Státnice na druhý pokus? Připravte se.

Čím více neúspěšných pokusů, tím více bývá psychika oslabena. Nebo naopak?

Učíme se po nocích, brečíme do polštáře, uhryzáváme si nehty nervozitou, ale stejnak to nevyšlo? C´est la vie. Než neustále mluvit o jedné velké smůle, raději v tom hledejte tu optimistickou část. Jakou? Prodloužili jste si studentský status a měli jste šanci mít ještě poslední prázdniny. Zatímco vaši úspěšnější spolužáci lítají po úřadech, shánějí práci všude možně a uhryzávají si nehty depresí.  

Určitě jste si již odpočinuli a teď je nejvyšší čas, dát se do práce, tedy do učení. Základem je mít vše pečlivě připravené a naprogramované. Dáme vám několik rad, které vaše již tak nabrnkané nervy zklidní.

Vstávejte brzy ráno

Vědecké studie potvrdily, že mozek je nejproduktivnější v ranních hodinách. Jeho síla vydrží do odpoledních hodin, pak už pomalu slábne. Ranní hodiny jsou nejen dobré pro učení, ale také pro opakování látky, kterou jste se učili den předem. Nepodceňujte sílu mozku.

Dodržujte časový rozvh

 Odpočívejte

Když budete pracovat „perpetuum mobile“ nečekává vás nic jiného než kruhy pod očima, deprese a nevyspalost. A třešnička na dortu? Nakonec se z toho všeho psychicky zhroutíte. V odpoledních hodinách, kdy si mozek potřebuje odpočinout, si dejte kvalitní relax.

 Časový harmonogram

Ještě než začnete s učením, udělejte si předem rozvrh na každý den. Nejlépe tak, abyste měli čas na jednu otázku denně. Zdá se vám to málo? Ono záleží i na dané problematice. Pokud ji chápete, pak si volte klidně více otázek denně. Pokud víte, že otázku nelze chápat jinak, než že ji detailně prostudovat, pak den musí být akorát.

Studujte s klidem

Studujte a žijte

Studijní strašáky neboli deprese způsobuje i izolovanost od společnosti. Co více může študáka ubíjet, než krásné letní počasí, spoustu večerních akcí a radovánek? Ale kdo říká, že se tomu musíte vyhýbat? Když budete dodržovat ranní časový harmonogram, pak si v klidu večer můžete odskočit s kamarády. Pozor ale na kocoviny.

Opakování matka moudrosti

Každý den, ale opravdu každý den, si opakujte látku (respektive látky), které jste se v předchozích dnech naučili. Ano, množství se bude postupně nabalovat, ale jedině tak si informace v mozku kvalitně udržíte. Když se na otázku podíváte pouze jednou, jako byste ji vynechali.

 Věnujte se tomu

Rezerva

Pro klid duše si vše naplánujte tak, abyste před státnicemi měli pár dní rezervu na kompletní opakování daných otázek. Budete klidnější a už vás nic nerozhodí.

Pozitivní přístup

Ano, v těchto tvrdých časech je těžké být optimistou. Ale vězte, vědecké dlouhodobé studie přišly s výsledky, že optimistický náhled na svět sladké plody přináší.

Milí čtenáři, čekají vás státnice? Máte jiné typy na zklidnění nervů? Podělte se s námi o vaše názory tady nebo na facebooku.

 

Foto: sxc.hu

Podobné články