Souboj metropolí – Praha vs. Budapešť

Hlavní města České republiky a Maďarska jsou každoročně atraktivním cílem pro tisíce turistů. Které město má ale víc co nabídnout?

Praha a Budapešť patří mezi nejvyhledávanější destinace střední a východní Evropy. Ročně sem proudí tisíce turistů z celého světa. Mnoho z nich před příjezdem do střední Evropy ale váhá, kterému městu dát přednost, které jim toho má víc co nabídnout a kam tedy nakonec zavítat. Ve hře je samozřejmě celá řada faktorů, z nichž podstatná část je ryze subjektivní. Pokud bychom se ale přesto měli pokusit o srovnání, která metropole by nakonec měla navrch?

Pohádková Praha

Praha – město plné architektonických skvostů, tisíců věží a věžiček, malebných křivolakých uliček a okouzlujících náměstí. Více turistů, kteří již mají s Prahou zkušenost, pro město shodně zvolili přívlastek „pohádkové“. Praha je pro ně prototypem skutečného evropského historického města, které znají z vyprávění. Největší předností Prahy jsou jednoznačně jedinečné pohledy na město, ať už je to z ten z Letné, z Petřína nebo ze Žižkovské věže. Výhodné je také to, že všechny nejvýznamnější pražské památky a opravdové perly jsou lehce dosažitelné a koncentrované na poměrně malém prostoru. Velkým plusem je rovněž spolehlivá, efektivní a v rámci možností i čistá veřejná doprava, což je fakt, který poznávání krás města značně zjednodušuje. Praha získává body také za množství pěkných a upravených parků a také meandrující Vltavu, obojí podtrhující šarm a nevídanou malebnost města. Nesmíme ovšem zapomenout ani na vyhlášené české pivo, jehož si turista zavítající do Prahy může za přijatelné ceny užít dosyta.

Mnohá pražská zákoutí působí opravdu pohádkově.

Turisté si také chválí snadnou dostupnost jiných českých památek a destinací z hlavního města. Například do Terezína nebo Českého Krumlova jsou to maximálně dvě hodiny jízdy vlakem.

Češi se moc mračí

Jako nevýhoda se naopak může jevit mnohdy až přílišná přelidněnost centra, a to především během hlavní sezony, což ale souvisí právě s onou zahuštěnou koncentrací krásy na pár kilometrech čtverečných. A ačkoliv se Praha řadí mezi ty levnější evropská velkoměsta, turistu můžou nemile překvapit přemrštěné ceny za cokoliv především v epicentrech největšího turistického zájmu. Samostatnou kapitolou jsou pak pražští taxikáři, jejichž špatná pověst již dalece přesahuje hranice Prahy i Česka. Při sdílení svých dojmů z návštěvy Prahy zahraniční návštěvníci často zmiňují i povahu místních. Češi jsou podle nich spíše nepřátelští, odtažití a často jen málo ochotni pomáhat. Lepší by podle cizinců mohla být také znalost angličtiny nebo jiných světových jazyků.

Praha se může pochlubit krásným historickým centrem.

A co Budapešť?

Honosné budovy Parlamentu, velkolepý řetězový most, skvostná bazilika svatého Štěpána, zajímavá muzea, ale i monumentální Dunaj nebo pověstné maďarské termální lázně. Co do počtu i významu svých památek a zajímavostí se maďarská metropole hravě vyrovná té české. Oproti Praze jsou však budapešťská centra zájmu mnohem roztroušenější po celém městě a jsou hůře dostupná. Jejich „obíhání“ tak stojí více času a energie.

Skryté krásy města na Dunaji

Pravdou je, že na první pohled Budapešť jistě neohromí tak jako Praha. Město působí omšeleji, špinavěji, šedivěji. Krása tolik nevyniká a musí se déle hledat. Barvy nejsou tak zářivé, lesk není tak zřetelný. Budapešť jako by si svoje největší esa šetřila pro ty, kteří mají trpělivost a chuť poznávat.

Budapešť má svoje kouzlo. Ne každý ho hned vidí a cítí a někomu se ho možná nepodaří objevit vůbec. Ale bezesporu tam je. Oproti Praze si město na Dunaji jakoby více žije svým vlastním životem. Panuje zde menší snaha zalíbit se za každou cenu turistovi, a tak se více daří zachovat typickou atmosféru a jedinečnost města, kde na vlastní kůži pocítíte historii, kterou si prošlo a která zdaleka ne vždycky byla veselá. Kýčovitých krámků se suvenýry zde najdete podstatně méně a jako v Disneylandu si zde připadat také pravděpodobně nebudete. Možná až teprve tady na vás dolehne pocit, že Praha jako kdyby tak trochu zaprodávala svoji duši.

Honosné budovy Parlamentu.

Skvělé jídlo a atmosféra

Jako největší výhody Budapešti zahraniční návštěvníci většinou shledávají právě přátelskou atmosféru, vřelost místních, velmi dobré jídlo a autentičnost místa, které si na nic nehraje. V těchto bodech Budapešť Prahu jistě poráží.

Někteří turisté se však z Budapešti vrací rozčarováni a mírně zklamáni. Pokud sem zamíří rovnou z Prahy, pravděpodobně budou postrádat právě onu krásu a malebnost, která v maďarském hlavním městě jednoduše není tak úderná a očividná. A dost možná pocity nadšení z budapešťských památek přebijí rozmrzelé pocity z otlučených a nevzhledných budov, které již zažily lepší časy.

V Budapešti vládne jedinečná atmosféra.

Tak Budapešť nebo Praha?

Ve výsledku se dá těžko rozhodnout, které z měst je lepší nebo se dá více doporučit k návštěvě. Obě města jsou krásná, i když každé jinak a svým vlastním způsobem. Praha může nabídnout typickou fotogenickou krásu do kalendářů, Budapešť autentickou krásu i se všemi svými šrámy a bolestmi. Praha je nablýskanější, Budapešť opravdovější. Praha má své krásné a neopakovatelné výhledy, Budapešť zase výborné jídlo a atmosféru.

Možná rada pro ty, kteří by si měli k návštěvě vybrat právě jedno z těchto měst a stále se nemohou rozhodnout, by zněla asi takhle: Pokud máte na svůj výlet pouze pár dnů a chcete se vracet plni dojmů, zážitků a krásných fotografií, pak určitě volte Prahu. Jestli ale máte času víc, chcete vámi vybrané město poznat lépe a důkladněji a odnést si reálnější představu o tom, jak žijí místní, pak vám toho může nabídnout Budapešť více.

 

Foto: Flickr.com/Moyan Brenn

Podobné články