Souboj velikánů: Costa Coffee vs. Starbucks

Který z nich je lepší? Kdo nabízí lepší služby a kdo se lépe stará o zákazníky? To se dozvíme v tomto článku.

Jak jste mohli z některých mých předchozích článků poznat, jsem milovník kávy a kaváren. Nyní dávám přednost menším kavárnám, ale rozhodl jsem se vrátit do nedávné minulosti a porovnat zkušenosti s nejznámějšími kavárenskými řetězci u nás.

Starbucks

Jedna ze Starbucks kaváren.

Atmosféra

Atmosféra je bezpochyby jednou z nejdůležitějších věcí každého podniku. Snahou je vytvořit takovou atmosféru a náladu, aby se tam zákazník cítil dobře a rád se vracel. Já osobně se cítím ve Starbucksu lépe než v konkurenční Costě. Proč? Sám nevím. Nejspíš na mě dobře působí interiér s masivním nábytkem a křesílky. A samozřejmě jméno na kelímku dodává pocit osobnějšího vztahu.

Cena

Nebudu si nic nalhávat. Starbucks je prostě drahej. Pokud si chcete vychutnat některou oblíbenou příchuť a nechcete zrovna ten nejmenší kelímek, pod stovku se určitě nedostanete. To samé platí i pro dortíky a dezerty. Velký čokoládový muffin s kousky čokolády za nějakých 40 korun je také hodně. Ale je tak yummy! (smích)

Chuť

Podle některých názorů je chuť kávy ve Starbucks jednou z nejhorších. Nevím, já osobně nemám zkušenost se špatnou přípravou kávy nebo blbou chutí. Připadá mi srovnatelná s jakoukoliv jinou kávou jinde. Nechť si každý udělá obrázek sám.

Počet kaváren

Tady musím být trošku kritický, protože expanze na území České republiky je zoufalá. Starbucks v současnosti najdete pouze v Praze, Ostravě a nově v Brně. Což je dost slabý. I ostatní větší města by si podle mě zasloužila alespoň jednu pobočku. V Praze najdete víc jak 10 poboček, přičemž jsou často naplácané blízko sebe (třeba na Václaváku jsou dva asi 3 minuty od sebe, v Palladiu také dva od sebe tak 1 minutu). Ale samozřejmě chápu že Praha je největší a nejnavštěvovanější město. V Ostravě jsou dvě kavárny a v Brně jedna.

Bonusy

Ve Starbucksu si můžete založit věrnostní kartičku, nahrát si na ni peníze a pak s ní platit jako s kreditkou. Nic závratného. Ale vždy v den vašich narozenin vám přijde e-mail s poukázkou na nějakou mňamkou jako dárek. Potěší

Costa Coffee

Kavárna Costa Coffee.

Atmosféra

Kavárny od Costa Coffee jsou designově velmi hezky vyvedené v červené barvě s kombinací světlého dřevěného obložení. Ale přesto se zde cítím trošku nesvůj. Na rozdíl od Starbucksu může působit více živě a optimisticky, ale u mě nejspíš ne. Bohužel.

Cena

Pokud srovnám oba dva kavárenské řetězce, vlastně si nemají co vyčítat. I tady v Costě, pokud si budete chtít dát něco pořádného, jedna zelená bankovka nebude stačit.

Chuť

Vždycky, když jdu někam do kavárny, očekávám nějakou bombu. Opět, chuť srovnatelná se Starbucksem. Ale v období Vánoc si v obou kavárnách můžete dát tematickou, speciální příchuť. Navíc jsem si letos zamiloval vánoční Costa kelímky, zatímco ve Starbucks většinou jen nudně vymění barvu kelímku na červenou. Za mě palec nahoru.

Vánoční Costa Coffee kelímky.

Počet kaváren

Naštěstí je Costa Coffee v České republice rozšířena celkem bohatě. Celkem 28 poboček naleznete kromě Prahy také v Liberci, Ostravě, Pardubicích, Plzni a v Teplicích.

Bonusy

Pokud se zaregistrujete do Costa Coffee Clubu, budete moci sbírat po každém nákupu na vaši věrnostní kartičku Coffee koruny, za které budete následně moci kupovat další produkty. Dále může každý věrný zákazník využívat akčních slev, ochutnávek zdarma nebo mít přehled o aktuálním dění v oblíbené kavárně.

Kdo vítězí?

Podle mého názoru si jsou kavárny v mnoha věcech velice podobné. Když to řeknu úplně laicky, navštivte tu kavárnu, která vám jednoduše sedne víc. Protože nabídka produktů a ceny jsou téměř identické.


A co vy? Kterou z kaváren máte radši? Nebo máte oblíbenou úplně nějakou jinou? Napište nám o tom na Facebook!


Foto: Worldversus.com, Wikimedia.org, Geograph.org.uk, Flickr (Sergey Galyonkin)

Podobné články