Slepičí, nebo křepelčí?

Kterému vejci dáte přednost vy?

Slepičí vajíčka jsou mezi lidmi stále nejoblíbenější, ale na popularitě nabývají také vejce křepelčí. Jaké jsou mezi nimi rozdíly? Složením se vejce víceméně neliší, ale ta křepelčí údajně obsahují méně cholesterolu, a tak jsou doporučována těm, kteří mají problémy s jeho vysokou hladinou a nechtějí se této pochoutky vzdát. Tento údaj je však těžko prokazatelný, jelikož množství cholesterolu ve vejcích se měří těžko a je ovlivněno mnoha faktory. Záleží například na tom, v jakém prostředí jsou nosnice chovány. Roli zde hraje i to, že vajíčka křepelek jsou mnohem menší než slepičí, a tak je jasné, že cholesterolu obsahují méně.

Křepelčí vejce

Řadí se mezi lahůdková a v dnešní době jsou již běžně k dostání. Jsou asi pětkrát menší než vejce slepičí a obsahují také více vitamínu B1, B2 a B12. Snáší je křepelka japonská, jež je považována za nejmenší druh drůbeže. Chov křepelek japonských má tradici především v Asii, v České republice se začaly chovat až po druhé světové válce.

Ve východním světě jsou povážovány za lék. Používají se například do kvalitních pleťových krémů proti vráskám a při léčbě lámavých nehtů a vlasů. Údajně také pomáhají při problémech s krevním oběhem a proti alergiím. Jsou vhodná do všech pokrmů, do kterých bychom dali vajíčka slepičí. Jsou však obecně považována za lahodnější.

Slepičí vejce

Vejce slepic dělíme dle velikosti a způsobu chovu nosnic. Oboje zjistíme podle otištěného kódu. Na výběr máme vejce nosnic v klecích, halách/na podestýlce a vejce z volného chovu. Kvalitní vajíčko by mělo mít čistou, nepoškozenou skořápku, žloutek bez cizích těles a vzduchová bublina nesmí přesáhnout šest milimetrů.

Slepičí vejce jsou stále oblíbenější.

Již jsme si řekli, že množství cholesterolu ve vejci záleží na podmínkách, v jakých slepice žila. Domácí vejce ho obsahují více, i přesto jsou však zdravější. Krmivo domácích slepic je vždy mnohem kvalitnější než slepic z velkochovů, na druhou stranu vejce ve velkochovech podléhají pravidelným kontrolám, a tak je výrazně sníženo riziko nákazy salmonelózou.

A jak vajíčko správně uvařit? Před vařením bychom ho měli nechat ohřát na pokojovou teplotu, aby při vaření nepraskla skořápka. Popraskání můžeme zabránit také přidáním octa do vody, ve které vejce vaříme. Vkládáme ho vždy do studené vody a doba vaření se odvíjí od toho, na jaký způsob si vejce přejeme připravit. Po uvaření ho okamžitě schladíme ledovou vodou – tím zajistíme, že se bude dobře loupat.

Máte raději slepičí, nebo křepelčí vajíčka?

Foto: photl.com

Podobné články