Teplické letní Café Nobel s orangutany

Jak se žije orangutanům v horském pralese na Sumatře?

O výzkumu a ochraně těchto lidoopů bude ve čtvrtek 21. července v rámci prvního letního Café Nobel na hvězdárně v Teplicích povídat primatolog Stanislav Lhota.

Teplický primatolog Mgr. Stanislav Lhota, Ph.D., je výzkumným pracovníkem České zemědělské univerzity v Praze a také ZOO Ústí nad Labem. Valnou část roku však tráví mimo republiku – nejčastěji v Indonésii. „Řadu let se tam věnoval ochraně opic kahau nosatých a jejich přirozeného prostředí, pobřežních mangrovových lesů,“ říká koordinátor Café Nobel Frederik Velinský. „Jeho aktivity můžete sledovat na stránkách ochranářského projektu Pesisir Balikpapan, zaštiťovaného ústeckou zoologickou zahradou. Stanislav Lhota není jen primatolog, ale také ekolog. Jako takový se například dlouhodobě zapojuje do kampaně proti neudržitelné produkci a spotřebě palmového oleje,“ dodává.

Na světě žijí dva druhy orangutanů, které obývají především tropické deštné pralesy teplých nížin na ostrovech Borneo a Sumatra v jihovýchodní Asii. Většina těchto pralesů už ale dnes zmizela, byla vykácena nebo shořela, a tak se s orangutany často setkáte i v jiném, pro ně netypickém horském prostředí, kterému se museli přizpůsobit. Život v horském pralese na severu Sumatry má však pro orangutany jednu zásadní výhodu. Zatím tam ještě nepronikli lidé.

Povídání Stanislava Lhoty začne na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích jako vždy od 18:00 h. Místa si můžete rezervovat na adrese [email protected]. Další informace o Café Nobel naleznete na cafenobel.ujep.cz.

 

Foto: TZ

Podobné články