Stisk ruky Vás odhalí

Brali jste podání ruky jako pouhý projev sociálních konvencí? Omyl, právě způsobem podání ruky zanecháte první dojem, na kterém může jednou záviset třeba i Vaše kariéra.

Podání ruky je nedílnou součástí seznamovacího rituálu. Přesto, že by se mohlo zdát, že se jedná o pouhou formalitu, není tomu tak. Právě podání ruky je jednou z prvních forem fyzického kontaktu při seznámení a může o nás ostatním prozradit spoustu věcí. Často mnohem více, než bychom si sami přáli.

Původním smyslem tohoto úkonu bylo ukázat, že aktéři nejsou ozbrojeni. Tím, že člověk ukázal svou dominantní ruku prázdnou, projevil přátelské úmysly.

Stisk ruky jako Vaše vizitka

Prosté podání ruky, jako běžný nástroj komunikace, vyjadřující uzavření obchodu, úctu nebo jen prostý pozdrav, má podle odborníků, zabývajících se výzkumem řeči těla, velký vliv na to, jak budeme vnímáni.

Síla a délka stisku může prozradit příliš vysoké sebevědomí, slabost, neprůbojnost, agresivitu a také naši vypočítavost. A to podle toho, jak vzájemné stisky ruky využijeme a zkombinujeme. Stejně tak způsob jakým ruku stiskneme, může naznačovat spojenectví, dominanci nebo podřízenost.

Stisk „Leklá ryba“

Takzvaný vlhký stisk ruky je následek nervozity. Vlhké dlaně svědčí o citlivé povaze. Takové podání ruky znamená často strach a úzkost. Pevný stisk je považován za znak poctivosti a síly. Pokud však sílu stisku neodhadnete a při seznamování partnerovi ruku div nepolámete, vzbudíte dojem agresivního a dominantního člověka.

Naopak velmi slabý stisk ruky, nebo například takový, při kterém se dotýkají pouze konečky prstů, je většinou považován za znak neupřímnosti a negativity. Mnozí z nás také dobře znají způsob podání ruky typu „ leklá ryba “. Tento způsob svědčí o obavách, poddajnosti a nedůvěře v seznámení.

Kariéru máte v rukou

Chcete-li zapůsobit jako silná osobnost a udělat dobrý dojem, podávejte ruku bez váhání. Pokud jste nervózní a vaše dlaně se potí, předejděte špatnému působení a otřete ruku nenápadně kapesníkem. Stisk ruky by měl být krátký a pevný, ne drtivý. Příjemný úsměv a oční kontakt jsou při seznamování samozřejmostí.

foto: StudentPoint

Podobné články