníku, u mluveného těžko. Vyhnete se trapasu a na příště si ho vyhledáte a zařadíte do slovní zásoby.

Foto: morgueFile.com

Podobné články